Ciąża: zachcianki
fot. pixabay.com/StockSnap
Karol Zaborowski - 11 Lutego 2021

Nietypowe zachcianki w czasie ciąży. Nie wszystkie dotyczą diety przyszłej mamy

Wiele kobiet w czasie ciąży odczuwa różne zachcianki, które najczęściej objawiają się silną potrzebą zjedzenia konkretnego produktu. Niekiedy pojawia się też chęć na niecodzienne połączenia smaków, ale nie wszystkie zachcianki ciężarnych kończą się na jedzeniu.

Na skutek zmian hormonalnych, które pojawiają się w trakcie ciąży, zachowanie, jak i upodobania przyszłych mam mogą ulegać zmianom. Niekiedy dochodzi do sytuacji, kiedy u kobiety pojawia się silna chęć zjedzenia jakiegoś produktu, nawet jeżeli przed ciążą za nim nie przepadała.

Często jest to sygnał wysyłany przez organizm, który w ten sposób pokazuje, że mogło dojść do niedoborów niektórych potrzebnych składników. Jednak są też sytuacje, w których ciężarna odczuwa przyjemność z dotykania niektórych przedmiotów lub ich wąchania.

Nietypowe zachcianki w czasie ciąży

W czasie ciąży zdarza się, że kobieta znacząco zmienia swoje nawyki żywieniowe. Może to być wywołane właśnie przez silne zachcianki odczuwane przez przyszłą mamę. Jedną z nich może być np. silna chęć na jedzenie mięsa, nawet jeżeli kobieta jest wegetarianką. W takiej sytuacji specjaliści radzą, aby nie włączać niespodziewanie do swojej diety produktów mięsnych i skonsultować się z lekarzem.

Znane są też przypadki, kiedy w czasie ciąży kobiety nabierały ochoty na jedzenie rzeczy, których w normalnej sytuacji nigdy by nie zjadły. Tyczy się to, chociażby surowych ziemniaków czy też pasty do zębów. W tych wypadkach również nie polecamy spożywania takich produktów, ponieważ może do odbić się na zdrowiu.

Minister Edukacji właśnie przekazał ważną wiadomość. Dotyczy powrotu dzieci do szkółMinister Edukacji właśnie przekazał ważną wiadomość. Dotyczy powrotu dzieci do szkółCzytaj dalej

Do innych nietypowych zachcianek można też zaliczyć te niezwiązane z jedzeniem. Niektóre z kobiet w czasie ciąży odczuwają bardzo dużą przyjemność, trzymając lub wąchając zwykłą gąbkę do mycia. Jednocześnie podkreślają, że ta nietypowa fascynacja znika wraz z narodzinami dziecka.

Podobne odczucia mogą się również pojawić przy kontakcie ze środkami do mycia. W tym wypadku również chodzi o ich zapach, który dla niektórych ciężarnych wydaje się nadwyraz przyjemny.

Oczywiście nie oznacza to, że tego typu zachcianki muszą się pojawić u każdej przyszłej mamy. Wiele kobiet może ich praktycznie w ogóle nie odczuwać, a u innych będą niezwykle silne. Pewnym mitem obrosły już w naszej świadomości niektóre z połączeń smakowych, które mogą się wydawać dziwne. Najczęściej wtedy podaje się połączenie kwaśnych produktów ze słodkimi.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: parenting.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News