Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > 25. tydzień ciąży
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:14

25. tydzień ciąży

25. tydzień ciąży
pixabay.com

25. tydzień ciąży to końcówka drugiego trymestru i połowa szóstego miesiąca. Dziecko na tym etapie życia mierzy około 34,5 cm i waży 660 gramów.

Dziecko w 25. tygodniu ciąży

25. tydzień ciąży, czyli 23. tydzień życia dziecka, to czas, w którym to kora mózgowa rozwija się najbardziej intensywnie. Na chwilę obecną mózg jest w stanie kontrolować podstawowe funkcje życiowe, rozwój kory mózgowej pozwala na kontrolę bardziej złożonych procesów.

Wizualnie mózg płodu zaczyna przypominać nasienie orzecha włoskiego – dzieje się tak, ponieważ kora mózgowa dzieli się na warstwy, co powoduje pofałdowanie całego mózgu.

W głowie poza mózgiem rozwija się też szczęka – właściwie uzębienie dziecka. W dziąsłach malucha pojawiają się bowiem zalążki zębów, a unerwienie ust dziecka zaczyna być czułe na dotyk.

Wiele zmienia się również w obrębie twarzy malucha – uszy są już całkowicie rozwinięte, tak samo struny głosowe. Dziecko słyszy i niebawem będzie w stanie wydawać z siebie dźwięki. Co ciekawe, na tym etapie słuch dziecka zaczyna rozpoznawać inne głosy niż mamy, dodatkowo słuch dziecka lepiej wyłapuje niskie tony. W związku z tym, jest to idealny moment, aby to ojciec prowadził dialog z brzuszkiem. Maluch przyzwyczai się wówczas do jego głosu i na pewno będzie to procentowało na plus po porodzie. W 25. tygodniu ciąży dochodzi do otwarcia nozdrzy dziecka. Trochę czasu jednak minie, zanim będzie ono w stanie samodzielnie nabrać powietrza – układ oddechowy rozwija się do 36./37. tygodnia ciąży.

Połowa szóstego miesiąca to również czas, w którym u dziecka zmienia się kolor skóry, dotychczas była niemal przezroczysta, teraz za sprawą nowopowstających naczyń krwionośnych zmienia kolor na różowawą.

Dotychczas ćwiczenia zmysłu dotyku objawiały się łapaniem za sznur pępowinowy, od tego momentu malec doda do swojego repertuaru zachowań zaciskanie dłoni w piąstki.

Wspominaliśmy, że dziecko będzie bardzo aktywne i aktywność tę da się odczuć. Dzięki temu, że maluch wciąż ma sporo miejsca w macicy, a sam jest już na tyle duży, że nie będzie w stanie tych ruchów zamaskować – ciężarna będzie mogła bardzo dobrze poczuć, kiedy występuje faza wzmożonej aktywności.

Kobieta w 25. tygodniu ciąży

Jeśli ciężarna jeszcze nie odczuła problemów z płytkim oddechem, to prawdopodobnie teraz się zaczną. Macica osiąga średnicę około 25 cm, przez co wypycha inne organy ku górze oraz powoduje ucisk na przeponę. Ten ucisk natomiast będzie utrudniał oddychanie.

Macica poza uciskiem na przeponę może również trenować skurcze. Są to tzw. skurcze przepowiadające lub skurcze Braxtona-Hicksa. Są one nieregularne, krótkotrwałe, przypominają nieco miesiączkę i ustępują samoistnie. Nie należy się nimi martwić.

Kolejne skurcze jakie mogą towarzyszyć ciężarnej w 25. tygodniu ciąży to skurcze łydek – jeśli ciężarna skarży się na tę dolegliwość to znak, że w jej diecie prawdopodobnie brakuje magnezu oraz potasu i warto byłoby je uzupełnić.

Większy niż dotychczas przepływ krwi oraz nacisk macicy mogą spowodować nieprzyjemne hemoroidy. Aby się ich pozbyć należy stosować zalecane przez lekarza medykamenty (najczęściej w postaci maści lub czopków). Aby ich unikać należy wystrzegać się zaparć a w tym pomagają produkty bogate w błonnik oraz właściwe nawyki żywieniowe.

25. tydzień to moment, w którym brzuch ciążowy jest już w zasadzie nie do ukrycia i zaczyna powoli zawadzać podczas wykonywania codziennych czynności, już niedługo może stać się jedną z przyczyn bólu pleców. Na razie nie pomaga w utrzymaniu właściwej równowagi.

W kwestii samopoczucia – ciążowy „miesiąc miodowy” zbliża się ku końcowi i daje się to odczuć również w nastroju przyszłej mamy. Na tym etapie ciąży kobieta ma prawo być zmęczona swoim stanem, znudzona nim lub odczuwać niepokój związany z tym, co nastąpi po rozwiązaniu, jest to absolutnie naturalne.

Jeśli ciężarnej nie dokucza depresja (a jest to częsta choroba wśród przyszłych mam i wymaga specjalistycznej opieki) warto, aby zadbała ona o dużą ilość odpoczynku, ale też odpowiednią aktywność fizyczną. Spacery, joga, ćwiczenia w basenie – wszystko to może pozytywnie wpłynąć zarówno na samopoczucie, jak i na sam poród.

Badania w 25. tygodniu ciąży

Jest duża szansa, że komplet badań ciężarna ma już za sobą, wykonywane są one bowiem w okienku pomiędzy 21. a 26. tygodniem ciąży, jeśli jednak nie, to powinna wykonać ona takie badania jak:

  • badanie stężenia glukozy,

  • badanie ogólne moczu i morfologię,

  • USG,

  • można wykonać również cytologię, badanie na toksoplazmozę oraz badanie przeciwciał -Rh (jeśli kobieta ma grupę krwi Rh-).

undefined

Bibliografia

Tagi: Dziecko