Adam Niedzielski o końcu epidemii
portalparentingowy.pl
Weronika Wasiak - 23 Listopada 2020

Czy dzieci będą musiały nosić maseczki nawet po epidemii? Niepokojące słowa ministra

Adam Niedzielski w czasie wywiadu odniósł się do życia po pandemii. Okazuje się, że do zniesienia wszystkich restrykcji może nie dojść tak szybko, jak wszyscy myśleli. Co więcej, maseczki mogą zostać z nami na dobre. Co przekazał Polakom minister zdrowia?

Od 16 kwietnia mamy obowiązek zasłaniania ust i nosa na ulicy, w urzędach, sklepach, transporcie publicznym, punktach usługowych. Aktualnie obowiązuje on do odwołania. Przepis dotyczy również dzieci do ukończenia 4 roku życia. Jak wiemy, maluchy zazwyczaj mają problem z noszeniem maseczek. Niestety bardzo prawdopodobne jest to, że będą musiały się do tego przyzwyczaić, na dłużej niż się wydawało.

W poniedziałek Adam Niedzielski był gościem w audycji RMF FM. Podczas rozmowy z dziennikarzem minister zdrowia poruszył temat, który od dawna spędza Polakom sen z powiek. Chodzi o trwającą pandemię koronawirusa. Minister zdradził dalsze plany rządu na walkę z epidemią. Okazuje się, że obostrzenia mogą nie być znoszone tak szybko, jak wszyscy byśmy tego chcieli. Niedzielski podczas radiowej audycji wskazał, że maseczki mogą pozostać z nami na dłużej. Do kiedy? Sprawdzamy, co przekazał minister.

Gdy poinformowano o znalezieniu szczepionki, społeczeństwo znów nabrała nadziei na szybki powrót do normalności. Niestety, minister zdaje się mieć w tej sprawie nieco inne stanowisko. "Jesteśmy w bieżącym kontakcie z producentami szczepionki na koronawirusa, którzy są najbardziej zaawansowani. To jest dwóch dostawców" poinformował podczas Porannej rozmowy w RMF FM Adam Niedzielski.

Adam Niedzielski o końcu pandemii

Nie tak dawno eksperci poinformowali, że po kilku miesiącach walki z epidemią koronawirusa, powstała długo wyczekiwana szczepionka. Pierwsze dawki mają zostać podane już na początku 2021 roku. Jak wykazuje Niedzielski, pierwsze szczepionki powinny trafić na polski rynek już w grudniu tego roku. Zdaniem szefa resortu zdrowia ma to być około 2 milionów dawek. Minister informuje, że w pierwszej kolejności ze szczepień skorzystają pracownicy służby zdrowia, służb mundurowych.

"Deklaracje są takie, że w pierwszym kwartale będziemy mieli dostarczone tyle, że każdy, kto będzie chciał, to się zaszczepi" - powiedział Niedzielski na antenie RMF FM.

Po tych wiadomościach opinia publiczna zdaje się być niemal pewna, że lada moment świat wróci do życia sprzed pandemii. Trudno zaprzeczyć, że wszyscy niecierpliwie czekają na zniesienie obostrzeń, w szczególności rodzice, których dzieci marudzą na samą myśl o założeniu maseczki.

Czy rzeczywiście stanie się to tak szybko, jak mogłoby się wydawać? Na antenie RMF FM Adam Niedzielski przyznał, że końca epidemii możemy wypatrywać dopiero późną wiosną 2021 lub latem.

"Kiedy normalne życie po pandemii? Myślę, że do późnej wiosny, początku lata, powinniśmy się zaszczepić i ta choroba (…) powinna zejść do takiego statusu, jakie mają inne choroby. Jak grypa" - mówił.

Rodzice mogą nie być szczególnie zadowoleni z takich informacji, bowiem to oznacza, że do tego czasu sytuacja w szkołach zmieniać może się dość dynamicznie. Jak wykazał podczas rozmowy z Robertem Mazurkiem Niedzielski, powrót do szkół jest możliwy po zimowych feriach jedynie "w najbardziej optymistycznym wariancie". - Ale to jest ponad 1,5 miesiąca, prawie dwa miesiące do tej decyzji. Więc mamy czas, żeby się zastanowić, żeby zobaczyć i stwierdzić, co się dzieje z pandemią - dodał Niedzielski.

Minister ponadto wskazał, że hotele i pensjonaty mogą być zamknięte nawet do końca ferii, czyli 17 stycznia. "Nie wyobrażamy sobie sytuacji, że mamy pewien reżim, a potem puszczamy wszystkich na ferie, ludzie jeżdżą po Polsce, zarażają się, dużo interakcji. Przebywają w hotelach i nagle dokonujemy jakiegoś wysiłku, który nagle po prostu marnujemy" - usłyszeliśmy w RMF FM

Co z maseczkami?

Na antenie RMF FM minister zdrowia odniósł się również do znienawidzonych przez wielu maseczek.

Zdaniem Niedzielskiego, koniec pandemii wcale może nie oznaczać końca maseczek.

"Maseczki być może definitywnie w ogóle nie znikną" - dodał w programie RMF FM Adam Niedzielski.

Źródło: RMF FM

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News