portalparentingowy.pl
Basen dla dziecka

unsplash.com/ sydney Rae

Basen ogrodowy dla dzieci - jaki wybrać?

19 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Weronika Wasiak

Udostępnij:

Gdy dni stają się coraz cieplejsze, rodzice chętnie zabierają swoje pociechy na basen czy też nad wodę. Ci, którzy cieszą się własnym podwórkiem, decydują się również na zakup ogrodowego basenu, w którym maluchy mogą pluskać się w dowolnym momencie. Jaki basen warto więc wybrać?

Dmuchany, rozporowy i stelażowy - to trzy najpopularniejsze na polskim rynku rodzaje basenów, które możemy ustawić w ogródku. Który z nich sprawdzi się najlepiej i jak dopasować je do wieku dziecka?

Basen dmuchany

Niewątpliwie najpopularniejszym wśród ogrodowych basenów jest basen dmuchany. Szeroka gama rozmiarów pozwala idealnie dopasować go do powierzchni, na której zostanie ustawiony. Zapakowany w pudełko zajmuje niewiele miejsca, dlatego po sezonie letnim można bez problemu przechowywać go w szafce w domu.

Wielu rodziców decyduje się na zakup takiego basenu już od najmłodszych lat pociechy - dostępne są naprawdę małe baseny dmuchane, w których kąpać mogą się nawet roczne dzieci, większe dla nieco starszych pociech, a także całkiem spore, w których bez problemu zmieści się kilku osobowa rodzina.

Również koszt takiego basenu jest bardzo przystępny, ponieważ zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych.

Basen rozporowy

Basen rozporowy jest nieco twardszy niż dmuchany. Jego ścianki są sztywniejsze, jednak wciąż nie jest równie potężny, co stelażowy.

Charakterystyczny dla basenu rozporowego jest sposób rozkładania - woda nalewana do środka wywiera ciśnienie hydrostatyczne na ściany, tym samym formując ich kształt. Ponieważ jest to basen wyższy niż dmuchany, w większości zestawów znajdują się specjalne drabinki, umożliwiające wejście. Tym samym jest to basen bardziej przystosowany dla nieco starszych dzieci.

Jego koszt to 200-300 złotych.

Basen stelażowy

Ostatni rodzaj basenów ogrodowych, czyli stelażowy, to wybór wyłącznie dla rodzin ze sporą przestrzenią na zewnątrz.

Jak sama nazwa wskazuje, grube i wytrzymałe ściany są podtrzymywane przez stelaże, a cała konstrukcja mierzy zazwyczaj przeszło metr wysokości. Osoby wybierające taki typ basenu muszą uzbroić się w cierpliwość, bowiem jego rozłożenie zajmuje nawet 2-3 godziny, a także być przygotowane na niemały wydatek.

Koszt tak potężnego basenu, w którym kąpać jednocześnie może się nawet kilkanaście osób, to koszt od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Ostateczny wybór rodzaju basenu rodzice powinni więc uzależnić od dostępnej przestrzeni, wieku pociech, a także budżetu.

Źródło: Mjakmama24

Podobne artykuły

Prezenty na chrzest

Dziecko

Jakie prezenty na chrzest?

Czytaj więcej >
Pierwszy spacer

Dziecko

Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem?

Czytaj więcej >
psychiatria dziecięca

Dziecko

Z jakimi problemami mierzą się dziś dzieci? Rozmowa z Sarą Romską, autorką książki "Dzieci Psychiatryka"

Czytaj więcej >
pytanie na śniadanie

Dziecko

"Pytanie na śniadanie": wpadka programu w temacie o dzieciach

Czytaj więcej >
Huśtawka zarwała się pod 10-latką

Dziecko

Niebezpieczny wypadek w Nysie. Huśtawka zerwała się pod 10-latką

Czytaj więcej >
Ferdek żaba i jego muchy

Dziecko

Książka „Ferdek Żaba i jego muchy” po prostu musi znaleźć się w każdym domu

Czytaj więcej >