portalparentingowy.pl
22. tydzień ciąży

pixabay.com

22. tydzień ciąży

28 Listopada 2020

Autor tekstu:

Jan Hylla

Udostępnij:

Kobieta już z całą pewnością jest za połową ciąży, może spodziewać się, że brzuch będzie jej coraz bardziej przeszkadzał. Konieczna może być już wymiana dużej części ubrań. 22. tydzień ciąży to również czas intensywnego rozwoju dziecka.

22. tydzień ciąży to początek drugiej połowu drugiego trymestru, jesteście aktualnie w piątym jej miesiącu. Maluch będzie ważył około 430 gramów a jego długość to mniej więcej 28 centymetrów.

Dziecko w 22. tygodniu ciąży

Druga połowa ciąży stoi pod znakiem między innymi dalszego gromadzenia przez dziecko tkanki tłuszczowej, która będzie chroniła je przed nadmierną utratą ciepłoty ciała już po narodzinach. Gromadzenie owej tkanki powoduje również to, że skóra dziecka jest coraz mniej przezroczysta.

Uformowana jest już buzia dziecka, przy odpowiednio dużej dozie szczęścia i wykonaniu trójwymiarowego badania USG możliwe nawet będzie zaobserwowanie podobieństwa do któregoś z rodziców. Ostatecznego i unikalnego kształtu nabierają małżowiny uszne, a dziecko zaczyna ćwiczyć strojenie min. Marszczenie brwi będzie stanowiło trzon repertuaru w tym zakresie.

22. tydzień ciąży to również okres, w którym intensywnie pracują organy wewnętrzne dziecka, przygotowując się do przejęcia wszystkich jego funkcji życiowych. Co prawda, minie jeszcze przynajmniej 15 tygodni, zanim dziecko nie będzie w stanie przeżyć samodzielnie poza organizmem matki, ale nie należy pomijać tego, co aktualnie dzieje się w jego organizmie. A dzieją się takie rzeczy jak produkcja dużej ilości białych krwinek przez szpik kostny – te krwinki będą odpowiedzialne za działanie układu odpornościowego dziecka po narodzinach. W tym czasie trzustka zaczyna produkcję glukagonu i insuliny – hormonów, które odpowiedzialne będą za przemiany węglowodanów i kontrolę poziomu cukru we krwi dziecka. Na wysokich obrotach pracuje również wątroba dziecka, w której dochodzi do rozkładu bilirubiny. Do pracy przychodzą również płuca. Te będą rozwijały się najdłużej i jako ostatnie osiągną samodzielność, w 22. tygodniu ciąży zaczynają produkcję substancji zapewniającej im elastyczność i chroniącej przed pęknięciem – surfaktantu, będzie go jednak jeszcze za mało, aby dziecko mogło oddychać samodzielnie.

Warto również wspomnieć o rozwoju motorycznym malucha. Coraz silniejsze są mięśnie karku, dzięki czemu maluch potrafi już w utrzymać głowę w prostej pozycji. Z racji swoich niewielkich jeszcze rozmiarów i dużej ilości energii jest to czas, kiedy aktywność dziecka jest łatwo wyczuwalna przez mamę, może być nawet bolesna.

Kobieta w 22. tygodniu ciąży

22. tydzień ciąży to dobry moment na porządki w garderobie i wymianę jej części na bardziej dopasowaną do okoliczności – będzie tak, ponieważ brzuch ciężarnej na tym etapie rzadko kiedy da się schować nawet pod luźną bluzą.

Przyszła mama powinna już nie pamiętać jak dokuczliwe potrafią być poranne nudności i wymioty, ale w ich miejsce pojawią się dolegliwości typowe dla drugiego trymestru. Możemy do nich zaliczyć:

  • rozpulchnione dziąsła – hormony, które towarzyszą kobiecie od samego początku ciąży, odpowiadają za bardzo wiele dolegliwości i nie inaczej jest w przypadku jamy ustnej, tu mogą powodować rozpulchnienie i krwawienie z dziąseł; warto pamiętać, że wbrew niektórym opiniom wizyty w gabinecie stomatologicznym nie są szkodliwe dla przebiegu ciąży i nie należy się ich obawiać;

  • bardzo często w 22 tygodniu ciąży zwiększa się ilość upławów – warto wówczas zadbać o podniesienie jakość higieny intymnej korzystając ze specjalnych, naturalnych i delikatnych kosmetyków do podmywania się; nie należy też robić tego częściej niż dwa razy na dobę, aby nie wypłukać zdrowej flory bakteryjnej;

  • hormony będą również odpowiedzialne za coraz częstsze zachcianki kulinarne, ciężarna powinna jednak pamiętać, że wcale nie musi jeść podwójnych porcji, a na pewno nie musi jeść podwójnej porcji gofrów ze smalcem i masłem orzechowym, warto jednak aby zadbała ona o odpowiednio zbilansowaną i bogatą w witaminy i minerały dietę.

Jeśli ciężarna jeszcze nie zainteresowała się zagadnieniami związanymi z ćwiczeniami mięśni kegla, to absolutnie najwyższy czas, aby to zrobić, zwłaszcza, jeśli chciałaby rodzić naturalnie. Mięśnie te pomagają w akcji porodowej, ale też silne mięśnie kegla maja dobroczynny wpływ na problemy z nietrzymaniem moczu oraz na jakość życia seksualnego – a w drugim trymestrze seks może być przyjemniejszy niż kiedykolwiek.

Badania w 22. tygodniu ciąży

Poza USG połówkowym, wykonywanym pomiędzy 18. a 22. tygodniem ciąży, na tym etapie należy również wykonać takie badania jak:

  • morfologię,

  • badanie ogólne moczu,

  • oznaczenie przeciwciał anty-D u kobiet z grupą krwi Rh-,

  • badanie w kierunku toksoplazmozy (jeśli wynik na początku ciąży był negatywny). 

undefined

Bibliografia

Podobne artykuły

spirala

Ciąża i poród

Dziecko przyszło na świat ze spiralą w rączce

Czytaj więcej >
kobieta urodziła dziecko na lotnisku

Ciąża i poród

Kobieta urodziła dziecko na lotnisku. Nadała mu oryginalne imię

Czytaj więcej >
Fast foody a ciąża

Ciąża i poród

Czy jedzenie fast foodów utrudnia zajście w ciążę?

Czytaj więcej >
Zielone wody płodowe

Ciąża i poród

Co oznaczają zielone wody płodowe? Jakie niosą za sobą ryzyko?

Czytaj więcej >
Brytyjka będąc w ciąży po 3 tygodniach zaszła w kolejną ciążę

Ciąża i poród

Brytyjka będąc w ciąży po 3 tygodniach zaszła w kolejną ciążę

Czytaj więcej >
Brittany Jacobs

Ciąża i poród

Kobieta podczas porodu dowiedziała się, że ma podwójny system rozrodczy

Czytaj więcej >