Bakteria E.coli - przyczyny, objawy, profilaktyka i leczenie
pixabay.com
- 12 Listopada 2020

Bakteria E.coli - przyczyny, objawy, profilaktyka i leczenie

Bakteria Escherichia coli, znana inaczej bakterią coli bądź pałeczką okrężnicy, wchodzi w skład fizjologicznej flory bakteryjnej jelita grubego i pełni ważną funkcję w organizmie człowieka oraz innych zwierząt stałocieplnych. Jednakże, gdy znajduje się w wodzie lub jedzeniu może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. W jaki sposób można się nią zarazić, jakie są jej objawy, a także jak można się przed nimi uchronić?

Bakterie występujące w organizmach ludzi i zwierząt stałocieplnych pełnią bardzo ważne funkcje, aczkolwiek zdarza się, że w wyniku zaburzenia równowagi mogą prowadzić do nieprzyjemnych skutków. Nie inaczej jest w przypadku bakterii E.coli, która towarzyszy człowiekowi już od urodzenia. Pałeczka okrężnicy jest podstawowym elementem jelita grubego, dzięki czemu ułatwia proces regulacji pokarmu, a także wspomaga produkcję witamin z grupy B i K. Nie stanowi ona zagrożenia, o ile znajduję się w organizmie człowieka bądź zwierzęcia stałocieplnego. Problem pojawia się w sytuacji, gdy opuszcza ona organizm człowieka lub zwierzęcia pod postacią wydzieliny bądź kału, przez co jest szeroko rozpowszechniana w wodzie lub glebie. Bowiem wtedy może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Kiedy dochodzi do zakażenia?

Bakterią E.coli można zarazić się poprzez nieumyte ręce czy skażony pokarm. Najczęściej występuję na przedmiotach użytku publicznego, a więc: klamkach, poręczach, czy włącznikach światła. Można się nią zarazić także poprzez zjedzenie nieumytego pokarmu, a mianowicie owoców lub warzyw bądź mięsa. Szybko potrafi rozwijać się w ciepłych i wilgotnych miejscach, takich jak łazienka czy kuchnia. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny jak mycie i dezynfekcja rąk, zwłaszcza po skorzystaniu z toalety, powrocie do domu, czy przed przygotowywaniem posiłków. Warto też regularnie sprzątać powierzchnie, z których korzysta większa liczba osób, odpowiednimi środkami czystości. Dodatkowo warto pamiętać, aby zawsze przegotowywać wodę czerpaną z kranu oraz przemywać pokarmy przed spożyciem pod ciepłą wodą, bowiem bakteria ginie w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Do zarażenia bakterią E.coli może dojść także przez nieodpowiednią higienę miejsc intymnych. Pałeczka okrężnicy jest wydalana razem z kałem, co przy złym podcieraniu, zwłaszcza u kobiet, jest w stanie doprowadzić do wprowadzenia bakterii z powrotem do dróg moczowych, a przez to finalnie może skutkować zakażeniem dróg moczowych, zapaleniem cewki moczowej, zakażeniem pęcherza moczowego, a także odmiecznikowym zapaleniem nerek.

Jakie są oznaki zarażenia?

Najczęstszymi symptomami zakażenia są: biegunka (wodnista bądź krwista), nudności, wymioty, skurczowe lub ostre bóle brzucha, osłabienie i odwodnienie organizmu, a w niektórych przypadkach także bóle i zawroty głowy, czy gorączka. Aczkolwiek nie zawsze objawy pojawiają się od razu. Pierwsze oznaki zarażenia występują na ogół po trzech dniach od kontaktu z bakterią. Na zakażenie pałeczką okrężnicy najbardziej narażone są malutkie dzieci i osoby starsze, jednakże należy pamiętać, że gdy objawy utrzymują się dłużej niż dwa dni, to każda osoba niezwłocznie powinna skontaktować się z lekarzem. Nie należy leczyć się na własną rękę, a tym bardziej bagatelizować symptomów, bowiem w skrajnych przypadkach zakażenie może prowadzić do: stanu zapalnego dróg moczowych, zapalenia otrzewnej, zapalenia opon mózgowych u noworodków, a nawet sepsy. Przed wizytą u lekarza nie powinno się przyjmować żadnych leków, a jedynie nawadniać organizm i sprawdzać, czy przy wydalaniu nie występują ślady śluzu lub krwi. Niestety bakterią E.coli często można zarazić się w szpitalu, głównie poprzez cewnikowanie, co tyczy się szczególnie mężczyzn (80%). Aczkolwiek do zakażenia dochodzi również u kobiet (bakteriomocz/bakteriuria). Wykrycie bakterii w moczu jest w stanie powodować szpitalne zapalenie płuc, a nawet może doprowadzić do zapalenia pooperacyjnego.

Jak wygląda leczenie?

Lekarz po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem, przy zgodności objawów, zleca wykonanie odpowiedniego badania. W przypadku zakażenia układu pokarmowego są to badania kału,
z kolei w sytuacji zakażenia dróg moczowych – badania moczu. Bakterię E.coli można wyeliminować przy zastosowaniu odpowiedniej antybiotykoterapii lub często odpowiednim nawodnieniem z dużą ilością elektrolitów, wzbogaconym obecnością witaminy C. Szybka reakcja zarówno pacjenta, jak i lekarza pozwoli uniknąć negatywnych skutków zarażenia.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News