Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Ci rodzice dostaną nie 300 a 400+. Dodatkowe 100 zł na nowy rok szkolny

Ci rodzice dostaną nie 300 a 400+. Dodatkowe 100 zł na nowy rok szkolny

wyprawka szkolna
Fot. Portal Parentingowy/Aneta Zabłocka

300+ to potoczna nazwa świadczenia Dobry Start. Jest to jednorazowa wypłata rodzicom uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jak łatwo się domyślić - opiewa na 300 zł i ma pomóc w sfinansowaniu wyprawki szkolnej.

Jednak niektórzy uczniowie mogą otrzymać 400+. 100 zł więcej dostaną jednak tylko niektórzy rodzice. Warto wiedzieć, że można się o nie postarać, ponieważ w czasie kupowania książek i zeszytów, każdy zastrzyk gotówki się przydaje.

Pieniądze na rozpoczęcie roku szkolnego

Pieniądze przed rozpoczęciem roku szkolnego mogą się bardzo przydać. Nie oszukujmy się, wszystkie rzeczy niezbędne w szkole, jak zeszyty, kredki, a już zwłaszcza podręczniki i zeszyty ćwiczeń, są po prostu obłędnie drogie. 300 zł na jedno dziecko co nieco to rekompensuje i pomagają w zapłaceniu za wyprawkę szkolną.

Wnioski o 300+ już można składać — ich nabór ruszył 1 lipca. Świadczenie przysługuje na wszystkie dzieci od rozpoczęcia szkoły do ukończenia 20 roku życia (nie liczą się zerówkowicze i studenci). Jednak to nadal nie jest duża kwota. Część rodziców może otrzymać dodatkowe 100 zł na dziecko. Jest to dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego.

300 plus
Fot. Pexels/Carla Schizzi

Dodatkowe 100 zł na nowy rok szkolny

Dodatkowe 100 zł na rozpoczęcie roku szkolnego to nie jest samoistne świadczenie. To dodatek, który przysługuje rodzicom otrzymującym zasiłek rodzinny. Jego otrzymanie jest obwarowane niskim progiem dochodowym.

100 zł na dziecko w wieku szkolnym można otrzymać, jeśli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 674 zł na rękę. Dla rodzin, w których jest dziecko niepełnosprawne, jest to 764 zł. W dochód w tym przypadku nie wliczają się pieniądze ze świadczenia 300+.

Rodzice mogą składać wniosek o ten dodatek do 31 października. Złożenie dokumentów po terminie sprawia, że nie będą rozpatrywane. Można ubiegać się także o dodatek na dziecko rozpoczynające naukę w zerówce.

Kiedy wpłyną pieniądze

O 300+ można wnioskować od 1 lipca do końca listopada. Jeśli złożysz je w lipcu lub sierpniu, powinny być na koncie do końca września. Ale później ZUS ma dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku i wypłatę pieniędzy. Mogą być nawet w grudniu.

Jeśli chodzi o dodatek 100 zł, może on przyjść w różnym terminie. Najczęściej jest to po prostu moment wypłaty kolejnej transzy zasiłku rodzinnego. Wypłatą tych zajmują się odpowiednie jednostki w gminie lub urzędzie miasta.

Zobacz także:

Pracujesz? Możesz dostać 2417 zł na wakacje. Nie chodzi o “wczasy pod gruszą”

Po urodzeniu dziecka złóż wniosek nie na 1 ale na 5 świadczeń! Prawie 4 tys. złotych dla rodziców

Zobaczył to w Biedronce i od razu chwycił za telefon. Klienci mieli używanie w komentarzach

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?