500 plus wypłacane z opóźnieniem
pixabay.com / Greyerbaby (CC0 Domena Publiczna)
Weronika Wasiak - 16 Grudnia 2020

500 plus wypłacane z opóźnieniem. RPD alarmuje: "Boleśnie odbija się to na sytuacji materialnej tych rodzin"

500 plus jest wypłacane z coraz większym opóźnieniem? Rzecznik Praw Dziecka nie mógł dłużej milczeć, w dosadny sposób zwrócił się do minister rodziny Marleny Maląg.

Program Rodzina 500 plus funkcjonuje od ponad 4 lat, a od ubiegłego roku świadczenie przyznawane jest na każde dziecko, niezależnie od comiesięcznego dochodu rodziny. Tymczasem Rzecznik Praw Dziecka zwrócił uwagę, że pieniądze są wypłacane z coraz większym opóźnieniem, co znacząco wpływa na życie Polaków.

500 plus wypłacane coraz później?

Jak przytacza Radio Zet, Rzecznik Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak, zaalarmował to minister rodziny w sprawie 500 plus, które jego zdaniem, jest wypłacane z coraz większym opóźnieniem. Przyznał, że do jego instytucji wpływają skargi na "samorządy, które bezzasadnie odmawiają rozpatrywania wniosków o prawo do świadczeń rodzinnych i wychowawczego, co pozbawia wiele dzieci, często z biednych rodzin, należnych im środków do życia na wiele miesięcy".

Pawlak wystosował specjalne pismo do minister Maląg, w którym zwrócił uwagę, że wypłacanie świadczenia z opóźnieniem szkodzi dzieciom z obywatelstwem polskim, które żyją w kraju pod opieką rodziców cudzoziemców. W korespondencji RPD zwrócił się do minister, prosząc o "pomoc w doprowadzeniu do zmiany obecnej, nieodpowiedniej praktyki organów samorządowych, która zagraża dobru dzieci i narusza prawa gwarantowane polską konstytucją".

Boleśnie odbija się to na sytuacji materialnej tych rodzin, pozbawiając dzieci możliwości korzystania z należnych im i gwarantowanych przez prawo świadczeń pomocowych ze strony naszego państwa. W skrajnych przypadkach narusza to prawo tych małoletnich do dorastania w godnych warunkach socjalnych - brzmi fragment korespondencji RPD, przytaczany przez Radio Zet.

Która mama ma depresję poporodową? Zdradza ją jeden szczegółKtóra mama ma depresję poporodową? Zdradza ją jeden szczegółCzytaj dalej

Pawlak podkreślił, że sądy administracyjne w ostatnich latach słusznie wskazywały, że "prawo do tychże świadczeń przysługuje mieszkającym w Polsce rodzinom, w których wychowują się dzieci".

Organy nie radzą sobie z wypłatą 500 plus?

W wystosowanej do Maląg korespondencji, jak przytacza Radio Zet, Pawlak zwrócił również uwagę, że jego zdaniem to organy samorządowe nie radzą sobie z analizą tego rodzaju złożonych spraw, dlatego mimo wyjaśnień udzielanych im przez strony postępowania coraz częściej bezzasadnie pozostawiają wnioski o świadczenia bez rozpoznania.RPD wprost przyznał, że jego zdaniem, to w dużym stopniu utrudnia rodzinom dochodzenie ich praw.

Pozostaje im w zasadzie jedynie droga skarżenia bezczynności organu pierwszej instancji ponagleniem i ewentualnie skarga na bezczynność do właściwego sądu administracyjnego - pisał w korespondencji Pawlak.

Analiza kierowanych do mnie spraw wykazuje, że cudzoziemcy najczęściej nie mają wiedzy o tego rodzaju możliwościach, nie są też o nich informowani w pismach pozostawiających ich wnioski bez rozpoznania - dodał.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

Źródło: Radio Zet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News