Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > 17. tydzień ciąży
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:14

17. tydzień ciąży

17 tydzień ciąży
unsplash.com/ freestocks

17. tydzień to końcówka 4. miesiąca ciąży. Kobieta jest aktualnie w drugim trymestrze. Dziecko w brzuchu waży około 150 gramów a jego długość to mniej więcej 13-14 centymetrów. Z czym wiąże się ten okres w rozwoju ciąży?

Dziecko w 17. tygodniu ciąży

Jest to czas małego przełomu w przynajmniej jednym aspekcie – dziecko zaczyna gromadzić tkankę tłuszczową, której barwa przyczyni się do tego, że skóra dziecka w końcu przestanie być przezroczysta. Poza tym, zgromadzona tkanka pozwoli utrzymać dziecku odpowiednią temperaturę ciała po nadrodzinach.

W 17. tygodniu ciąży ze skórą wiąże się jeszcze jeden ciekawy proces – na palcach dziecka wykształcają się unikalne dla niego linie papilarne, które towarzyszyć będą mu do końca życia.

Bardzo intensywnie pracuje w tym okresie serce maluszka, uderza ono z częstotliwością około 110-160 uderzeń na minutę, przepompowując nawet 30 litrów krwi w trakcie doby! 17. tydzień to również czas, w którym startuje produkcja krwinek przez szpik kostny.

Płuca dziecka rozpoczynają przygotowania do samodzielnego oddychania, robią to za pomocą wypychania płynu owodniowego, zdarza się – i to wcale nie rzadko – że płód zbyt łapczywie ćwiczy oddechy co skutkuje czkawką, którą przyszła mama odczuje jako regularne puknięcia wewnątrz swojego organizmu.

Jeśli chodzi o zmysły maluszka – to o ile powieki wciąż są zamknięte i nieszczególnie miałby szansę cokolwiek zobaczyć (tak naprawdę, to wzrok dziecka pozwala mu zobaczyć wyostrzone kształty kilka tygodni po porodzie), tak słuch zaczyna powoli funkcjonować. W 17. tygodniu możemy się spodziewać rozwoju narządu Cortiego, w którym mieszczą się receptory słuchowe.

Rozwija się też zmysł dotyku i odruchy chwytne. Dziecko na tym etapie ciąży potrafi zaciskać piąstki, ssać kciuk czy chwytać pępowinę.

Według niektórych badań, maluch potrafi współodczuwać już emocje mamy, jeśli jest ona zestresowana nie będzie to dobrze wpływało na maleństwo, jeśli jest szczęśliwa, ono również będzie szczęśliwe.

W związku z rozwojem narządów płciowych jest duża szansa, że rodzice będą mogli poznać w najbliższej przyszłości płeć dziecka, jeśli nie udało się tego określić wcześniej. U chłopców rozpoczął się proces zstępowania jąder z brzuch do moszny, który zakończy się na krótko przed porodem, chociaż równie dobrze może zakończyć się w pierwszym roku życia dziecka. U dziewczynek natomiast wykształciła się już łechtaczka.

Kobieta w 17. tygodniu ciąży

Pomimo, że większość ciężarnych ma już za sobą najbardziej nieprzyjemne i uciążliwe dolegliwości, takie jak wymioty i nudności, nie oznacza to, że do końca ciąży będzie już tylko wspaniale.

Hormony pracujące aktywnie w drugim trymestrze bardzo często odpowiadają za problemy dermatologiczne, takie jak trądzik ciążowy. W większości przypadków pomoże delikatny peeling, jeśli jednak trądzik będzie nieustępliwy, warto skontaktować się z dermatologiem. Zmian skórnych w ciąży nie powinno się leczyć samodzielnie, ponieważ leki i maści przeciwtrądzikowe często zawierają szkodliwe dla dziecka substancje.

Skóra poza trądzikiem może również dokuczać w inny sposób. W związku z tym, że coraz bardziej rośnie brzuch, piersi i biodra, skóra na nich rozciąga się powodując nieprzyjemny świąd. Warto stosować balsamy nawilżające, one pomagają ukoić nieprzyjemny objaw.

17. tydzień ciąży to okres, w którym mogą zacząć się problemy ze snem, warto by kobieta spała na lewym boku, korzystając ze specjalnej poduszki do spania. Pozycja ta w większości przypadków jest zdrowa dla kręgosłupa i bezpieczna dla dziecka – nie powoduje bowiem zakłóceń w przepływie krwi do łożyska.

Ciężarna doszła do momentu, w którym coraz trudniej schować brzuszek, dzieje się tak dlatego, że macica urosła do rozmiaru, w którym nie mieści się już w miednicy i musi przesunąć się w górę w poszukiwaniu miejsca.

Jeśli nie jest to dla kobiety pierwsza ciąża to wielce prawdopodobne, że będzie w stanie poczuć ruchy dziecka. Pierworódki muszą poczekać do około 20. tygodnia, chociaż mogą odczuć pewnego rodzaju bulgotanie – to również może być maleństwo.

17. tydzień ciąży to czas, w którym kobieta wciąż powinna mieć sporo energii i dobrze, żeby ją wykorzystała. Basen, spacery czy delikatny fitness to jak najbardziej zalecane formy spędzania wolnego czasu.

Wspomniane wcześniej hormony mogą spowodować jeszcze dwie rzeczy. Po pierwsze wzmożony apetyt – nie jest jednak tak, że ciężarna musi jeść za dwoje. W drugim trymestrze kaloryczność diety kobiety nie powinna wzrosnąć o więcej niż 300 kcal. Powinna natomiast zadbać o to, by była ona bogata w składniki mineralne, a to, czego z dietą nie będzie w stanie dostarczyć – uzupełnić w postaci suplementów. Drugą rzeczą, za którą odpowiadają hormony, będzie wzmożony popęd seksualny u ciężarnej. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań od lekarza to seks jest nie tylko dozwolony, ale wręcz zalecany dla kobiet w ciąży.

Badania w 17. tygodniu ciąży

Lista badań obowiązkowych w tym tygodniu w zasadzie nie występuje. Jeśli były ku temu wskazania kobieta powinna wykonać amniopunkcję. Jeśli nie, może to zrobić, aby upewnić się o kondycji dziecka. Amniopunkcja to inwazyjne badanie prenatalne, polegające na pobraniu próbki płynu owodniowego w celu zdiagnozowania genetycznych i metabolicznych chorób płodu. Niesie ze sobą niewielkie (do 1%) ryzyko uszkodzenia płodu.

undefined

Bibliografia

undefined

Tagi: Dziecko