Mdłości w ciąży – co oznaczają i jak sobie z nimi radzić?
pixabay.com
- 15 Listopada 2020

Mdłości w ciąży - co oznaczają i jak sobie z nimi radzić?

Mdłości w ciąży dokuczają wielu przyszłym mamom. Czasem towarzyszą im również wymioty i zawroty głowy. Ta nieprzyjemna dolegliwość potrafi dać się we znaki, ale na szczęście można temu zaradzić. Jakie są przyczyny mdłości w ciąży, ile trwają i jak można sobie z nimi radzić?

Jakie są przyczyny mdłości w ciąży?

O tym, że mdłości w ciąży są zjawiskiem naturalnym wiedzą wszyscy, nie każdy jednak wie, skąd się biorą. W czasie ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian hormonalnych, które mają bezpośredni wpływ na samopoczucie, w tym także na ciążowe dolegliwości. W większości przypadków wymioty i mdłości pojawiają się w pierwszym trymestrze ciąży. Trudno jednoznacznie wskazać przyczynę tych dolegliwości, ale istnieje kilka czynników, które na nie wpływają.

Głównym powodem pojawiania się mdłości w ciąży jest podwyższony poziom hormonów ciążowych. Mowa tu zwłaszcza o gonadotropinie kosmówkowej, zwanej HCG, która po zajściu w ciąże drastycznie wzrasta. Na tej podstawie wykrywa się ciąże, robiąc teksty ciążowe, które w rzeczywistości potwierdzają wysoki poziom HCG w organizmie kobiety. To jednak niejedyny hormon, który odpowiada za pojawienie się mdłości. Wpływ ma także podwyższony poziom progesteronu, czyli hormonu, który podobnie jak gonadotropina odpowiada za utrzymanie ciąży. Co więcej, hormony powodują, że układ trawienny kobiety w ciąży pracuje znacznie wolniej niż wcześniej.

Progesteron podobnie jak hormon HCG przyczynia się również do wzmożonej wrażliwości na zapachy, co również przyczynia się do mdłości w ciąży. Nie bez znaczenia jest również nagły wzrost innych hormonów, takich jak hormon luteinizujący, zwany LG, oraz estrogen. Kumulacja wzrostu tych hormonów bez wątpienia ma wpływ na ciążowe mdłości.

Trzeba również pamiętać, że na początku ciąży, żołądek przystosowuje się do zmian, jakie zachodzą w organizmie przyszłej mamy, dlatego tym bardziej nie powinny dziwić tego typu dolegliwości. Co ciekawe w ciąży mnogiej, mdłości są znacznie silniejsze, niż w pozostałych przypadkach.

Powodem jest znacznie wyższy poziom HCG, który odpowiada za ciążowe dolegliwości. Również kobiety, które rodzą po raz pierwszy silnie,j odczuwają zmiany hormonalne, stąd też częściej borykają się z problemem ciążowych mdłości. Hormony, choć w dużej odpowiadają za mdłości w ciąży, to nie są jedynym powodem ich pojawienia się. Bez wątpienia wpływ ciążowe dolegliwości mają również podłoże psychosomatyczne.

Ciąża to wyjątkowy stan w życiu każdej kobiety, kiedy to organizm ma za zadanie przygotować przyszłą mamę do nowej roli. Kobietom, które spodziewają się dziecka towarzysza silne emocje, a także nierzadko stres i zmęczenie. Wszystko to również ma wpływ na samopoczucie, a w tym na pojawienie się mdłości czy wymiotów. Warto również wziąć pod uwagę czynniki rodzinne. Dolegliwości ciążowe mogą być kwestią uwarunkowań genetycznych. Dlatego też często zdarza się, że córki odczuwają silne mdłości ciążowe, jeśli podobne dolegliwości towarzyszyły ich matkom.

Ile trwają mdłości w ciąży?

Trudno jednoznacznie określić, ile trwają mdłości w ciąży. Zważywszy na to, że nie każda kobieta boryka się z takimi dolegliwościami, łatwo zauważyć, że wiele zależy od indywidualnej reakcji organizmu. Zazwyczaj jednak mdłości w ciąży pojawiają się w pierwszym trymestrze i trwają od 4 do 9 tygodnia. Najczęściej apogeum tych dolegliwości przypada na 9 tydzień ciąży.

W większości przypadków mdłości mijają samoczynnie w okolicach 14 tygodnia, choć warto zauważyć, że niektóre kobiety borykają się z tą dolegliwością również w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Jeśli mdłości nie ustają, warto zgłosić się do lekarza prowadzącego. W takim przypadku może być konieczny pobyt w szpitalu, aby wykonać wszystkie badania i przede wszystkim uzupełnić elektrolity. Kobiety spodziewające się dziecka muszą pamiętać, że ciągłe mdłości mogą prowadzić do odwodnienia organizmu, dlatego nie należy tego bagatelizować. W niektórych przypadkach konieczne jest uzupełnienie płynów za pomocą kroplówki.

Jakie są sposoby na mdłości w ciąży?

Często za problem mdłości w ciąży odpowiada stres. W takim wypadku najlepszym sposobem uporania się z nimi jest unikanie nerwowych sytuacji, które mogłoby przyczynić się do pojawienia się tych dolegliwości. Bardzo ważną rolę odgrywa odpoczynek, sen i relaks, który świetnie redukuje stres.

Jeśli jest taka możliwość, warto wybrać się na masaż, który wpłynie relaksująco i poprawi samopoczucie przyszłej mamie. Kobiety, które borykają się z problemem mdłości, w ciąży powinny także szczególnie zadbać o odpowiednią dietę. W takim przypadku szczególnie należy unikać potraw, które mogłyby podrażnić żołądek. Pomocny w walce z mdłością może się okazać napój z imbirem lub mięta oraz picie dużej ilości wody, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Jeśli mimo tych wskazówek, mdłości nie mijają, warto skonsultować się z lekarzem. Kobiety w ciąży nie mogą przyjmować większości leków, dlatego zabronione jest leczenie się na własną rękę.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News