Ciąża
fot. pixabay.com/Greyerbaby
Karol Zaborowski - 28 Stycznia 2021

Paracetamol w trakcie ciąży. Czy jest bezpieczny?

Zażywanie leków w trakcie ciąży wiązać się może z dużym niebezpieczeństwem. Niektóre są wręcz zakazane, ponieważ mogą poważnie zaszkodzić zarówno dziecku, jak i matce. Choć paracetamol uznawany jest raczej za bezpieczny środek przeciwbólowy, to i tak warto wiedzieć o nim kilka rzeczy.

Paracetamol obok ibuprofenu jest jednym z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych. Często można go kupić nawet na stacji benzynowej czy w zwykłym osiedlowym sklepie spożywczym.

Jednak to, że jest tak łatwo dostępny, nie znaczy wcale, że jest obojętny dla naszego organizmu. Choć w normalnych okolicznościach raczej nie mamy oporów przed braniem tego typu leków, gdy nie czujemy się najlepiej, to w przypadku kobiet w ciąży wygląda to zupełnie inaczej.

Paracetamol w czasie ciąży

Skoro już wspomniałem wcześniej o ibuprofenie, to warto zaznaczyć, że tego leku absolutnie nie podaje się kobietom w ciąży.

Natomiast jeżeli chodzi o paracetamol, to jest on uznawany za bezpieczny środek, ale nie oznacza to, że od razu można go brać całymi garściami. Trzeba pamiętać, że każdy lek niesie ze sobą pewne korzyści, jak i skutki uboczne. Szczególnie że paracetamol przechodzi przez łożysko do orgiazmu dziecka.

Adam Niedzielski o powrocie dzieci do szkół. Adam Niedzielski o powrocie dzieci do szkół. " Mamy sytuację, która jest stabilna, ale musimy uwzględniać to, co dzieje się w otoczeniu międzynarodowym"Czytaj dalej

Z tego też względu, jeżeli w trakcie ciąży dokucza ból głowy lub pojawiła się gorączka to lepiej najpierw wypróbować metody niefarmakologiczne. Natomiast jeżeli nie poskutkują, to wtedy kontaktujemy się z lekarzem.

To lekarz powinien dobrać odpowiednią dawkę, która uśmierzy nasze cierpienie, a przy okazji nie będzie stanowić ryzyka dla dziecka. Warto jednak zaznaczyć, że nie poleca się, aby zażywać paracetamol w pierwszym trymestrze ciąży oraz pod koniec trzeciego.

Jest to spowodowane tym, że to właśnie na początku ciąży kształtują się u dziecka wszystkie najważniejsze narządu. Oczywiście ich rozwój trwa o wiele dłużej, ale ważne jest, aby ich formowanie nie było zachwiane przez czynniki zewnętrzne. Natomiast jeżeli chodzi o ostatnie tygodnie ciąży, to zażywanie paracetamolu może doprowadzić do wcześniejszego porodu lub wywołać stan przedrzucawkowy.

Właśnie dlatego tak ważne jest, aby mieć możliwość szybkiego kontaktu ze swoim lekarzem prowadzącym lub rodzinnym. Ostrożności nigdy za wiele, zwłaszcza gdy chodzi o zdrowie.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: Mamotoja.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News