ciąża: przeziębienie
unsplash
Damian Witoń - 5 Lutego 2021

Jesteś w ciąży i dopadło Cię przeziębienie? Pamiętaj o kilku, arcyważnych rzeczach

Ciąża wymaga od kobiety wielu wyrzeczeń i kompromisów. Kiedy dopadnie ją przeziębienie powinna wiedzieć, jak z nim walczyć, aby nie ucierpiało dziecko. Przedstawiamy kilka najważniejszych wskazówek

Ciąża jest okresem w życiu kobiety, w którym powinna dbać o siebie w szczególny sposób. To, co jest dobre dla niej samej, niekoniecznie służy dziecku. W przypadku przeziębienia należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które zapewnią maksymalne bezpieczeństwo dziecku oraz pomogą pozbyć się problemu.

Ciąża a przeziębienie. O czym warto wiedzieć?

Kiedy podczas ciąży kobiety mają problemy z kaszlem, katarem, czy bólem gardła, często wpadają w panikę. Martwią się przede wszystkim o to, czy choroba nie wpłynie negatywnie na rozwój dziecka w ich brzuchu. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że choroba podczas ciąży wcale nie musi zagrażać maluszkowi, a samo ryzyko możemy dodatkowo zminimalizować, postępując we właściwy sposób.

Walka z przeziębieniem w ciąży różni się od tej poza jej okresem. Bardzo ważne jest uzmysłowienie sobie, iż środki farmakologiczne, które są całkowicie bezpieczne dla dorosłych, niekoniecznie będą takie dla dzieci. Przed udaniem się do apteki kobieta w ciąży koniecznie powinna skonsultować się z lekarzem.

Dwuletnia dziewczynka spacerowała po zamarzniętym jeziorze. Nagle załamał się lód, na szczęście znalazł się bohaterDwuletnia dziewczynka spacerowała po zamarzniętym jeziorze. Nagle załamał się lód, na szczęście znalazł się bohaterCzytaj dalej

Największe ryzyko negatywnego wpływu leków na rozwój płodu występuje w 1 trymestrze ciąży. Wtedy bowiem kształtują się najważniejsze narządy wewnętrzne małego człowieka. Jeżeli zatem ciężarna zmaga się z lekkim przeziębieniem, dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na naturalne środki.

W przypadku suchego kaszlu, można zastosować roztwór z siemienia lnianego. Aby go przygotować wystarczy zalać jedną łyżeczkę produktu szklanką wody i gotować przez 10 minut. W walce z mokrym kaszlem może nam pomóc syrop z czosnku, który uznaje się za naturalny antybiotyk.

Inną sprawą jest gorączka w ciąży. W jej przypadku należy pamiętać o bardzo ważnej rzeczy. Ciężarna posiada naturalną skłonność do posiadania podwyższonej temperatury ciała. W jej przypadku temperaturę do 37,5 stopnia uznajemy za normalną. O gorączce mówimy dopiero od 38,5 stopnia. Jeżeli wystąpi, konieczna jest szybka konsultacja z lekarzem.

Eksperci wskazują na niektóre środki farmakologiczne, które są odradzane dla kobiet w ciąży. Możemy zaliczyć do nich niektóre antybiotyki, preparaty na przeziębienie i kaszel zawierające pseudoefedrynę ( I trymestr ciąży), preparaty na katar obkurczające śluzówkę nosa ( I trymestr ciąży), leki na kaszel z kodeiną, Ibuprofen, leki przeciwbólowe z metamizolem oraz aspirynę. Bardzo ważne jest dokładne sprawdzanie ulotek środków, po które sięgamy.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: parenting.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News