portalparentingowy.pl
Atopowe zapalenie skóry u niemowląt – co to jest, objawy, leczenie, zapobieganie

pixabay.com

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt – co to jest, objawy, leczenie, zapobieganie

15 Listopada 2020

(Ostatnia zmiana: 3 Sierpnia 2021)

Autor tekstu:

Martyna Trębacz

Udostępnij:

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt często nazywane jest chorobą cywilizacyjną. Z roku na rok na AZS choruje coraz więcej osób. Choć w zdecydowanej większości pojawia się ono w dzieciństwie to może występować także u dorosłych. Czym jest ato

Atopowe zapalenie skóry – co to jest?

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą skóry, która najczęściej występuje w okresie niemowlęcym i dziecięcym, ale może pojawić się w każdym wieku. Niestety schorzenie to ma charakter przewlekły i skłonność do nawrotów. Charakterystycznym objawem świadczącym o atopowym zapaleniu skóry jest bardzo silne swędzenie oraz zbyt duża suchość naskórka. Choć częściej przypadłość ta dotyczy dziewczynek, to chłopcy znoszą ją znacznie ciężej. Do dziś nie wiadomo do końca jakie jest pochodzenie tego schorzenia, natomiast znane są czynniki, które się do niej przyczyniają. Mowa tu o uwarunkowaniach genetycznych, immunologicznych oraz środowiskowych.

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt – przyczyny

Atopowe zapalenie skóry w skrócie nazywane AZS może mieć kila przyczyn. Za jedną z najważniejszych jest uważane uwarunkowanie genetyczne. W przypadku rodziców dotkniętych tą chorobą ryzyko dziedziczenia jej przez dziecko wynosi aż 70%. Przyczyną jest zaburzone funkcjonowanie układu immunologicznego, ale także nieprawidłowa budowa naskórka. Podłoże genetyczne nie jest jednak jedynym powodem pojawienia się tej choroby u dzieci. Silny wpływ mają również czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenia środowiska, zmiany klimatu, wysokie i niskie temperatury, duża wilgotność powietrza, dym papierosowy. W dużym stopniu przyczyną są także alergeny, jak np. kurz, roztocza, pyłki roślin i drzew, sierść zwierząt. Alergenem powodującym rozwój choroby są także niektóre produkty, takie jak orzechy, kurze jaja, mleko, kakao czy pszenica. Istotna jest także sfera psychiczna – objawy AZS nasilają się w momentach silnego lub przewlekłego stresu.

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt – objawy

Atopowe zapalenie skóry u niemal połowy dzieci objawia się już w okresie niemowlęcym, jeszcze przed skończeniem 6 miesięcy. Tego typu dolegliwości zwiększają również szanse na pojawienie się innych schorzeń, takich jak alergicznego nieżytu nosa czy astmy alergicznej. Najbardziej charakterystycznym objawem atopowego zapalenia skóry u niemowląt jest wysypka w postaci zaczerwienienia na skórze, pęcherzyków oraz grudek. Najczęściej zmiany skórne pojawiają się na głowie i twarzy, ze szczególnym uwzględnieniem policzków oraz czoła. U dzieci powyżej 3 roku życia objawy AZS pojawiają się dodatkowo na łokciach, pod kolanami, a także na rękach i stopach. Skóra jest nie tylko bardzo przesuszona, ale również skłonna do podrażnień, pękania czy nawet przebarwień. Chory ma nieustanną potrzebę drapania się, co ma bardzo niekorzystny wpływ na skórę. Dyskomfort wywołany atopowym zapaleniem skóry może przyczynić się do problemów ze snem.

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt – sposoby leczenia

Niestety leczenie pacjentów z atopowym zapaleniem skóry nie jest łatwe, ponieważ jest to choroba o charakterze nawracającym i przewlekłym. Kuracja jest skomplikowana i długotrwała, a efekty są zależne od tego, jak silne są zmiany skórne oraz jakie sposoby leczenia zostały zastosowane. Schorzenie jest nieuleczalne, dlatego leczenie polega na złagodzeniu objawów i poprawieniu jakości i wyglądu skóry. Wśród metod leczenia atopowego zapalenia skóry u niemowląt ważną rolę odgrywa kąpiel, która przynosi maluchowi prawdziwą ulgę. Ważne jest jednak, aby nie trwała ona dłużej niż 10 minut, woda miała temperaturę pokojową oraz aby do kąpieli używać odpowiednich preparatów na AZS u niemowląt. Bardzo istotne jest także odpowiednie nawilżanie skóry za pomocą kremu stosowanego po kąpieli. Można również, o ile lekarz wyrazi na to zgodę, stosować wilgotne opatrunki, które również przyniosą niemowlakowi ulgę i zmniejszą dyskomfort. W niektórych przypadkach konieczne jest przyjmowanie leków przeciwhistaminowych. O tym jednak decyduje lekarz, który w zależności od konkretnych objawów oraz czynników indywidualnych dobierze odpowiednie leczenie. Jeśli AZS jest spowodowane alergenem spożywczym istotną rolę w leczeniu odgrywa odstawienie go, ale dokładne kroki leczenia powinien ustalić lekarz.

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt – zapobieganie

Istnieją sytuacje, gdy niemowlę jest szczególnie narażone na wystąpienie tego schorzenia, jak czynniki genetyczne. Dlatego też jeśli któreś z rodziców choruje na atopowe zapalenie skóry warto zastosować metody, które mają zapobiegać wystąpieniu tych objawów u dziecka. Uważa się, że najlepszym sposobem zmniejszenia ryzyka pojawienia się AZS u niemowlaka jest karmienie piersią możliwie jak najdłużej. Zaleca się także, aby nie dopuszczać do kontaktu malucha z alergenami znajdującymi się w środowisku. Nie ma pewności, że stosując się do tych zasad, dziecko uniknie tej dolegliwości, ale ryzyko jej wystąpienia jest znacznie mniejsze.

Martyna TrębaczAutor

Martyna Trębacz

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Dziecko odzyskało słuch

Niemowlę

Dzięki specjalnemu implantowi chłopiec odzyskał słuch

Czytaj więcej >
Śpiewanie dziecku może przynieść ogromne rezultaty

Niemowlę

Dziewczynka jest oczarowana śpiewem mamy

Czytaj więcej >
Maseczki dla niemowląt

Niemowlę

Rodzice ostrzegają przed maseczkami dla niemowląt. Mogą być niebezpieczne dla zdrowia

Czytaj więcej >
Dieta: kobiety karmiącej piersią

Niemowlę

Dieta mamy karmiącej piersią - co jeść, a czego absolutnie unikać?

Czytaj więcej >
Kolka: skuteczne metody na pozbycie się problemu

Niemowlę

Kolka u niemowląt - skuteczne i sprawdzone sposoby, które pozwolą rozwiązać problem

Czytaj więcej >
dziecko z butelką

Niemowlę

Prawidłowa higiena butelek dla niemowląt

Czytaj więcej >