portalparentingowy.pl
Ciąża

fot. pixabay.com/Greyerbaby

Paracetamol w trakcie ciąży. Czy jest bezpieczny?

28 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

Zażywanie leków w trakcie ciąży wiązać się może z dużym niebezpieczeństwem. Niektóre są wręcz zakazane, ponieważ mogą poważnie zaszkodzić zarówno dziecku, jak i matce. Choć paracetamol uznawany jest raczej za bezpieczny środek przeciw

Paracetamol obok ibuprofenu jest jednym z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych. Często można go kupić nawet na stacji benzynowej czy w zwykłym osiedlowym sklepie spożywczym.

Jednak to, że jest tak łatwo dostępny, nie znaczy wcale, że jest obojętny dla naszego organizmu. Choć w normalnych okolicznościach raczej nie mamy oporów przed braniem tego typu leków, gdy nie czujemy się najlepiej, to w przypadku kobiet w ciąży wygląda to zupełnie inaczej.

Paracetamol w czasie ciąży

Skoro już wspomniałem wcześniej o ibuprofenie, to warto zaznaczyć, że tego leku absolutnie nie podaje się kobietom w ciąży.

Natomiast jeżeli chodzi o paracetamol, to jest on uznawany za bezpieczny środek, ale nie oznacza to, że od razu można go brać całymi garściami. Trzeba pamiętać, że każdy lek niesie ze sobą pewne korzyści, jak i skutki uboczne. Szczególnie że paracetamol przechodzi przez łożysko do orgiazmu dziecka.

Z tego też względu, jeżeli w trakcie ciąży dokucza ból głowy lub pojawiła się gorączka to lepiej najpierw wypróbować metody niefarmakologiczne. Natomiast jeżeli nie poskutkują, to wtedy kontaktujemy się z lekarzem.

To lekarz powinien dobrać odpowiednią dawkę, która uśmierzy nasze cierpienie, a przy okazji nie będzie stanowić ryzyka dla dziecka. Warto jednak zaznaczyć, że nie poleca się, aby zażywać paracetamol w pierwszym trymestrze ciąży oraz pod koniec trzeciego.

Jest to spowodowane tym, że to właśnie na początku ciąży kształtują się u dziecka wszystkie najważniejsze narządu. Oczywiście ich rozwój trwa o wiele dłużej, ale ważne jest, aby ich formowanie nie było zachwiane przez czynniki zewnętrzne. Natomiast jeżeli chodzi o ostatnie tygodnie ciąży, to zażywanie paracetamolu może doprowadzić do wcześniejszego porodu lub wywołać stan przedrzucawkowy.

Właśnie dlatego tak ważne jest, aby mieć możliwość szybkiego kontaktu ze swoim lekarzem prowadzącym lub rodzinnym. Ostrożności nigdy za wiele, zwłaszcza gdy chodzi o zdrowie.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Lekarze pomylili dzieci na porodówce. Prawda wyszła na jaw, kiedy mama wzięła synka na ręce

  • Domowe lekarstwo na kaszel. Można je podać już rocznemu dziecku

  • 15-letnia Oliwia zniknęła bez śladu. Policja i rodzina apelują o pomoc

Źródło: Mamotoja.pl

Karol ZaborowskiAutor

Redaktor portalparentingowy.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Ciąża i poród

Opozda nie wytrzymała, w końcu napisała mocny komentarz o ciąży. ''Wstrętne''

Czytaj więcej >
Ciąża

Ciąża i poród

''Nie dopytujcie, nie wywierajcie presji''. Dlaczego nie pytać kobiet o ciążę?

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Niecodzienne zdjęcie z USG. Przyszła mama myślała, że urodzi dwoje dzieci

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Kobieta w ciąży chciała wejść do lekarza bez kolejki. Staruszce się to nie spodobało

Czytaj więcej >
Noworodek na oddziale szpitalnym.

Ciąża i poród

Psycholog na każdej porodówce? Smutne wnioski po raporcie NIK

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Pokazała, jak naprawdę wygląda poród. Takiej reakcji się nie spodziewała

Czytaj więcej >