portalparentingowy.pl Dziecko Autyzm u dziecka – co to jest, pierwsze objawy, leczenie
pixabay.com

Autyzm u dziecka – co to jest, pierwsze objawy, leczenie

23 marca 2022
Autor tekstu: Martyna Trębacz

Autyzm u dziecka – przyczyny

Autyzm może być zdiagnozowany zarówno w okresie dziecięcym, jak i u osoby dorosłej. Jest to jedno z zaburzeń rozwojowych mózgu, jego głównym efektem jest wycofanie w zakresie komunikacji, mowy oraz kontaktów społecznych. Nie do końca wiadomo, co jest przyczyną powstawania autyzmu. Uważa się, że autyzm ma podłoże genetyczne, ale wpływ mają także inne czynniki – m.in. środowiskowe. Ryzyko wystąpienia autyzmu rośnie w przypadku niektórych schorzeń, takich jak padaczka. Statystycznie autyzm częściej występuje u chłopców, ale to dziewczynki mają silniejsze objawy.

Autyzm u dziecka –objawy

Autyzm u dzieci niestety nie daje jasnych objawów, dlatego często odpowiednia diagnoza jest postawiona zbyt późno, kiedy terapia nie przynosi już spektakularnych efektów. Pierwsze objawy autyzmu pojawiają się jednak bardzo wcześnie, czasem nawet w okresie niemowlęcym. Jednak przeważnie rodzice dostrzegają niepokojące sygnały nieco później, ale przed 3 rokiem życia dziecka. Wśród objawów, które powinny wzbudzić niepokój opiekunów, można wymienić trudności z nawiązaniem kontaktu wzrokowego, znikome zainteresowanie obecnością innych osób, niereagowanie na hałas, wpatrywanie się przez długi czas w jeden punkt. Autyzm u dziecka charakteryzuje się także wycofaniem, brakiem zainteresowania czynnościami, które wykonuje dorosły. Dzieci mogą wydawać się bardzo grzeczne, spokojne, wręcz sprawiają wrażenie nieobecnych. Czasem przekłada się to na nieprawidłowy rozwój mowy, a w niektórych przypadkach dzieci w ogóle nie mówią. Może się także zdarzyć, że dziecko początkowo mówi, buduje zdania, a następnie cofa się w rozwoju i przestaje się komunikować. Dzieci dotknięte autyzmem nie chcą uczestniczyć w zabawach, trzymają się z boku. Bardzo często autyzm objawia się w potrzebie szeregowania różnych przedmiotów oraz niechęcią do wszelkich zmian, na które reagują agresją. Dziecko autystyczne nie lubi być dotykane, dlatego sztywnieje, gdy ktoś weźmie je na ręce. Często nie reaguje na swoje imię, kręci się w kółko przez długi czas, albo macha rękami.

Autyzm dziecięcy, a autyzm atypowy

Autyzm dziecięcy to nie jedyna jego odmiana. Występuje także autyzm atopowy, który objawia się później. Jego pierwsze sygnały pojawiają się po 3 roku życia, natomiast do tego czasu dziecko rozwija się prawidłowo. Rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na zachowanie dziecka, jeśli zauważą regres w postaci utraty zdolności komunikacyjnych i społecznych – brak zainteresowania zabawą z innymi dziećmi czy zanik mowy. W przypadku autyzmu atypowego także nie można wskazać jednoznacznych przyczyn, które decydują o pojawieniu się zaburzenia.

Autyzm u dziecka – leczenie

Autyzm nie jest jednostką chorobową, a zaburzeniem rozwoju mózgu, dlatego nie można się z niego wyleczyć. Nie oznacza to jednak, że dziecko autystyczne jest pozostawione bez pomocy. Skutecznym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest terapia, ale jej efekty są uzależnione od dobranych metod oraz od wieku dziecka. Zdecydowanie największe szanse na znaczną poprawę funkcjonowania są wtedy, gdy terapia zostanie wdrożona w ciągu trzech pierwszych lat życia. Nie jest to jednak proste, ponieważ najczęściej autyzm jest diagnozowany u dzieci w wieku przedszkolnym lub nawet szkolnym, kiedy terapia nie przynosi już oczekiwanych rezultatów. Warto podkreślić, że w przypadku rozpoznania autyzmu u dziecka, terapii powinna poddać się cała rodzina, ponieważ jej efekty są uzależnione od zaangażowania całej jednostki rodzinnej. Praca nad poprawą funkcjonowania dziecka autystycznego nie polega jedynie na wizytach u psychologa. Specjalista ma także za zadanie nauczyć opiekunów w jaki sposób rozmawiać i opiekować się dzieckiem, aby jak najbardziej osłabić skutki autyzmu. Zdecydowanie najlepsze rezultaty przynosi terapia behawioralna, której głównym założeniem jest umacnianiem pozytywnych i oczekiwanych zachowań, przy jednoczesnym usuwaniu tych niewłaściwych. W ten sposób dziecko małymi krokami uczy się dopasowywać do społeczeństwa. Trzeba jednak podkreślić, że żadna terapia nie jest w stanie całkowicie wyeliminować zachowań autystycznych. Można jedynie jak najlepiej przystosować dziecko do funkcjonowania w życiu społecznym.

Obserwuj nas w
autor
Martyna Trębacz

Martyna Trębacz

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy