portalparentingowy.pl
ciąża: przeziębienie

unsplash

Jesteś w ciąży i dopadło Cię przeziębienie? Pamiętaj o kilku, arcyważnych rzeczach

5 Lutego 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Ciąża wymaga od kobiety wielu wyrzeczeń i kompromisów. Kiedy dopadnie ją przeziębienie powinna wiedzieć, jak z nim walczyć, aby nie ucierpiało dziecko. Przedstawiamy kilka najważniejszych wskazówek

Ciąża jest okresem w życiu kobiety, w którym powinna dbać o siebie w szczególny sposób. To, co jest dobre dla niej samej, niekoniecznie służy dziecku. W przypadku przeziębienia należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które zapewnią maksymalne bezpieczeństwo dziecku oraz pomogą pozbyć się problemu. 

undefined

Ciąża a przeziębienie. O czym warto wiedzieć?

Kiedy podczas ciąży kobiety mają problemy z kaszlem, katarem, czy bólem gardła, często wpadają w panikę. Martwią się przede wszystkim o to, czy choroba nie wpłynie negatywnie na rozwój dziecka w ich brzuchu. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że choroba podczas ciąży wcale nie musi zagrażać maluszkowi, a samo ryzyko możemy dodatkowo zminimalizować, postępując we właściwy sposób.

Walka z przeziębieniem w ciąży różni się od tej poza jej okresem. Bardzo ważne jest uzmysłowienie sobie, iż środki farmakologiczne, które są całkowicie bezpieczne dla dorosłych, niekoniecznie będą takie dla dzieci. Przed udaniem się do apteki kobieta w ciąży koniecznie powinna skonsultować się z lekarzem. 

Największe ryzyko negatywnego wpływu leków na rozwój płodu występuje w 1 trymestrze ciąży. Wtedy bowiem kształtują się najważniejsze narządy wewnętrzne małego człowieka. Jeżeli zatem ciężarna zmaga się z lekkim przeziębieniem, dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na naturalne środki.

W przypadku suchego kaszlu, można zastosować roztwór z siemienia lnianego. Aby go przygotować wystarczy zalać jedną łyżeczkę produktu szklanką wody i gotować przez 10 minut. W walce z mokrym kaszlem może nam pomóc syrop z czosnku, który uznaje się za naturalny antybiotyk.

Inną sprawą jest gorączka w ciąży. W jej przypadku należy pamiętać o bardzo ważnej rzeczy. Ciężarna posiada naturalną skłonność do posiadania podwyższonej temperatury ciała. W jej przypadku temperaturę do 37,5 stopnia uznajemy za normalną. O gorączce mówimy dopiero od 38,5 stopnia. Jeżeli wystąpi, konieczna jest szybka konsultacja z lekarzem. 

Eksperci wskazują na niektóre środki farmakologiczne, które są odradzane dla kobiet w ciąży. Możemy zaliczyć do nich niektóre antybiotyki, preparaty na przeziębienie i kaszel zawierające pseudoefedrynę ( I trymestr ciąży), preparaty na katar obkurczające śluzówkę nosa ( I trymestr ciąży), leki na kaszel z kodeiną, Ibuprofen, leki przeciwbólowe z metamizolem oraz aspirynę. Bardzo ważne jest dokładne sprawdzanie ulotek środków, po które sięgamy.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Okrzyknięto go największym noworodkiem świata. Aż ciężko uwierzyć, ile ważył

  • Dieta w ciąży. Co jeść, aby wspomóc rozwój dziecka?

  • Jak zachęcić dziecko do nauki? Psycholog podpowiada

Źródło: parenting.pl

Podobne artykuły

stopy

Ciąża i poród

Domowe sposoby na opuchnięte stopy podczas ciąży

Czytaj więcej >
bliźniaki

Ciąża i poród

Jakie mam szanse na posiadanie bliźniąt?

Czytaj więcej >
stajk kobiet - aborcja

Ciąża i poród

Ogólnopolski Strajk Kobiet opublikował nową mapę Protestu Kobiet. Chodzi o aborcję

Czytaj więcej >
niemowlę

Ciąża i poród

Czy będzie kolejny baby boom? Ekonomiści i epidemiolodzy odpowiadają

Czytaj więcej >
Szkoła rodzenia – co to jest i dlaczego warto do niej chodzić?

Ciąża i poród

Szkoła rodzenia – co to jest i dlaczego warto do niej chodzić?

Czytaj więcej >
Cysta w ciąży

Ciąża i poród

Cysta w ciąży

Czytaj więcej >