Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > 29. tydzień ciąży
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:13

29. tydzień ciąży

29. tydzień ciąży
pixabay.com

29. tydzień ciąży to 7. miesiąc, początek trzeciego trymestru. Dziecko na tym etapie ciąży waży około 1300 gramów i mierzy mniej więcej 40 centymetrów.

Dziecko w 29. tygodniu ciąży

29. tydzień ciąży to okres, gdzie na szczególną uwagę zasługuje mózg dziecka, ponieważ to on rozwija się w tym czasie najprężniej.

Jest już na tyle rozwinięty, aby był w stanie kontrolować procesy oddychania czy termoregulacji ciała dziecka. Stale namnażające się połączenia pomiędzy komórkami nerwowymi pomagają tworzyć i zapamiętywać nowe wzorce ruchów. Jest to okres, w którym maluch zaczyna przetwarzać i analizować informacje jakie zbiera mózg, a jego reakcje na bodźce będą coraz szybsze.

Ciało maluszka wciąż magazynuje tłuszcz, dzięki czemu jego skóra jest coraz mniej przezroczysta i coraz mniej pomarszczona. Minie jeszcze kilka tygodni, zanim zapasy tłuszczu osiągną właściwą ilość, żeby mogły spełniać swoją funkcję po porodzie (ok 15% masy ciała).

Zmysły dziecka są już naprawdę dobrze rozwinięte. Poza słuchem (jeśli jeszcze nie zaczęłaś śpiewać do brzucha, to lepszej okazji nie będzie) maluch w 29. tygodniu ciąży potrafi korzystać z węchu. Badacze twierdzą, że maluszek jest w stanie rozpoznać zapach mamy, który po urodzeniu, do spółki z jej głosem, będzie dla niego najlepszym gwarantem bezpieczeństwa.

Działa też wzrok. Badania wykazują, że dziecko potrafi śledzić źródło światła i robi to świadomie i z premedytacją. Jednak zmysł wzroku do kilku tygodni po narodzinach nie będzie szczególnie używany przez malucha, ponieważ zanim zacznie on widzieć cokolwiek wyraźnie minie kolejnych kilka tygodni.

Wspomniany wcześniej rozwój mózgu to nie tylko liczne nowe połączenia pomiędzy neuronami, ale także rosnący jego rozmiar. A co za tym idzie rośnie również głowa dziecka. W związku z rozwojem płodu nie zaburza to jego proporcji. Wręcz przeciwnie – w 29. tygodniu ciąży ulegają one pewnej poprawie.

Stale rozwija się układ oddechowy i dojście do pełnego rozwoju zajmie mu jeszcze około 8 tygodni, tym niemniej, wcześniak urodzony w 29. tygodniu ciąży ma około 90% szans na przeżycie.

Kobieta w 29. tygodniu ciąży

Jeśli do tego momentu ciężarna nie wiedziała dlaczego większość mam z rozrzewnieniem wspomina drugi trymestr ciąży, to prawdopodobnie zaraz zrozumie. Początek trzeciego trymestru jest pewnym zwiastunem tego, z czym będzie musiała borykać się już do samego rozwiązania.

29. tydzień ciąży bowiem wiąże się ze zmianami, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Rosnący brzuch i dodatkowe kilogramy są jednym z powodów bólu pleców. Poza brzuchem rosną też uda i piersi. Dodatkowo w organizmie kobiety pływa dodatkowe 1.5 litra krwi, co powoduje obciążenie mięśnia sercowego, a to z kolei prowadzi do zmęczenia kobiety.

Rosnąca waga i pracujące hormony sprzyjają również powstawaniu obrzęków ciała, dłonie czy stopy mogą zauważalnie zmienić rozmiar, często bywa tak, że kobieta nie jest w stanie założyć butów sprzed ciąży tak, by było to dla niej wygodne. Sytuacja nasila się zwłaszcza jeśli 29. tydzień, jak i cały trzeci trymestr, przypadają na miesiące letnie.

Dobrą praktyką na początku trzeciego trymestru jest organizowanie sobie drzemki w ciągu dnia. Niestety często będzie się zdarzać, że nie dochodzi do synchronizacji pomiędzy mamą a dzieckiem, ponieważ aktywność mamy działa na nie kojąco, zaś jej zatrzymanie może pobudzić malucha do ruchu.

Tego ruchu jednak nie będzie aż tak dużo. Dziecko ma coraz mniej miejsca w brzuchu mamy (ze względu na to, że samo jest coraz większe) więc ciasnota zajmowanego lokum nie zachęca do szczególnej aktywności. Ta jednak gdy się pojawi jest możliwa do zauważenia nawet na zewnątrz.

Trzeci trymestr to również powrót do niektórych dolegliwości z pierwszego trymestru, powodem będą jednak nie hormony, a nacisk macicy na narządy wewnętrzne. Wzdęcia, zgaga, odbijanie mogą zostać towarzyszami ciężarnej do samego rozwiązania. W 29. tygodniu nacisk macicy na pęcherz spowoduje bardzo częste wizyty w toalecie, ale nie oznacza to, że należy w jakimkolwiek stopniu ograniczać spożycie wody. Wręcz przeciwnie. Nawodnienie dla ciężarnej powinno być priorytetem.

Z racji intensywnego rozwoju mózgu dziecka, kobieta powinna w tym tygodniu skupić się w diecie na konkretnych produktach – tych zawierających kwasy tłuszczowe omega-3. Olej rzepakowy, orzechy włoskie, siemię lniane i ryby morskie to dobra podstawa dla jadłospisu przyszłej mamy.

Badania w 29 tygodniu ciąży

Na USG w ostatnim trymestrze jeszcze troszkę za wcześnie, ale ginekolog prowadzący ciążę może zlecić szereg standardowych badań, do których zaliczamy: badanie moczu czy morfologię.

undefined

Bibliografia

Tagi: Dziecko