Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > 32. tydzień ciąży
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:13

32. tydzień ciąży

32. tydzień ciąży
unsplash.com/Damir Spanic

32. tydzień ciąży to początek jej 8. miesiąca. Jesteśmy prawie w połowie ostatniego, trzeciego trymestru. Dziecko w brzuchu mamy osiągnęło wagę około 1.7 kilograma i długość 42-43 centymetrów. Co jeszcze dzieje się na tym etapie?

Dziecko w 32. tygodniu ciąży

Maluch jest już prawie gotowy do przyjścia na świat. Wszystkie narządy i systemy są już wykształcone, więc dziecko będzie już tylko ćwiczyło i doskonaliło umiejętności.

Jego układ oddechowy jest ostatnim układem, który nie zdążył jeszcze osiągnąć pełnej dojrzałości. Dziecko w tym tygodniu skupia się zatem na intensywnym treningu przed przyjściem na świat. Ćwiczenia jakie wykonuje to:

  • ssanie kciuka,

  • picie wód płodowych,

  • wydalanie wód płodowych,

  • wykonywanie ruchów oddechowych.

Dziecko wciąż będzie próbowało się poruszać i wiercić, jednak ograniczona ilość miejsca w brzuchu matki nie będą tego procesu ułatwiać. Ruchy co prawda będą w miarę płynne i skoordynowane, ale przez wspomnianą wcześniej ciasnotę zauważalnie rzadsze. Z racji rozmiaru dziecka, będą też one znacznie bardziej odczuwalne przez ciężarną.

Z tych ruchów i obrotów może dojść do ułożenia dziecka w pozycji główkowej, czyli właściwej do porodu naturalnego. Jeśli jednak malec nie będzie jeszcze przyjmował właściwej pozycji, to ma na to czas mniej więcej do 36. tygodnia ciąży.

Udowodniono, że maluch w 32. tygodniu ciąży ma już swój rytm dobowy, okresy czuwania i snu, według specjalistów dziecko na tym etapie życia ma sny. O czym śnią płody? Najprawdopodobniej o swoich doświadczeniach. Ssaniu kciuka, łapaniu pępowiny, być może o głosie mamy.

Kobieta w 32. tygodniu ciąży

Do porodu zostało już naprawdę niewiele czasu, a to oznacza, że dolegliwości typowe dla trzeciego trymestru będą się już tylko nasilać. Przypomnijmy zatem, że w 32. tygodniu ciąży należy się spodziewać problemów wynikających z posiadania już dość pokaźnego brzucha. Kłopoty z utrzymaniem równowagi spowodowane przeniesieniem ciężaru ciała do przodu dołączą do bólu krzyża. Problem będzie stanowiło również zwykłe schylanie się lub wiązanie butów, może zdarzyć się tak, że ciężarna będzie musiała zaopatrzyć się w nową parę lub dwie, które będą się wygodnie zakładać (oraz będę mieć właściwy rozmiar – stopa w ciąży może spuchnąć).

Bardzo często skóra kobiety na tym etapie ciąży jest bardzo wysuszona. Nie pomaga jej też nadmierne rozciągnięcie. Oba te czynniki będą wpływały na powstawanie rozstępów. Wysuszenie skóry spowodowane jest działaniem hormonów. Warto na tym etapie ciąży stosować kremy natłuszczające i nawilżające, aby możliwie zminimalizować niepożądane efekty uboczne.

Poza tym przyszłej mamie będą dolegały cały czas: uczucie zmęczenia, zadyszka, zgaga, skurcze i obrzęki nóg. Za część z tych objawów odpowiedzialna jest macica, która na tym etapie jest około 500 razy większa niż była przed ciążą i z racji swojego położenia w brzuchu uciska ona na narządy wewnętrzne powodując szereg niedogodności. Niewiele można z tym niestety zrobić. Warto jednak mieć opanowane techniki oddechowe i relaksacyjne, aby móc w sposób w miarę kontrolowany przeczekać owe problemy. Na zgagę można stosować preparaty dostępne w aptece – oczywiście po uprzednim skonsultowaniu tego z lekarzem lub farmaceutą. Na obrzęki nóg może pomóc delikatny masaż lub spokojny spacer.

Badania w 32. tygodniu ciąży

Od tego momentu częstotliwość wizyt kontrolnych u ginekologa powinna się zwiększyć. Lekarz będzie prawdopodobnie chciał widzieć przyszłą mamę co 2 tygodnie. Konieczne będzie wykonanie również kilku badań.

Morfologia krwi i badanie ogólne moczu – na ich podstawie na tym etapie ocenia się ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej. Poza tym zostaną wykonane badania w kierunku przeciwciał odpornościowych oraz badanie obrazowe. Jeśli są ku temu przesłanki, ginekolog zaleci badanie PH pochwy, aby wykluczyć ewentualne zakażenie. Zakażenia i infekcje dróg rodnych są niezwykle niebezpieczne dla dziecka i czasem są wręcz wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia, aby uniknąć kontaktu dziecka z chorą tkanką.

Jeśli jeszcze nie było wykonywane – czas na ostatnie z zalecanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne badanie USG (jego termin to okres pomiędzy 27. a 32. tygodniem ciąży).

 Wykonane powinno być również badanie oceniające czynność serca płodu – KTG – to badanie na pewno poznasz podczas porodu, ponieważ aparatura jest podłączana również wtedy w jego pierwszej fazie.

undefined

Bibliografia

Tagi: Dziecko