Ciaża a okre
fot. pixabay.com/Endho
Karol Zaborowski - 11 Lutego 2021

Czy w czasie okresu można zajść w ciążę? Odpowiedź wcale nie jest oczywista

Planowane zajście w ciąże wymaga wzięcia pod uwagę wiele elementów. Pojęcie dni płodnych i niepłodnych w cyklu menstruacyjnym są jednymi z nich. Niestety wiele osób ma dosyć mylny pogląd na, to kiedy dokładnie te dni przebiegają.

Na temat ciąży krąży wiele mitów i błędnych przekonań, które wiele ludzi uznaje za prawdziwe. Jednym z nich jest to głoszące, że w czasie trwania okresu, kobieta nie może zajść w ciążę.

Wynika ono z przekonania, że okres zawsze ma miejsce w trakcie tak samych dni niepłodnych. Dodatkowo w wielu miejscach, można znaleźć diagramy, które zdają się to potwierdzać. Niestety nic bardziej mylnego.

Ciąża i okres

Choć nie jest to częsta sytuacja, to jest to możliwe, aby kobieta zaszła w ciąże w trakcie okresu i ma na to wpływ cała masa zmiennych, którą niestety ciężko uwzględnić w prostych diagramach.

Książkowo cykl menstruacyjny powinien trwać 28 dni, ale problem w tym, że w życiu rzadko kiedy układa się wszystko tak jak w podręcznikach. Wiele kobiet ma bardzo nieregularne miesiączki, które w skrajnych przypadkach może się nie pojawić nawet przez kilka miesięcy.

Minister Edukacji przekazał informacje dotyczące powrotu uczniów do szkółMinister Edukacji przekazał informacje dotyczące powrotu uczniów do szkółCzytaj dalej

W przypadku określenia dni płodnych w trakcie cyklu niezwykle ważne jest ustalenie, kiedy dokładnie dochodzi w ciele kobiety do owulacji inaczej nazywanej jajeczkowaniem. To właśnie wtedy w jajniku uwalniana jest komórka jajowa gotowa do zapłodnienia.

W sytuacji, kiedy kobieta ma nieregularne miesiączki określenie, kiedy doszło do jajeczkowania, jest niezwykle trudne. Co więcej, nawet u osób z regularnym okresem może to być kłopotliwe.

Wszystko dlatego, że takie rzeczy jak niektóre leki, stres, choroba, a nawet dieta mogą wpłynąć na regularność cyklu, lub przesunięcie jego etapów. Może się nawet zdarzyć tak, że do owulacji dojdzie właśnie w czasie okresu i wtedy może dość do zapłodnienia, chociaż w teorii tak być nie powinno.

Dodatkowo plemniki mogą przeżyć w ciele kobiety według niektórych źródeł nawet do tygodnia, więc zapłodnienie nawet nie musi mieć miejsca tego samego dnia, co stosunek seksualny.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: parenting.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News