Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Ból krocza w ciąży – co oznacza, jak sobie radzić?
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 15.11.2020 01:00

Ból krocza w ciąży – co oznacza, jak sobie radzić?

Ból krocza w ciąży – co oznacza, jak sobie radzić?
pixabay.com

Co oznacza ból krocza w ciąży?

Ból krocza najczęściej towarzyszy kobietom pod koniec ciąży, ale może zdarzyć się również w pierwszym i drugim trymestrze. Tego typu dolegliwość w pierwszym trymestrze może przypominać ból zbliżony do tego, który towarzyszy podczas okresu. Ból krocza na początku ciąży jest spowodowana burzą hormonalną, która zachodzi w organizmie kobiety od momentu zapłodnienia. W ten sposób ciało przygotowuje się na zmiany, jakie w nim zajdą. Inną przyczyną jest powiększająca się macica. Dlatego też taka dolegliwość w początkowej fazie ciąży jest naturalnym objawem i jeśli nie pojawiają się inne niepokojące sygnały, nie powinno to wzbudzać niepokoju.

Jednak zdecydowanie najczęściej ból krocza pojawia się w trzecim trymestrze, kiedy ciało kobiety przygotowuje się do porodu. W tym czasie wiele kobiet odczuwa dyskomfort spowodowany rozciągającą się macicą. Pod koniec ciąży w organizmie kobiety wzrasta poziom estrogenu oraz wytwarza się relaksyna, czyli – obok progesteronu – dwa najważniejsze hormony ciążowe. Pod ich wpływem więzadła stają się elastyczne i rozluźniają się, co bardzo często prowadzi nie tylko do bólu krocza, ale również bólu w plecach, pachwinach, a także w dolnej części brzucha. Choć dolegliwości te mogą stanowić duży dyskomfort, to rozluźnianie więzadeł przed porodem jest konieczne, aby umożliwić dziecku przejście przez kanał rodny. Jeśli ból krocza pojawi się pod koniec ciąży powodem może być również ucisk główki maleństwa. W takim przypadku jest to jednoznaczny sygnał, że dziecko jest w pełni gotowe i niebawem przyjdzie na świat.

Jak złagodzić ból krocza w ciąży?

Ból krocza jest najczęściej normalnym objawem występującym w ciąży, dlatego trzeba być na to przygotowanym. Oczywiście nie oznacza to, że nie można próbować nieco uśmierzyć bólu, aby był łatwiejszy do zniesienia. W przypadku wystąpienia takich dolegliwości najlepiej sprawdzi się odpoczynek i unikanie wysiłku. Warto również powstrzymać się od aktywności fizycznej, która mogłaby pogłębić ból w okolicach krocza, a więc ćwiczenia rozciągające, które angażują dolne części ciała. Niestety, większość leków przeciwbólowych może mieć negatywny wpływ na dziecko, dlatego bez zgody lekarza nie wolno przyjmować żadnych środków łagodzących ból. Jeśli mimo oszczędnego trybu życia dolegliwości będą narastać, należy skontaktować się z ginekologiem.

Ból krocza w ciąży – kiedy iść do lekarza?

W zdecydowanej większości przypadków ból krocza jest objawem jak najbardziej naturalnym i nie powinien wzbudzać niepokoju. Oczywiście nie oznacza to, że nie zdarzają się sytuacje, gdy ból jest sygnałem świadczącym o innej dolegliwości, która może być groźna dla zdrowia. Dlatego tak ważne jest przyglądanie się wszystkim pojawiającym się symptomom i w razie wątpliwości albo pojawienia się dodatkowych objawów należy koniecznie skontaktować się z lekarzem. Jeśli ból krocza będzie utrudniał poruszanie się i chodzenie to znak, że niezbędna jest wizyta u lekarza. W takim przypadku istnieje duże ryzyko, że doszło do rozejścia spojenia łonowego. Dzieje się tak wtedy, gdy więzadła rozluźniają się zbyt szybko, przez co kości spojenia łonowego rozchodzą się. Charakterystycznym objawem świadczącym o tym, że doszło do rozejścia spojenia łonowego jest bardzo silny, intensywny ból, który w niektórych przypadkach można złagodzić jedynie za pomocą środków przeciwbólowych albo przeciwzapalnych. To jednak nie jedyny powód, aby udać się do specjalisty. W przypadku rozejście spojenia łonowego może istnieje ryzyko pojawienia się krwiaka, który także wymaga leczenia farmakologicznego. W niektórych przypadkach rozejście spojenia łonowego wyklucza możliwość porodu siłami natury, dlatego tak ważne jest, aby tego typu dolegliwości mógł zbadać lekarz prowadzący. Zdarzają się także sytuacje, gdy prócz bólu krocza pojawiają się również inne niepokojące sygnały, takie jak wysoka gorączka, skurcze macicy, krwawienia z miejsc intymnych oraz ból w dolnej części brzucha. Niezależnie od etapu ciąży takie objawy mogą być oznaką groźnych powikłań. Dlatego nigdy nie wolno bagatelizować sygnałów, które wysyła organizm i w razie niepokojących dolegliwości konieczne należy skonsultować się ze specjalistą.

Tagi: Dziecko