36. tydzień ciąży
pixabay.com
- 30 Listopada 2020

36. tydzień ciąży

36. tydzień ciąży to jeden z jej najtrudniejszych momentów. Dolegliwości będą dawały się mocno we znaki a brzuch będzie utrudniać każdą, podstawową nawet czynność. Na szczęście już naprawdę bliżej niż dalej do porodu. Czego może spodziewać się ciężarna na początku ostatniego miesiąca ciąży?

36. tydzień to początek 9. miesiąca ciąży, druga połowa 3. trymestru. Do porodu zostało kilka tygodni. Dziecko w brzuchu mamy waży w tym momencie około 2.5 kg i mierzy mniej więcej 45 cm.

Dziecko w 36. tygodniu ciąży

36. tydzień ciąży to już nie czas na rewolucje w rozwoju dziecka. Wszystkie najważniejsze organy i układy są wykształcone i istnieje duża szansa, że dziecko byłoby w stanie przeżyć poza organizmem mamy (w przypadku ciąży mnogiej od tego momentu należy spodziewać się porodu). Czy to oznacza, że maluch próżnuje?

Otóż niekoniecznie. Dziecko przygotowuje się do funkcjonowania poza brzuchem mamy ćwicząc układy pokarmowy, wydalniczy i oddechowy. Ćwiczenia odbywają się poprzez połykanie i wydalanie z siebie płynu owodniowego. W ten sposób doskonali pracę jelit, żołądka, a także mięśni odpowiedzialnych za oddychanie. Układ oddechowy jest ostatnim systemem, który mógł się jeszcze nie w pełni wykształcić.

36. tydzień ciąży to okres, w którym meszek, który dotychczas pokrywał skórę dziecka, jest śladowy, zanika też maź płodowa. Podczas ćwiczeń z połykania wód owodniowych dziecko połknie również resztki mazi, która będzie stanowiła element pierwszej kupy dziecka poza brzuchem mamy – tzw. smółki.

Przyszła mama nie będzie zbyt często odczuwała aktywności ze strony dziecka, ponieważ miejsca w macicy zostało już naprawdę niewiele i nie czas na ekwilibrystykę. Pojawią się pojedyncze kopniaki, które mogą być dosyć mocne. Dziecko w tym czasie będzie głównie ćwiczyło chwytanie (pępowiny) oraz bawiło się w dotykanie różnych części ciała – twarzy, kończyn czy narządów intymnych.

Maluch w 36. tygodniu ciąży dość intensywnie gromadzi tkankę tłuszczową (która będzie stanowić nawet 15% masy ciała po urodzeniu), aby zapewnić sobie odpowiednią ciepłotę po narodzinach. Pierwszy kontakt ze światem zewnętrznym będzie bowiem niemałym szokiem, również termicznym.

W 36. tygodniu ciąży dziecko powinno ustawić się w pozycji, w jakiej postanowi przyjść na świat. Prawdopodobnie będzie to ułożenie główkowe (tak rodzi się zdecydowana większość dzieci), które jest jedynym zalecanym ułożeniem (zwłaszcza dla pierworódek) do porodu naturalnego.

Dziecko na tym etapie doskonale kojarzy już głosy rodziców, być może też ma swoją ulubiona piosenkę

Kobieta w 36. tygodniu ciąży

Końcówka ciąży to również końcówka dolegliwości, choć te na tym etapie mogą być szczególnie dokuczliwe.

Wiele ciężarnych narzeka w 36. tygodniu ciąży na bóle pleców, spowodowane przeniesieniem środka ciężkości i kompensowaniem tego przez nienaturalne wygięcie w odcinku krzyżowym.

Dokuczać będą również kłopoty ze snem, zgaga czy żylaki. O ile kłopotów ze snem nie da się pozbyć i warto po prostu wypoczywać tyle ile to możliwe, tak na żylaki warto stosować specjalną bieliznę, a w kwestii zgagi – zdrowe nawyki żywieniowe (jeść częściej, ale mniej).

Wciąż problemem mogą być częste wizyty w toalecie, dlatego dobrze byłoby się pozbyć z rozpiski napojów szczególnie moczopędnych, nie należy jednak odstawiać wody – nawodnienie w ciąży to bardzo ważny temat.

36. tydzień ciąży to czas, w którym mogą się pojawić krwawienia z nosa. Wywołane są one obrzękiem, rozszerzeniem i osłabieniem ścian naczyń krwionośnych. Krwawienia z nosa dotyczą co dziesiątej ciężarnej i zazwyczaj nie powinny być powodem do niepokoju. W większości wypadków powinien wystarczyć zastosowany na kark i czoło zimny okład. Jeśli krwawienie byłoby niepokojąco obfite – warto skontaktować się z lekarzem

Nie sposób zaliczyć tego do dolegliwości, natomiast warto o tym wspomnieć – część przyszłych mam na tym etapie może już mieć problemu z produkcją pokarmu. Laktacja może być uciążliwa z powodu obfitości lub z powodu braku jej występowania. Jeśli oczekująca dziecka kobieta nie zaobserwowała u siebie jeszcze oznak produkcji pokarmu – nie musi się tym martwić, zostało jeszcze nieco czasu do porodu.

W większości przypadków od 36. tygodnia ciąży lekarz prowadzący będzie chciał zwiększyć częstotliwość wizyt pacjentki. Ma to pomóc zweryfikować gotowość kobiety do wydania dziecka na świat (badanie ginekologiczne). Ostatnie z zalecanych badań USG powinno być wykonane wcześniej, ale ostateczny termin jest to końca tego tygodnia. Podczas tego badania szacowana była wielkość urodzeniowa dziecka, jego ułożenie w brzuchu i podstawowe parametry.

Przed ciężarną ostatnia prosta, do porodu zostały mniej więcej 4 tygodnie. Jeśli jednak nastałby w tym momencie – powinna być spokojna. Medycyna będzie wiedziała, jak pomóc dziecku.

Bibliografia

  • https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/36-tydzien-ciazy
  • https://www.mjakmama24.pl/kalendarz-ciazy/36-tydzien-ciazy-aa-gx1b-5Jcf-VnDs.html#waga-i-rozwoj-dziecka-w-36-tygodniu-ciazy
  • https://parenting.pl/36-tydzien-ciazy
  • https://www.pampers.pl/ciaza/kalendarz-ciazy/36-tydzien-ciazy
  • https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/36-tydzien-ciazy-rozwoj-dziecka-w-iii-trymestrze-jakie-dolegliwosci-dokuczaja-przyszlej-mamie
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News