portalparentingowy.pl
ADHD u niemowlaka

pixabay.com

ADHD u niemowlaka

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Zazwyczaj ADHD diagnozuje się w pierwszych latach życia dziecka, obserwując jak radzi sobie z nauką i obowiązkami. Jeśli ma problemy z tym, by wytrzymać godzinę lekcyjną pilnie słuchając, może to oznaczać problemy. Na szczęście objawy można wykryć już w w

Czym jest ADHD u niemowlaka

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, czyli ADHD u niemowlaka można wykryć dość wcześnie. Zazwyczaj oczywiste objawy można zaobserwować do piątego roku życia dziecka. Szybko się nudzi, łatwo traci zainteresowanie, zaczyna robić kilka rzeczy jednocześnie, ale ma słomiany zapał i rzadko kończy to, co zaczęło.

Nie trzeba jednak czekać aż dziecko skończy pięć lat, żeby móc rozpoznać schorzenie. ADHD u niemowlaka objawia się dość wcześnie, trzeba tylko potrafić dostrzec te objawy. Oczywiście nie każdemu nadmiernie aktywnemu dziecku należy przypiąć łatkę cierpiącego na ADHD, czasami taka energiczna natura to po prostu cecha naszej pociechy.

Bardzo ruchliwe niemowlę

Nieco trudniej jest zdiagnozować ADHD u niemowlaka niż u starszego dziecka, jest jednak kilka aspektów jego zachowania, na które trzeba zwrócić uwagę. Przede wszystkim takie niemowlę wciąż płacze i trudno je uspokoić. Często można zauważyć duże wahania jeśli chodzi o jego apetyt, raz je bardzo dużo, innym razem kręci główką i się pręży nie chcąc ssać piersi.

Kolejnym sygnałem, na który warto jest zwrócić uwagę, jest problem ze snem. Oczywiście zapotrzebowanie na sen waha się od niemowlęcia do niemowlęcia, jednak szczególnie mała ilość snu może wskazywać na problemy z nadpobudliwością.

Dobrze też przyjrzeć się temu, jak dziecko czuje się, gdy nosimy je na rękach. Jeśli czasami reaguje nerwowo, zaczyna się prężyć i odwracać, gdy je przytulamy, a innym razem chciałoby, aby je nosić cały dzień i położone do łóżeczka płacze, to może być to sygnał obecnego ADHD u niemowlaka.

Ogólna zasada jest taka, że nadmiar bodźców zazwyczaj wywoła u niemowlaka z ADHD płacz i będzie on bardzo trudny do ukojenia. Często nie wiadomo w jaki sposób poradzić sobie z tymi wszystkimi objawami, na pewno jednak pomoże zmniejszenie ilości bodźców oraz zapewnienie dziecku spokoju. Nie denerwujmy się, gdy dziecko płacze, nie wykonujmy przy nim gwałtownych ruchów, nie kołyszmy nim z byt mocno. Złym pomysłem będzie usypianie dziecka w pokoju z telewizorem, a dobrym puszczanie mu do snu relaksacyjnej muzyki, na przykład klasycznej.

Uwagę rodziców powinno też przyciągnąć szybkie nudzenie się zabawkami, a także nadmierna energiczność podczas nauki chodzenia, przy której nietrudno o urazy. W żadnym wypadku jednak objawów nie należy lekceważyć i jeśli tylko podejrzewamy ADHD u niemowlaka, dobrze jest skonsultować się z psychologiem rozwojowym, aby ułatwić dziecku rozwój w dalszej części życia.

ADHD u niemowlaka – przyczyny

ADHD u niemowlaka występuje już u od 10 do 12% dzieci. Kiedyś sądziło się, że częściej pojawia się u chłopców niż u dziewcząt, jednak dziewczynki cierpią na to schorzenie równie często. U chłopców najbardziej widocznym objawem jest psychoruchowa nadpobudliwość, u dziewczynek zaś są to zaburzenia koncentracji. Te mogą zostać zupełnie przeoczone lub niewłaściwie sklasyfikowane.

Nie ma jednak definitywnej odpowiedzi na pytanie o przyczyny występowania ADHD u niemowlaka. Podejrzewa się mikroskopijne uszkodzenia układu nerwowego, które powstają na skutek powikłań podczas ciąży lub porodu. Nie uważa się tego za jedyną przyczynę schorzenia, inne czynniki, które prawdopodobnie biorą udział w procesie, to predyspozycje genetyczne, mała waga urodzeniowa, niedotlenienie podczas porodu lub palenie przez matkę dziecka papierosów, spożywanie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych podczas ciąży.

Podobne artykuły

Nietolerancja laktozy u niemowląt – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Niemowlę

Nietolerancja laktozy u niemowląt – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Ulewanie – przyczyny i sposoby zapobiegania

Niemowlę

Ulewanie - przyczyny i sposoby zapobiegania

Czytaj więcej >
Skaza białkowa u noworodka – jak ją rozpoznać i wyleczyć?

Niemowlę

Skaza białkowa u noworodka – jak ją rozpoznać i wyleczyć?

Czytaj więcej >
Nadmiar pokarmu

Niemowlę

Nadmiar pokarmu

Czytaj więcej >
Trądzik niemowlęcy

Niemowlę

Trądzik niemowlęcy

Czytaj więcej >
Objawy kolki u niemowląt

Niemowlę

Objawy kolki u niemowląt

Czytaj więcej >