Hemoroidy w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie
pixabay.com
- 15 Listopada 2020

Hemoroidy w ciąży - przyczyny, objawy, leczenie

Hemoroidy w ciąży nie są niczym niezwykłym. Z tą dolegliwością boryka się większość przyszłych mam. Bywa, że hemoroidy skutecznie uprzykrzają życie, dlatego warto dowiedzieć się, jakie są przyczyny ich powstawania i co najważniejsze, jak można je leczyć.

Hemoroidy w ciąży - czym są?

Hemoroidy, często nazywane również guzkami krwawniczymi to nic innego jak część odbytu znajdująca się w jego końcowym odcinku. Mają one za zadanie zarówno uszczelnić kanał odbytu jak i kontrolować wydalanie. Hemoroidy występuje u każdego człowieka i są całkowicie normalnym fragmentem odbytu. O chorobie hemoroidalnej można mówić dopiero wtedy, gdy guzki w zbyt w zbyt dużej ilości wypełniają się krwią, co w efekcie prowadzi do stanów zapalnych, które wymagają leczenia.

Hemoroidy w ciąży - przyczyny

Hemoroidy to jedna z najczęściej występujących dolegliwości w czasie ciąży. Nie ma w tym przypadku, ponieważ kobiety w ciąży są szczególnie narażone na chorobę hemoroidalną. Dzieje się tak z kilku powodów. W czasie ciąży macica powiększa się i uciska na żyły jamy brzusznej, a także zaburza prawidłowy przebieg krwi. Przyczynę powstawania hemoroidów w ciąży można upatrywać także w zaburzonej gospodarce hormonalnej, na, wskutek czego zwiększa się stężenie progesteronu, który wpływa na rozszerzanie i pękanie naczyń krwionośnych. Mimo tych negatywnych skutków działania progesteronu jest on absolutnie niezbędnym hormonem, bez którego trudno o utrzymanie ciąży. To jednak niejedyny wpływ hormonów na powstawanie hemoroidów. Za sprawą zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie kobiety, a także zwolnionego metabolizmu pojawiają się zaparcia, które również odgrywają istotną rolę w powstawaniu żylaków odbytu.

Hemoroidy w ciąży - objawy

Pierwszym niepokojącym sygnałem, który powinien zwrócić naszą uwagę, jest uczucie swędzenia i pieczenia w okolicach odbytu. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na to czy na powierzchni stolca znajduje się krew, ponieważ to także jest jeden z najbardziej charakterystycznych objawów pojawienia się tych dolegliwości. Bardzo często krew pojawia się również na papierze toaletowym albo nawet w muszli klozetowej. Wśród innych sygnałów, świadczących o pojawieniu się hemoroidów można wskazać także pojawienie się śluzu w kale. Bardzo często można doświadczyć uczucia niepełnego wypróżnienia, a zdarza się, że w trakcie wypróżniania pojawia się również ból odbytu. W przypadku, gdy choroba hemoroidalna jest w zaawansowanym stadium, może się zdarzyć, że zamiast lekkiego dyskomfortu, pojawi się trudny do zniesienia ból, dlatego nie należy bagatelizować żadnych objawów, aby nie doprowadzić do dalszego rozwoju choroby.

Hemoroidy w ciąży – leczenie

Na szczęście hemoroidy w ciąży można leczyć. Oczywiście w przypadku kobiet spodziewających się dziecka konieczne jest leczenie pod nadzorem lekarza prowadzącego. W Przeciwnym razie można zaszkodzić dziecku, ponieważ większość leków, które stosuje się przy tego rodzaju dolegliwościach, mogą zagrażać zdrowiu i życiu maleństwa. Dotyczy to nie tylko leków w formie tabletek, ale także zakazane jest stosowanie bez kontroli lekarza czopków i kremów na hemoroidy. Co więcej, nie wszystkie leki mogą być stosowane od pierwszych tygodni ciąży, dlatego tak ważne jest, aby leczenie przebiegało pod ścisłym nadzorem specjalisty. Choć leczenie farmakologiczne u kobiet w ciąży jest mocno ograniczone, to istnieją leki, które są bezpieczne dla zdrowia i życia dziecka. Mimo to wielu specjalistów zamiast farmakologii zaleca stosowanie terapii ziołowej. W tym celu najczęściej stosuje się napary z kory dębu, rumianku oraz oczaru wirginijskiego. W ten sposób dokuczliwy ból i pieczenie powinny ustąpić i co ważne, metoda ta jest całkowicie bezpieczna dla dziecka. Innym sposobem na radzenie sobie z takimi dolegliwościami jest zmiana diety, która pomoże uporać się z zaparciami, a co za tym idzie, wpłynie korzystnie na hemoroidy. Dieta powinna być bogata w produkty zawierające błonnik, który przyśpiesza przemianę materii. Ważne jest również, aby zrezygnować z ciężkostrawnych, tłustych posiłków oraz słodkich i słonych przekąsek. Równie istotne jest także odpowiednie nawadnianie organizmu oraz unikanie spożywania napojów gazowanych. Warto zadbać także o aktywność fizyczną, która wspomoże przemianę materii, a co za tym idzie zapobiegnie zaparciom.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News