Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > 11. tydzień ciąży
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:14

11. tydzień ciąży

11. tydzień ciąży
pixabay.com

11. tydzień to końcówka pierwszego trymestru ciąży, jej trzeci miesiąc. Dziecko w tym okresie waży około 8 gramów a jego długość mieści się w przedziale 4.4 – 6 centymetrów.

Dziecko w 11. tygodniu ciąży

Rozwój dziecka w tym tygodniu można określić jako intensywny. Rozwijający się w brzuchu mamy maluch wciąż jest bardzo nieproporcjonalny, a jego głowa stanowi mniej więcej połowę wielkości jego całego ciała, ale już niebawem zacznie ulegać to zmianie, ponieważ już teraz tułów zaczyna się wydłużać. Dodatkowo głowa dziecka, dotychczas przylegająca brodą do klatki piersiowej, odchyla się do tyłu, dzięki czemu szyja dziecka wysmukla się.

Pomimo zamknięcia powiek, wiemy, że pod nimi tworzą się właśnie tęczówki, które najpierw będą niebieskie, aby potem przybrać zapisany w genach kolor. Dziecko pierwszy raz otworzy oczy dopiero w okolicy 25. tygodnia ciąży, ale wyraźnie zacznie widzieć dopiero kilka miesięcy po urodzeniu.

11. tydzień ciąży to również czas, w którym co prawda nie ma możliwości weryfikacji płci dziecka badaniem USG, natomiast jest już ona biologicznie ustalona. U chłopców prącie wydłuża się i wygładza. U dziewczynek natomiast zaczynają się kształtować jajniki.

Jest to również tydzień, w którym zaczyna funkcjonować mózg dziecka, co prawda jeszcze wiele czasu minie zanim będzie on zarządzał wszystkimi procesami, jakie zachodzą w organizmie dziecka, ale każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku.

Kobieta w 11. tygodniu ciąży

Pierwszy trymestr ciąży to pod wieloma względami jeden z najgorszych jej okresów dla kobiety. Po pierwsze, jeśli ciąża była planowana, wówczas kobieta funkcjonuje w poczuciu pewnej niepewności, ponieważ ok 20% ciąży kończy się poronieniem właśnie w pierwszych kilkunastu tygodniach.

Poza tym, początek ciąży to czas ogromnej burzy hormonów przetaczających się przez ciało kobiety, a dolegliwości z nimi związane są tymi najbardziej uciążliwymi w trakcie jej trwania. Typowe objawy dla 11. tygodnia ciąży są:

  • wzmożony apetyt – ile to razy słyszeliśmy, że kobieta oczekująca dziecka musi teraz jeść za dwoje – nic bardziej mylnego, wilczy głód nie wynika z zapotrzebowania kalorycznego płodu (te w zależności od trymestru nie przekracza ok 600kcal), a z wszechobecnych i poważnych zmian hormonalnych; dieta kobiety w ciąży powinna być przede wszystkim odpowiednio zbilansowana;

  • zawroty głowy i nudności – mogą one wynikać z faktu, że u ciężarnej dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, które prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi u kobiety, lub jeśli przyszła matka nie odżywia się regularnie może dojść do nagłego spadku poziomu cukru we krwi, a w efekcie do zawrotów głowy;

  • senność i uczucie zmęczenia – warunkowana jest ona przede wszystkim zwiększonym poziomem progesteronu, ale może również wynikać bezpośrednio z innych objawów; osłabiające organizm wymioty czy zaburzenia apetytu nie wpływają pozytywnie na poziom energii;

  • zmiany w obrębie piersi – poprzez burzę hormonów stają się one bardziej wrażliwe, mogą pojawić się widoczne żyłki, a barwa sutków może zmienić się na wyraźnie ciemniejszą;

  • biegunki – wynikają one ze zmian hormonalnych, które powodują nasilenie skurczów w układzie pokarmowym;

  • zaparcia – za nie odpowiedzialne są zmiany hormonalne spowalniające metabolizm (głównie przez progesteron), a na późniejszym etapie ucisk macicy na układ pokarmowy; aby sobie z nimi poradzić, warto wprowadzić do diety produkty bogate w błonnik;

  • gazy i wzdęcia – ich winowajcą jest coraz większa macica, napierająca na jelita; aby zminimalizować te nieprzyjemne dolegliwości warto zmienić swoje nawyki żywieniowe – jeść częściej, ale mniejsze porcje;

  • nudności i wymioty – spowodowane zmianami hormonalnymi.

Bardzo prawdopodobne jest to, że po ciężarnej jeszcze nie widać jej stanu, na pierwszy rzut oka nie sposób stwierdzić, że oczekuje ona dziecka. Jeśli doszło do jakiegokolwiek zaokrąglenia w rejonie brzucha, to raczej będzie on widoczny tylko przez przyszłą mamę.

Badania w 11. tygodniu ciąży

Jest to ostatni dzwonek na wykonanie pierwszego ciążowego USG – znanego jako genetyczne – podczas tego badania można określić ryzyko wystąpienia najczęstszych chorób genetycznych (zespół Downa, Pataua, Edwardsa) – sprawdzane jest to na podstawie określenia przezierności karku.

Podczas tego badania z dokładnością do 7-10 dni określany jest wiek płodu, a także badane są kończyny górne i dolne, głowa, długość ciemieniowo-siedzeniowa i tułów. W kwestii narządów wewnętrznych badanie pozwala ocenić: pęcherz moczowy, mózg, żołądek czy serce. Prawidłowo wykonane daje też możliwość sprawdzenia kręgosłupa.

undefined

Bibliografia

Tagi: Dziecko