kobiety - strajk kobiet
Theguardian
Jessika Piechocka - 18 Listopada 2020

Czy popieracie Protest Kobiet ws. aborcji?

Od paru tygodni na terenie całego kraju odbywają się liczne protesty kobiet. Kobiety walczą o swoje prawa ws. aborcji.

Aborcja to zabieg medyczny kończący ciążę. Chociaż dostępu do aborcji potrzebuje wiele osób, to jednak nie dla wszystkich dostęp do bezpiecznych i legalnych usług aborcyjnych jest zagwarantowany. Z kolei samodzielne próby przerwania ciąży, mogą zakończyć się tragicznie.

W Polsce temat aborcji, po decyzji Trybunału Konstytucyjnego wydanej w drugiej połowie października, bez przerwy podgrzewa atmosferę w kraju. Kobiety i mężczyźni wychodzą na ulicę, aby zaprotestować przeciwko wyrokowi "TK". Co Wy sądzicie na ten temat?

Czy aborcja jest bezpieczna?

Dostęp do aborcji jest ostatnio bardzo głośnym tematem. Podczas wielu rozmów polityków i tzw. obrońców życia, możemy usłyszeć nieprawdziwe informacje, ukrywające prawdziwe konsekwencje ograniczania dostępu do tej podstawowej usługi zdrowotnej.

Według WHO dostęp do legalnej, bezpiecznej i kompleksowej opieki aborcyjnej, w tym opieki poaborcyjnej, jest niezbędny dla osiągnięcia jak najwyższego poziomu zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego.

Aborcje są bezpieczne, gdy przeprowadza się je metodą zalecaną przez WHO i odpowiednią do czasu trwania ciąży, a osoba dokonująca aborcji posiada niezbędne umiejętności.

Kiedy kobiety w niechcianej ciąży nie mają dostępu do bezpiecznej aborcji, często uciekają się do aborcji niebezpiecznej. Stanowi ona poważne zagrożenie dla życia, gdy jest wykonywana albo przez osobę pozbawioną niezbędnych umiejętności, albo w środowisku, które nie spełnia minimalnych standardów medycznych, lub jedno i drugie. Narażone zostaje wtedy zdrowie i życie kobiety.

Strajk kobiet ws. aborcji

W całej Polsce odbywają się aktualnie Protesty Kobiet ws. aborcji. Wszystko przez decyzję Trybunału Konstytucyjnego, który 22 października br. orzekł, że możliwość aborcji z powodu ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodna z konstytucją.

Sprawa jest tak głośna, że ma wydźwięk na cały świat. Nawet w zagranicznych mediach możemy przeczytać o obecnej sytuacji w naszym kraju.

"Decyzja o aborcji wywołała gniew poza zwykłymi grupami przeciwników PiS, a skala protestów najwyraźniej zaskoczyła rząd" - informuje Theguardian.

"Doszło także do aktów przemocy, w wyniku których skrajnie prawicowe grupy atakowały protestujących, a władze wydawały się podsycać napięcie. Lider PiS i wicepremier Jarosław Kaczyński powiedział ludziom, że powinni „bronić kościołów” przed demonstrantami po tym, jak niektóre zostały zniszczone. Starsi osobistości w potężnym kościele katolickim w kraju opowiedziały się za orzeczeniem konstytucyjnym" - czytamy dalej w artykule.

Źródło: WHO.int

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News