Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > 6. tydzień ciąży
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:14

6. tydzień ciąży

6 tydzień ciąży
unsplash.com/ Drew Hays

6. tydzień ciąży to jej drugi miesiąc, mniej więcej połowa pierwszego trymestru. Pod koniec tego tygodnia wielkość dziecka będzie wciąż tak mała, że trudna do oszacowania, przyjmuje się, że ta wartość waha się pomiędzy 0,4 – 0,7 cm. O wadze nie ma co wspominać. Maluch jest rozmiaru ziarnka ryżu. Mniej więcej.

Dziecko w 6 tygodniu ciąży

6. tydzień ciąży to okres kształtowania się zalążków podstawowych organów i układów w organizmie człowieka.

Za pomocą endodermy powstają układy pokarmowy, wydalniczy i ośrodkowy układ nerwowy, mezoderma odpowiada za kształtowanie się układów płciowego, mięśniowego, szkieletowego i wydalniczego natomiast ektoderma za powstanie skóry i paznokci, części wewnętrznych uszu, soczewek oczu i szkliwa zębów.

Czego jeszcze możemy się spodziewać w kwestii rozwoju płodu

  • powoli formują się płaskie kości czaszki.

  • można również dostrzec delikatne zawiązki palców u dłoni i stóp,

  • zaczynają pojawiać się drobne zawiązki zębów,

  • ma już wyraźnie zaznaczone rączki i nóżki, są jednak jeszcze zrośnięte z tułowiem za pomocą specjalnej błony

Maluch na tym etapie przypomina wizualnie kijankę. Jak wspomniano wcześniej, jest bardzo mały i nie każdy aparat USG byłby w stanie go pokazać rodzicom. A wizualnie? Można odróżnić głowę od reszty ciała, choć jest nieproporcjonalnie duża i nie przypomina jeszcze ludzkiej (chociażby przez oczy z boku), posiada też ogon, który z biegiem ciąży zostanie obudowany tkankami (pamiątką po nim, jest kość ogonowa).

Pod koniec 6. tygodnia ciąży, za pomocą narzędzi diagnostycznych, można zauważyć pracę serca dziecka. Ilość uderzeń na minutę waha się od 100 do 115. Takie szalone tempo utrzyma się przez jakiś czas.

Kobieta w 6. tygodniu ciąży

Od zapłodnienia minęły około 4 tygodnie, oznacza to, że kobieta może spodziewać się pierwszych ciążowych dolegliwości. Odpowiedzialne będą za nie oczywiście hormony – progesteron i beta hCG. Jednym z najczęstszych objawów ciąży w jej wczesnym etapie jest huśtawka nastrojów, od absolutnej euforii po stany około-depresyjne. Jeśli kobieta wie, że jest już w ciąży (co wcale nie jest takie oczywiste) wówczas niepewność i stres potrafią być zabójcze, pogodzenie się z nadchodzącymi zmianami bywa niezwykle skomplikowanym procesem, nawet jeśli ciąża była planowana. Jeśli natomiast ciąża nie była planowana i kobiecie ciężko dojrzeć do tej myśli – warto skontaktować się z psychologiem, który może pomóc uporządkować emocje towarzyszące takim zmianom. Do porodu zostało bardzo dużo czasu i z pomocą wykfalifikowanego specjalisty nie powinno być problemu z przepracowaniem tej sytuacji, aby nie była ona traumą.

6. tydzień ciąży to zdecydowanie za wcześnie, aby z zewnątrz było widać jakiekolwiek przesłanki, że kobieta jest w ciąży. Zarówno dziecko jak i macica są tak niewielkie, że nie są w stanie wypchnąć brzucha.

Jedyna zauważalna zmiana może zajść w obrębie piersi kobiety – te mogą stać się pełniejsze i bardziej czułe, dzieje się to za sprawą hormonów, które zdążyły już pobudzić do pracy gruczoły mlekowe. Zmianie ulec mogą również sutki – brodawki staną się większe i ciemniejsze.

Z najbardziej popularnych objawów ciąży w 6. tygodniu kobieta może doświadczyć porannych mdłości. Warto pamiętać, że poranność tej dolegliwości jest umowna i mogą one wystąpić o dowolnej porze dnia, często wywołane przez intensywny zapach (niekoniecznie nieprzyjemny, powodem do mdłości może być nawet zapach ulubionej świeczki). Jakkolwiek dziwnie to nie brzmi, to mdłości na początku ciąży są dosyć pożądanym objawem, ponieważ komunikują one właściwy poziom gonadotropiny kosmówkowej.

Ciążę na tym etapie można przechodzić bezobjawowo i nie jest to powodem do zmartwień. Na zmiany i dolegliwości fizyczne jeszcze przyjdzie czas, najprawdopodobniej najbardziej odczuwalne na tym etapie są zmiany psychiczne, o których wspomnieliśmy wcześniej i brak miesiączki. Ten ostatni nie oznacza, że kobieta nie może spodziewać się krwawienia z dróg rodnych (a dokładniej plamienia). Trzeba mieć świadomość, że w 6. tygodniu ciąży nie będzie to krwawienie implementacyjne, a raczej wywołane zmianami hormonalnymi. Jeśli jest ono obfite lub nie ustępuje – należy skontaktować się z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne poronienie.

Jeśli kobieta jest pewna ciąży, nie powinna zwlekać z wyborem lekarza, który te ciążę będzie prowadzić. Jest to osoba, która będzie w pewien sposób odpowiedzialna za zdrowie ciężarnej i dziecka, więc warto wybrać ginekologa o dobrej opinii. Tych warto poszukać wśród znajomych, ale i na portalach oceniających pracę lekarzy.

Bibliografia

Tagi: Dziecko