portalparentingowy.pl
Bakteryjne zapalenie opon mózgowo rdzeniowych

pixabay.com

Bakteryjne zapalenie opon mózgowo rdzeniowych

26 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Jan Hylla

Udostępnij:

Dzieci w wieku przedszkolnym są szczególnie narażone na szereg zagrażających ich życiu chorób. Bakteryjne zapalenie opon mózgowo rdzeniowych niewątpliwie jest jedną z nich. Zignorowanie objawów i pozwolenie na rozwinięcie się c

Czym jest bakteryjne zapalenie opon mózgowo rdzeniowych?

Bakteryjne zapalenie opon mózgowo rdzeniowych to choroba wywoływana zazwyczaj przez dwoinkę zapalenia płuc, dwoinkę zapalenia opon mózgowo rdzeniowych lub pałeczkę typu B. Choroba obejmuje błony łącznotkankowe, które wyściełają czaszkę i kanał kręgowy, to sprawia wystąpienie charakterystycznych objawów oponowych. Choroba jest możliwa w każdym wieku, choć najczęściej w grupie osób chorych są dzieci w wieku przedszkolnym.

Obecnie możliwe jest szczepienie przeciwko drobnoustrojom wywołującym bakteryjne zapalenie opon mózgowo rdzeniowych (np. to na meningokoki), co pozwala na zapewnienie bezpieczeństwa dziecku.

Przyczyny bakteryjnego zapalenie opon mózgowo rdzeniowych

Choroba może zostać wywołana przez szereg czynników, na listę tych o których powinno się wiedzieć można wpisać:

 • Pneumokoki

 • Meningokoki

 • Paciorkowe i gronkowce

 • Prątki gruźlicy

 • Pałeczkę Haemophilus influenzae

Do zakażenia może dojść poprzez:

 • Drogę kropelkową

 • Urazy czaszki

 • Niewłaściwie leczone infekcje

 • Krwioobieg.

Na infekcję szczególnie narażone są osoby, które

 • Mają kontakt z chorymi

 • Mieszkają na terenie, gdzie choroba często występuje

 • Posiadają współistniejące choroby przewlekłe

Objawy bakteryjnego zapalenie opon mózgowo rdzeniowych

Wystąpienie objawów bakteryjnego zapalenia opon mózgowych ma charakter nagły. Choroba zaczyna się zazwyczaj wymiotami, dreszczami, gorączką, bólem głowy oraz sztywnością karku. Trochę bardziej szczególnymi są objawy związane z nadwrażliwością na bodźce takie jak dotyk, światło czy dźwięk a nawet (choć rzadziej) zapachy. Jeśli objawy te zostaną zbagatelizowane po kilku dniach chory stanie się senny, nadmierna senność natomiast może doprowadzić do utraty przytomności.

Pomimo bakteryjnego charakteru choroby zdarza się u chorych wystąpienie wirusowej opryszczki (możliwa od 3 dnia zakażenia), spowodowane jest to ogólnym osłabieniem odporności podczas infekcji. Zdarza się również, że bakteryjnemu zapaleniu opon mózgowych współtowarzyszy sepsa. Jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ jej ciężka postać może spowodować stosunkowo szybkie pogorszenie się stanu zdrowia i zgon pacjenta.

Diagnostyka i leczenie bakteryjnego zapalenie opon mózgowo rdzeniowych

Diagnostyka bakteryjnego zapalenia opon mózgowo rdzeniowych, poza wywiadem z pacjentem wspartego badaniem fizykalnym powinna opierać się o pobranie płyny mózgowo – lędźwiowego. Płyn pobierany jest poprzez nakłucie lędźwiowe. U osoby zdrowej płyn powinien być jasny i klarowny. Jeśli barwa płynu jest żółta a konsystencja mętna oznacza to, że znajdują się w nim bakterie. Dodatkowo wykonywane są badania krwi, gdzie nacisk kładzie się na parametry OB i CRP. Rzadziej, choć zdarza się konieczność wykonania rezonansu magnetycznego lub badania tomograficznego.

Leczenie bakteryjnego zapalenia opon mózgowych polega w dużej mierze na tym samym, co leczenie innych chorób wywołanych przez infekcję bakteryjną – stosowana jest antybiotykoterapia. Warto jednak podkreślić, że osoba chorująca na bakteryjne zapalenie opon mózgowych powinna być hospitalizowana, a po wdrożeniu antybiotyku również izolowana (do 24godzin) – co znacznie zwiększa szanse na zakończenie sukcesem leczenia. Ponadto należy pamiętać, że bakteryjne zapalenie opon mózgowych jest chorobą wysoce zakaźną, więc kontakt z chorym powinien być minimalizowany. Leczenie uzależnione jest w dużym stopniu od wieku pacjenta i tak:

Noworodki – podawana jest ampicylina i aminoglikozyd

Niemowlęta (1-3 miesiąc życia) – leki wymienione powyżej lub cefalosporynę III generacji

Dzieci starsze niż 3 miesiące i osoby dorosłe – cefalosporyna III generacji

Powikłania po bakteryjnym zapaleniu opon mózgowo rdzeniowych

Wyleczenie bakteryjnego zapalenia opon mózgowo rdzeniowych nie zawsze oznacza koniec problemów ze zdrowiem pacjenta. Niestety powikłania po chorobie mają charakter powszechnych i mogą dotyczyć nawet połowy osób, które przechodzą chorobę. Do najczęstszych powikłań po chorobie zaliczamy:

 • Ślepotę

 • Niedowład mięśni

 • Zaburzenia zachowania oraz snu

 • Porażenie nerwów czaszkowych

 • Kłopoty ze słuchem

 • Ropnie podtwardówkowe mózgu

Bibliografia

https://www.medme.pl/artykuly/bakteryjne-zapalenie-opon-mozgowych,64651.html

https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/choroby/zakazenia-bakteryjne/157185,bakteryjne-zapalenie-opon-mozgowo-rdzeniowych

https://neurologia-praktyczna.pl/a3969/Ostre-bakteryjne-zapalenie-opon-mozgowo-rdzeniowych.html/

https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-neurologiczne,bakteryjne-zapalenie-opon-mozgowo-rdzeniowych,artykul,1579514.html#czy-bakteryjne-zapalenie-opon-mozgowo-rdzeniowych-moze-powodowac-powiklania

undefined

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >