Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > 23. tydzień ciąży
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:14

23. tydzień ciąży

23. tydzień ciąży
pixabay.com

Informacja dla nieoperujących tygodniami – 23. tydzień to 6. miesiąc ciąży, wskazówka dla nieoperujących miesiącami – to drugi trymestr ciąży. Dziecko urosło do rozmiaru dojrzałego bakłażana. Informacja dla nieoperujących warzywami – długość od czubka głowy do pośladków wynosi około 30 cm, a waga maluszka mieści się w przedziale 450-600 gramów. Co dzieje się w tym czasie z maluchem?

Dziecko w 23. tygodniu ciąży

Wizualnie płód w 23. tygodniu ciąży coraz bardziej zaczyna przypominać noworodka, którym ma niedługo się stać. Jego skóra wciąż jest pomarszczona i przezroczysta, ale zaczyna się pod nią odkładać powoli warstwa tłuszczu. Na skórze wciąż widoczny jest meszek płodowy, zwany lanugo oraz maź płodowa.

23. tydzień ciąży to okres, w którym aktywność dziecka może zauważalnie spaść. Nie powinno to być dla przyszłej mamy powodem do niepokoju, dziecko najprawdopodobniej poszło spać. Na tym etapie ciąży potrafi spać nawet 20 godzin na dobę. Nie znaczy to jednak, że kobieta będzie miała dużo więcej czasu na swój odpoczynek, ponieważ maluch będzie wykazywać tendencję do aktywności właśnie wtedy, gdy ruchy mamy będą się uspokajać.

23. tydzień ciąży to kluczowy okres dla rozwoju zmysłów dziecka, szczególnie intensywnie rozwijają się słuch i wzrok – co prawda na zakończenie rozwoju tych procesów przyjdzie jeszcze poczekać, ale jak najbardziej przyszła mama może już bez skrępowania inicjować rozmowy z brzuszkiem. Mówienie do dziecka na tym etapie nie tylko stymuluje jego rozwój, ale też pomaga wzmocnić więź pomiędzy mamą a maleństwem – zacznie bowiem ono przyzwyczajać się i rozpoznawać głos, który do niego mówi.

Poza zmysłami mamy do czynienia również z intensywnym rozwojem układu pokarmowego u dziecka. Jelita rozpoczynają produkcję smółki – pierwszej kupy, jaką zrobi dziecko po narodzinach. Składa się ona z połykanej przez malucha mazi płodowej, wód płodowych oraz złuszczonego nabłonka przewodu pokarmowego i bilirubiny.

Dzięki połykaniu płynu owodniowego oprócz układu pokarmowego rozwijają się też płuca dziecka.

Kobieta w 23. tygodniu ciąży

23. tydzień ciąży to czas na wybranie szkoły rodzenia – jeśli dotychczas jeszcze nie została ona wybrana. Warto się tam udać, zwłaszcza jeśli to pierwsza ciąża, ponieważ pracujące tam położne udzielą wielu przydatnych informacji zgodnych z aktualnymi wytycznymi. Tematyka zajęć w takiej placówce jest bardzo szeroka i odnosi się zarówno do kwestii związanych z porodem – przygotowania do niego w kwestii mentalnej, ale i praktycznej (co spakować do torby), ale też nauka obchodzenia się z noworodkiem – poruszane są tam takie zagadnienia jak prawidłowe przewijanie, przebieranie, kąpiel, podnoszenie i noszenie dziecka, a także podstawowa opieka czy pokazanie różnych technik przystawiania malucha do piersi.

23. tydzień ciąży to dla wielu kobiet jeden z jej najlepszych momentów. Wpływ ma na to kilka czynników. Jednym z nich jest połączenie tego, że najbardziej uciążliwe objawy ciąży zdążyły już ustąpić, a hormony wreszcie działają na korzyść przyszłej mamy. W tym czasie znacząco poprawia się kondycja włosów i paznokci kobiety.

W tym czasie brzuch kobiety jeszcze nie będzie na tyle duży, żeby utrudniać normalne funkcjonowanie, ale już wystarczająco duży, żeby mogły pojawić się pierwsze bóle w plecach. Aby je zniwelować najlepiej – po konsultacji z lekarzem – zapisać się na zajęcia z jogi lub fitnessu dla ciężarnych (dobry będzie też basen).

Typową dla 23. tygodnia ciąży dolegliwością są skurcze łydek. Wynikają one zazwyczaj z niedoboru substancji odżywczych w diecie ciężarnej. Jeśli zaczną one występować, warto dodać do diety produkty bogate w potas i magnez, a jeśli to nie wystarczy – skontaktować się z lekarzem, aby dobrał odpowiednie suplementy (może być konieczne wykonanie badania krwi).

Typowe dla tego okresu mogą być również wynikające ze zmian hormonalnych przebarwienia skóry ciężarnej, to normalne i po porodzie skóra powinna wrócić do normy, jednakże jeśli 23. tydzień ciąży przypada w sezonie wakacyjnym warto zaopatrzyć się w krem z filtrem i generalnie unikać ekspozycji na słońce.

Kolejną nieprzyjemną dolegliwością, jaka może dotknąć ciężarną, są problemy z nietrzymaniem moczu – wynika to z ucisku macicy na pęcherz. Warto po pierwsze zainwestować we wkładki higieniczne, a po drugie często odwiedzać toaletę, aby uniknąć krępującego problemu.

Z dobrych wiadomości – drugi trymestr to – jeśli nie ma ku temu lekarskich przeciwskazań – świetny moment na seks dla ciężarnej. Warto w tym czasie zadbać o ten aspekt relacji z partnerem, ponieważ doznania seksualne jakich doświadcza kobieta na tym etapie mogą być szczególnie silne, poza tym seks ma pozytywny wpływ na wiele czynników, nie tylko psychicznych, ale też wzmacnia potrzebne przy porodzie mięśnie macicy!

Bibliografia

Tagi: Dziecko