Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > 13. tydzień ciąży
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:14

13. tydzień ciąży

13. tydzień ciąży
pixabay.com

13. tydzień to początek drugiego trymestru ciąży i zarazem koniec trzeciego miesiąca. Dziecko w brzuchu osiąga rozmiar około 8 centymetrów a jego waga oscyluje w granicach 25 gramów.

Dziecko w 13. tygodniu ciąży

Zaczyna się bardzo ciekawy okres dla płodu. Wszystkie organy i układy zdążyły się wykształcić, teraz nadszedł czas na ich intensywny rozwój. Ale po kolei. Dziecko z zewnątrz też ulega przemianom. 13. tydzień to czas, w którym płód rozwija się już dosyć indywidualnie, jeśli chodzi o przyrost masy ciała i długość, a to oznacza, że po jego rozmiarze nie będziemy w stanie już oszacować jego wieku. Stale zmieniają się proporcje ciała malucha, wydłuża się tułów w stosunku do głowy, dzięki czemu nabiera on coraz bardziej noworodkowych proporcji. Duże zmiany zachodzą również w proporcjach twarzy dziecka – uszy wędrują na swoje miejsce a oczy zbliżają się do siebie.

13. tydzień ciąży to czas, w którym kształtują się genitalia dziecka, prawdopodobnie za wcześnie jeszcze na określenie płci dziecka, ponieważ na tym etapie są one do siebie bardzo podobne.

Jest to okres dużej ruchliwości płodu. Ponieważ w macicy ma bardzo dużo miejsca – korzysta z niego, szacuje się, że w bezruchu może pozostać najwyżej kwadrans (to i tak więcej, niż jakiekolwiek zdrowe dziecko do 5. roku życia), potem zaczyna kolejne harce. A tych w repertuarze ma naprawdę sporo: ssanie kciuka, odruch szukania pożywienia, przeciąganie się, prostowanie się, kręcenie głową, marszczenie twarzy, ziewanie. Wszystko to stanowi dla niego najlepszą możliwą rozrywkę.

Poza tym, dziecko pracuje również nad rozwojem narządów i ich działaniem. Pije sporo płynu owodniowego, który stymuluje pracę układu pokarmowego, wydalniczego, a nawet oddechowego (ten ostatni, w pełnie rozwinie się dopiero w okolicy 36.-37. tygodnia ciąży).

Bardzo aktywnie pracują również narządy wewnętrzne malucha. Serce przepompowuje około 30 litrów krwi na dobę, trzustka produkuje insulinę, a wątroba wydziela żółć.

Układ kostny jest w trakcie utwardzania się, choć ten proces jeszcze trochę potrwa.

Kobieta w 13. tygodniu ciąży

13. tydzień ciąży dla wielu kobiet jest jednym z najlepszych jej okresów, ponieważ ustąpiły już poranne wymioty i nudności, a gospodarka hormonalna zaczęła działać na korzyść przyszłej mamy.

Brzuszek może być już widoczny, ale wciąż możliwy do zakrycia. Waga przyszłej mamy na tym etapie może nieznacznie różnić się od tej, jaką miała na początku ciąży, ale nie musi być ani o gram większa (a zdarza się, że poranne wymioty powodują utratę paru kilogramów w pierwszym trymestrze).

Doniesienie ciąży do drugiego trymestru znacznie redukuje ryzyko poronienia i to wiadomość, która odbierana jest z niemałą ulgą przez przyszłe mamy. Jeśli ciężarna zauważy plamienie z okolic intymnych – to prawdopodobnie przez powiększającą się macicę. Jeśli jednak plamienia będą szczególnie obfite, zmienią się w krwotok lub będą im towarzyszyć silne bóle podbrzusza, wówczas przyszła mama powinna skonsultować się z lekarzem.

13. tygodniowi ciąży często towarzyszy uczucie fizycznego zmęczenia. Wynika ono z faktu, że łożysko w tym okresie dość gwałtownie się rozrasta. Nie ma sensu sprzeciwiać się naturze i jeśli ciężarną dopada ochota na drzemkę – powinna się jej poddać.

To, że hormony przestały dokuczać przyszłej mamie, nie znaczy, że przestały one na nią oddziaływać. Mogą pojawić się problemy z cerą, choć nie są one regułą, ponieważ część kobiet twierdzi, że to w ciąży miała najlepszą cerę.

Zmiany będą zachodziły w obrębie biustu ciężarnej. 13. tydzień ciąży to czas na zakupy w sklepie z bielizną i dobranie odpowiedniego stanika, ponieważ te, które znajdują się w aktualnej kolekcji przyszłej mamy, zaraz będą (o ile już nie są) niewystarczająco duże.

13. tydzień ciąży to również ostatni dzwonek, aby zacząć zapobiegać rozstępom, które z racji dynamicznego rozciągania się skóry na piersiach, udach i oczywiście brzuchu mogą stać się udziałem ogromnej liczby mam. Oczywiście rozstępy po ciąży można po prostu usunąć za pomocą zabiegu dermatologii estetycznej, lecz te są zazwyczaj bardzo kosztowne, więc warto spróbować im przeciwdziałać. Stosowanie kremów i balsamów, a także zabiegi takie jak masaż mają pozytywny wpływ na skórę ciężarnej i mogą przyczynić się do tego, że nieładnych rozstępów uda się uniknąć.

Badania w 13. tygodniu ciąży

Pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży wykonywane jest USG genetyczne, które za pomocą sprawdzenia przezierności karku pozwala określić ryzyko występowania wad rozwojowych, takich jak zespół Downa, Patau czy Edwardsa. Można również wykonać test podwójny PAPP-A, który na podstawie próbki krwi ocenia ryzyko wystąpienia wad genetycznych.

undefined

Bibliografia

Tagi: Dziecko