portalparentingowy.pl Dziecko Ból ucha u dzieci
pixabay.com

Ból ucha u dzieci

23 marca 2022

Ból ucha u dzieci - przyczyny

Ból ucha jest bardzo powszechny zwłaszcza u młodszych dzieci, które nie ukończyły jeszcze piątego roku życia. Dodatkowych problemów może przysporzyć to, że maluchy, które nie mają jeszcze trzech lat, nie potrafią precyzyjnie określić, że to właśnie ucho sprawia im ból, a to utrudnia diagnostykę.

Ból ucha u dzieci występuje tak często ze względu na anatomię. Przewód słuchowy malucha jest znacznie węższy, niż dorosłego, co sprawia, że należy zwrócić szczególną uwagę na higienę uszu i pilnować by nie zbierała się w nich woskowina. Różnice występują też w położeniu trąbki słuchowej, łączącej ucho środkowe z gardłem. U dorosłych jest ona dwa razy dłuższa niż u dzieci. Przy tak krótkiej odległości o wiele łatwiej o dalsze rozprzestrzenienie się zakażenia obecnego już w gardle.

Najczęściej dzieci cierpią z powodu zapalenia ucha środkowego. Jego źródło to najczęściej zakażenie górnych dróg oddechowych. Inne przyczyny to urazy mechaniczne, czop woskowinowy albo półpasiec uszny. Ból zęba, gardła, zapalenie ślinianek czy zatok również mogą pośrednio wpłynąć na ból ucha u dzieci, ze względu na bliskie położenie i możliwość rozprzestrzenienia się zakażenia.

Ból ucha u dzieci - objawy

Aby dokładnie określić przyczynę, w wyniku której pojawia się ból ucha u dzieci, konieczne jest badanie otoskopowe, czyli wziernikowanie ucha. Dzięki niemu lekarz ogląda przewód słuchowy i jest w stanie dokładnie określić powód zakażenia. Należy też sprawdzić czy w gardle nie ma stanu zapalnego.

Czasami podczas ostrego zapalenia ucha pęka błona bębenkowa i pojawia się wyciek. Na początku zazwyczaj ma wodnistą postać, potem jednak zagęszcza go wypływająca ropa. Jeśli zauważymy to u naszej pociechy, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Nie należy też wtedy moczyć ucha, uważajmy więc przy kąpieli.

Ból ucha u dzieci - domowe sposoby

Jeśli u naszego malucha pojawi się ból ucha, trzeba skonsultować się ze specjalistą aby dokładnie określić przyczyny infekcji i to, jak powinno się ją leczyć. Nigdy nie należy poprzestać na domowych sposobach, licząc na to, że dolegliwości same przejdą. Jednak takie domowe sposoby na ból ucha mogą przynieść ulgę w bólu i pomóc walczyć z objawami.

O ile specjalista nie będzie miał żadnych przeciwwskazań, można wykorzystać kilka sprawdzonych, domowych metod. Najbardziej popularną jest olejek kamforowy, który zmniejsza ból i działa rozgrzewająco. Aplikując go pamiętajmy jednak, by nie nacierać nim wnętrza ucha, a jedynie przestrzeń wokół niego, na przykład za małżowiną. Lekko podgrzana oliwa z oliwek może być za to wkraplana do wnętrza ucha, ale w niewielkich ilościach.

Niekiedy pomaga zwyczajne rozgrzanie ucha termoforem albo nasączonymi ciepłą wodą okładami. Masowanie ucha poprawia krążenie, ale warto się powstrzymać od tej metody jeśli ucho jest naprawdę wrażliwe. Aby poradzić sobie z bólem można też zastosować czosnek i cebulę. Sok z tego pierwszego można nałożyć na wewnętrzną stronę ucha, a okład z surowej cebuli owiniętej szmatką (szmatkę można też nasączyć sokiem z cebuli) świetnie nada się na kompres, który powinno się przyłożyć do ucha.

Obserwuj nas w
autor
Grzegorz Piórkowski

Grzegorz Piórkowski

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy