portalparentingowy.pl
39. tydzień ciąży

unsplash.com/Christin Noelle

39. tydzień ciąży

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Jan Hylla

Udostępnij:

To ostatnia prosta przed porodem. Dla twojego rozciągniętego brzucha i dość sporego dziecka to bardzo dobra wiadomość. Dziudziusowi w brzuchu jest już naprawdę bardzo ciasno.

Twój bobas już właściwie się nie powiększa. Waga dziecka w 39. tygodniu ciąży waha się zazwyczaj między 3 a 3,5 kg, czasem dziecko waży nawet więcej. Masa ciała jest w dużej mierze kwestią indywidualną. Długość dziecka wynosi od 48 do 53 centymetrów. 

Dziecko w 39. tygodniu ciąży

 Ostatnią rzeczą, która jeszcze się rozwija i rośnie, jest mózg dzidziusia. Będzie on w fazie bardzo intensywnego rozwoju przez pierwsze trzy lata życia twojego maluszka. 

W 39. tygodniu ciąży dojrzewają też kanaliki łzowe. Co ciekawe, przez kilka pierwszych tygodni życia dziecka poza łonem mamy, podczas płaczu maleństwa nie zaobserwujemy żadnych łez. Pojawią się one później, wraz z rozwojem kanalików łzowych. Dlatego gdy dziecko zacznie wyrażać swoje potrzeby płacząc, nie ujrzysz fontanny łez na jego policzkach. Wspominając o policzkach warto wspomnieć, że dziecko w 39. tygodniu ciąży jest uroczo pulchniutkie na buzi. Dużo bardziej niż miało to miejsce zaledwie kilka tygodni wcześniej. 

Organizm maluszka wytworzył ochronną warstwę tłuszczową, która przykrywa naczynia krwionośne w jego ciele. Dawniej półprzezroczysta różowa cera staje się odrobinę ciemniejsza wraz z rozwojem pigmentu w skórze. Dziecko urodzi się z delikatnym odcieniem skóry, bez znaczenia jakiej będzie karnacji. Ostateczny kolor skóry osiągnie, gdy pigmentacja się pogłębi. 

Dziecko może oczekiwać narodzin z bujną czupryną na głowie lub być zupełnie łyse. Nie należy się tym przejmować – stan włosów na głowie bezpośrednio po urodzeniu nie determinuje ich późniejszej kondycji ani wyglądu.

Kobieta w 39. tygodniu ciąży

Końcówka ciąży to z wielu powodów jeden z trudniejszych jej etapów dla każdej przyszłej mamy. Jeśli jeszcze nie urodziłaś (a od 2 tygodni w zasadzie może się to stać w dowolnym momencie) to powinnaś spodziewać się kilku typowych dla tego okresu dolegliwości.

 • Bóle kręgosłupa – ponieważ Twój środek ciężkości został przesunięty do przodu, a Ty próbujesz to kompensować wygięciem w odcinku krzyżowym, to ból może być naprawdę silny.

 • Zgaga, gazy – progesteron oraz ucisk jaki na żołądek i jelita wytwarza macica powoduje nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu trawiennego. Zgaga na szczęście mija zazwyczaj jeszcze przed porodem, gdy pozycja macicy obniża się – więc być może to ostatni czas, kiedy będą Ci dokuczały.

 • Częste oddawanie moczu – w 39. tygodniu ciąży macica naciska również na Twój pęcherz powodując znaczne ograniczenie jego wytrzymałości. Pamiętaj, jeśli w ciąży chce Ci się siku – nie czekaj. Idź. Przetrzymywanie moczu może skończyć się niehigieniczną plamą a nawet infekcją dróg moczowych.

 • Skurcze łydek – uciążliwe głównie w nocy, wynikające z niedoborów magnezu, wapnia i potasu (oraz prawdopodobnie przemęczenia mięśni). Skurcze nie należą do długotrwałych, ale „nadrabiają” intensywnością.

 • Zmęczenie – to właśnie w ostatnim miesiącu ciąży kobieta potrafi przybrać najwięcej, dodatkowe kilogramy i nacisk dziecka na przeponę powodują, że przejście z salonu do kuchni bywa nie lada wysiłkiem.

 • Rozmiar brzucha – ciężko nazwać to stricte dolegliwością, ale faktem jest, że w ostatnim miesiącu ciąży kobieta zapomni, jak wyglądają jej stopy widziane z „lotu ptaka. Poza zasłanianiem stóp, brzuszek na tym etapie może przeszkadzać w dosłownie każdej codziennej czynności wymagającej jakiejkolwiek przestrzeni przed sobą.

 • Rwa kulszowa – wyjątkowo silny ból, którego źródło znajduje się w miednicy i pośladkach, a promieniuje w stronę kolan. Zaleca się ciepłe kompresy lub leki przeciwbólowe (po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą).

Dodatkowo być może będziesz musiała radzić sobie z lękiem przed akcją porodową, aby się go pozbyć warto spróbować dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Porozmawiaj z lekarzem lub położną o nadchodzących wydarzeniach, jeśli masz możliwość porodu rodzinnego* skorzystaj z tego, ale wcześniej omów z ojcem dziecka czego będziesz od niego oczekiwać. Wsparcie bliskiej osoby na sali porodowej daje bardzo wiele.

Badania w 39. tygodniu ciąży

W zasadzie, jeśli nie jest to ciąża wysokiego ryzyka, to wielu badań na tym etapie się już nie przeprowadza. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje przeprowadzenie:

 • pomiaru masy ciała ciężarnej,

 • pomiaru ciśnienia ciężarnej,

 • przeprowadzenia badania położniczego,

 • badania ogólnego moczu.

Często wykonywanym badaniem jest również badanie KTG, czyli rejestracja czynności serca płodu i skurcze macicy. Zdarza się, że na podstawie wyników tego badania podejmowana jest decyzja o cesarskim cięciu. Z aparatem do KTG możesz również spotkać się w szkole rodzenia oraz na sali porodowej.

*Artykuł był pisany podczas pandemii Covid-19.

undefined

Bibliografia

Tagi:

Jan HyllaAutor

Jan Hylla

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Ciąża i poród

Domowe sposoby na zgagę w ciąży. Jak pozbyć się problemu?

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy w ciąży można jeść parmezan? Odpowiadamy

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy można jeść kiwi w ciąży?

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy kobiety czują moment zapłodnienia? Pierwsze objawy ciąży można łatwo pomylić

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy można jeść oscypek w ciąży? Lepiej uważać

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Fioletowy motyl przy łóżeczku noworodka. Ma bardzo smutną symbolikę

Czytaj więcej >