Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > 40. tydzień ciąży
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:13

40. tydzień ciąży

40. tydzień ciąży
unsplash.com/Camylla Battani

40. tydzień to 9. miesiąc ciąży, sam koniec trzeciego trymestru, do zapłodnienia doszło 38 tygodni temu. Dziecko w brzuchu ma już około 55-60 cm długości w waży ok 3500 gramów – chociaż to dane mocno uśrednione, ponieważ od dłuższego już czasu zarówno długość dziecka jak i waga zmieniała się bardzo indywidualnie.

Dziecko w 40. tygodniu ciąży

Na tym etapie ciąży dziecko osiągnęło już masę urodzeniową. Można założyć, że nawet jeśli ciąża będzie przenoszona, to maluch cięższy już nie będzie.

Narządy dziecka są już całkowicie rozwinięte i maluch jest gotowy do egzystencji poza organizmem mamy. Oczywiście przez najbliższych kilka lat nie będzie samodzielne, a przeżycie poza ciałem mamy odnosi się jedynie do stopnia rozwoju organizmu, nie do faktycznych umiejętności survivalowych dziecka.

Dziecko już przyjęło pozycję, w której zamierza pojawić się na świecie – obecnie jest mocno skulone i raczej skierowane głową w dół – jeśli jednak przyjęło pozycję pośladkową lub poprzeczną lekarz może spróbować je obrócić. Choć czynność ta jest dosyć kontrowersyjna. Jeśli jednak nie będą wykonywane próby obrotu, a dziecko nie będzie w pozycji główkowej, wówczas, zwłaszcza jeśli kobieta jest pierworódką, zalecane będzie wykonanie cesarskiego cięcia.

Jeżeli ciężarna w 40. tygodniu ciąży nie odczuwa zbyt często aktywności ze strony dziecka – to normalne. W tym momencie w brzuchu matki nie ma na to zwyczajnie miejsca. Zdarzyć mogą się co prawda pojedyncze kopnięcia, ale na regularny ruch nie ma co liczyć.

Dziecko jest już przygotowane do wyjścia na świat. 15% jego masy stanowi tkanka tłuszczowa, która będzie pomagała mu utrzymać odpowiednią ciepłotę ciała, wątroba zmagazynowała zapasy skrobi, które po urodzeniu zmienią się w glukozę. Pod tym względem dziecko przypomina wielbłąda.

Kobieta w 40. tygodniu ciąży

Od 2 tygodni kobieta w zasadzie jest gotowa do porodu. Przyjmuje się, że tylko około co 25. ciąża kończy się w zapowiadanym terminie. Od 38. tygodnia to już ciąża doniesiona, a 42. tydzień to jeszcze nie jest ciąża przenoszona. Niemniej jednak, to na 40. tydzień wyznaczony jest termin porodu.

W kwestii dolegliwości ciążowych:

  • Kobiecie będzie doskwierał rozmiar brzucha i wszelkie niedogodności z nim związane – np. brak możliwości zawiązania butów.

  • Skurcze w łydkach – spowodowane przemęczeniem i brakiem magnezu, nie są długotrwałe, najczęściej zdarzają się w nocy. Warto dbać o podaż odpowiednich minerałów w diecie.

  • Bóle kręgosłupa – ponieważ środek ciężkości kobiety został przesunięty do przodu, to kręgosłup zostaje obciążony w sposób nienaturalny co powoduje często bardzo silne bóle. Częste oddawanie moczu – macica naciska również na pęcherz powodując znaczne ograniczenie jego wytrzymałości.

  • Zmęczenie – to właśnie w ostatnim miesiącu ciąży kobieta potrafi przybrać najwięcej, dodatkowe kilogramy i nacisk dziecka na przeponę powodują, że przejście z salonu do kuchni bywa nie lada wysiłkiem.

  • Plamienie – na skutek skracania się szyjki macicy przed akcją porodową może pojawić się delikatne plamienie z okolicy intymnych. Jeśli plamienie jest obfite lub w śluzie znajduje się krew – należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Ustąpić natomiast mogą duszności. Stanie się tak, ponieważ przed porodem macica obniża swoją pozycję i zwalnia się ucisk, jaki powodowała na przeponie. Obniżenie macicy w 40. tygodniu ciąży wiąże się jeszcze z jedną rzeczą, mianowicie powoduje u kobiet tzw. „kaczy chód”. Brzuch zacznie też twardnieć i może lekko pobolewać i napinać się, źródło bólu będzie znajdować się w podbrzuszu, a uczucie będzie podobne jak przed miesiączką.

Poród

Teoretycznie 40. tydzień to czas, w którym kobieta powinna urodzić. Obecnie przyjmuje się, że jeśli do porodu nie dojdzie do 10 dni od wyznaczonego terminu, powinien on zostać wywołany w szpitalu.

Jednym z największych strachów przyszłych mam (zwłaszcza pierworódek) jest to, czy właściwie zweryfikują objawy porodu. Aby uniknąć nieporozumień w tym zakresie, warto zainstalować na telefonie aplikacje liczącą skurcze i informującą o tym, jak je interpretować. Łatwiej jest, jeśli kobiecie od razu odejdą wody – ale wówczas należy łapać torby porodowe i niezwłocznie jechać do szpitala.

undefined

Bibliografia

Tagi: Dziecko