test ciążowy
Pixabay/ JuliaFiedler/ CC0 Domena publiczna
Jessika Piechocka - 30 Października 2020

Kiedy wykonać test ciążowy?

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Jakie są rodzaje testów? Te pytania bardzo często nurtują kobiety, które chcą się dowiedzieć, czy są w ciąży. Oto najważniejsze fakty, które powinnaś wiedzieć o testach ciążowych.

Po zapłodnieniu jajo wędruje do macicy i wbija się w ścianę macicy. Na tym etapie w moczu powoli zaczynają pojawiać się śladowe ilości hormonu ciążowego hCG, dzięki któremu możesz dowiedzieć się, czy jesteś w ciąży. Ważne jest, aby wykonać test w odpowiednim czasie, by wynik był jak najdokładniejszy.

Czas wykonania testu ciążowego

Z wykonaniem testu ciążowego najlepiej poczekać do tygodnia po spóźniającej się miesiączce. W tym czasie wynik będzie najdokładniejszy. Organizm potrzebuje czasu, aby uzyskać wykrywalny poziom HCG. Pora dnia, w której wykonujesz test ciążowy, ma znaczenie. Bardziej prawdopodobne jest uzyskanie dokładnego wyniku, jeśli zrobisz test rano. Jest to szczególnie ważne, jeśli okres nie jest jeszcze spóźniony lub jeśli spóźnia się tylko o kilka dni. Twój mocz nad ranem jest bardziej skoncentrowany. Zwykle oznacza to, że ilość hCG jest wyższa i bardziej prawdopodobne jest, że uzyskasz pozytywny wynik, jeśli jesteś w ciąży.

Rodzaje testów ciążowych

Testy ciążowe można podzielić na trzy rodzaje: testy z krwi laboratoryjne, testy moczu laboratoryjne oraz domowe testy ciążowe. Te ostatnie dzielimy na paskowe, strumieniowe i
płytkowe testy ciążowe.

  • Paskowy test ciążowy - polega na zanurzeniu końcówki testu w moczu. Wynik pojawia się po kilku minutach.
  • Strumieniowy test ciążowy - można wykonać go na dwa sposoby. Należy zanurzyć końcówkę w pojemniku z moczem lub umieścić ją w strumieniu moczu. Wynik testu podobnie, jak w przypadku testu paskowego pojawi się po kilku minutach.
  • Płytkowy test ciążowy - aby wykonać ten test, należy zebrać mocz do suchego pojemnika, później odpowiednią ilość nanieść na płytkę testu. Wynik tak jak w dwóch poprzednich testach pojawi się po kilku minutach.
  • Dwie kreski - oznaczają ciążę, jedna - brak ciąży. Należy pamiętać, że test ciążowy nie daje stuprocentowej pewności.

Kiedy wykonać test ciążowy?

Wykonaj test ciążowy, kiedy masz wrażenie, że występują u ciebie objawy wczesnej ciąży:

  • zmęczenie,
  • wrażliwość na zapachy,
  • łagodne skurcze,
  • bolące piersi,
  • poranne nudności,
  • lekkie plamienie.

Pamiętaj, że objawy ciąży nie muszą oznaczać, że jesteś w ciąży. Wiele objawów może być spowodowanych innymi czynnikami, takimi jak przeziębienie, czy infekcje.

Źródło: verywellfamily

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News