Cierpliwe psy dla dzieci
pixabay.com
- 16 Listopada 2020

Cierpliwe psy dla dzieci

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Każdy z nas słyszał to wielokrotnie. Opinia to nie wzięła się znikąd, bowiem w wielu przypadkach to właśnie nasi czworonożni przyjaciele towarzyszą nam w wielu życiowych sytuacjach, okazując nam bezwarunkowe oddanie.

Nic dziwnego, że rodzice bardzo często chcieliby, aby ich dziecko posiadało czworonożnego przyjaciela. Przestrzegamy jednak i prosimy mieć to na uwadze, że pies to nie zabawka, to wieloletnie zobowiązanie, którego nie można przygarnąć, kiedy jest mały i uroczy, i zostawić w lesie, gdy zacznie nam przeszkadzać w planowaniu wakacji, lub gdy przy zakupie odkurzacza pierwszym kryterium będzie zdolność zbierania pozostawionej wszędzie sierści.

Drugą sprawą, nad którą trzeba się zastanowić, jest pochodzenie psa. Coraz większą popularność zyskuje obecnie idea adoptowania psów zamiast ich kupowania. Jeśli rodzicie chcieliby zdecydować się na adopcję muszą pamiętać o tym, aby przeprowadzić dokładny wywiad w schronisku oraz konsultację z behawiorystą, aby uniknąć problemów na linii dziecko – pies.

Kiedy przemyślimy wszelkie za i przeciw, oraz podejmiemy decyzję o tym wieloletnim zobowiązaniu, należy zastanowić się na fundamentalnym pytaniem.

Jaka rasa psa będzie odpowiednia dla rodziny z dziećmi?

Ras psów są setki i chociaż oczywiście zachowanie każdego pojedynczego psa jest w dużej mierze uzależnione od tego, w jakim środowisku jest wychowywany i jak zachowują się wobec niego właściciele, to nie wolno zapominać, że w dużej mierze wpływ na charakter będą miały cechy związane z rasą, a nie każda rasa psa będzie nadawała się do mieszkania pod jednym dachem z dziećmi. W warunkach rodzin z dziećmi szczególnie pożądane są psy ras z natury cierpliwych i opanowanych, abyśmy mieli pewność, że w kontaktach z często nieszczególnie subtelnymi dziećmi nie stracą nad sobą panowania. Wśród psów spełniających te wymogi możemy znaleźć takie rasy jak:

 • Mastif neapolitański – duży pies pasterski (masa ciała dochodząca do 70+ kg) i stróżujący o wrodzonym instynkcie obronnym. Łagodny i zrównoważony, choć wymagający bardzo stanowczego i konsekwentnego wychowania ze strony właścicieli.

 • Dog argentyński – rzadko spotykana rasa psa, całkowicie białe umaszczenie, pod którym widoczna jest spora muskulatura może sprawiać wrażenie psa niebezpiecznego w kontaktach nawet z dorosła osobą. Odpowiednio prowadzony jest niezwykle wiernym towarzyszem całej rodziny, cierpliwy w kontaktach z najmłodszymi, gotowy bronić swojego stada w sposób bezkompromisowy i ostateczny. Pies nie należy do małych, w zależności od płci masa ciała wacha się w przedziale 30-45kg.

 • Akita inu – pies z grupy szpiców (jak kilka innych z tej listy), który ze względu na swój dominujący charakter potrzebuje odpowiedzialnego właściciela. Odpowiednio prowadzony jest lojalnym i oddanym towarzyszem rodziny. Nieufny wobec obcych.

 • Dalmatyńczyk – piękny biały pies w czarne łatki, szczyt popularności tej rasy miał miejsce w Polsce we wczesnych latach dwutysięcznych. Wysoki i smukły, bardzo aktywny i energiczny psiak, który łatwo przywiązywał się do członków rodziny i wykazywał duży entuzjazm i cierpliwość w kontaktach z najmłodszymi.

 • Owczarek staroangielski – pierwsze skojarzenie na myśl o tej rasie to „puchaty olbrzym”, choć masa ciała sytuuje rasę raczej w przedziale psów średnich (30-35kg). Wymagający starannej pielęgnacji. Pies zrównoważony, przyjazny, bardzo spokojny i opanowany również w kontaktach z dziećmi.

 • Västgötaspets – znany również jako Vallhund, niewielki, aktywny, pełen życia pies. Pozbawiony wrodzonej agresji, świetny towarzysz zwłaszcza dla nieco starszych dzieci, z którymi mógłby brać udział w treningach agillity.

 • Corgi – ulubiona rasa brytyjskiej królowej, aktywny psiak wykazujący się przyjaznym nastawieniem wobec domowników. Jego niewielki rozmiar pozwala mu być lokatorem również mieszkań, choć należy zapewnić mu odpowiednią dzienną dawkę ruchu.

 • Cairn terier – niewielki pies z grupy terierów, w przeciwieństwie do innych psów z tej grupy bardzo cierpliwy w kontaktach również z najmłodszymi domownikami. Pojętny, wesoły i bardzo przywiązany do właściciela.

 • Nowofundland – znany również jako wodołaz, ogromny pies lubiący towarzystwo ludzi niezależnie od wieku. Łagodnie usposobiony towarzysz rodziny, której najmłodszym członkom jest w stanie wybaczyć nawet nieszczególnie subtelne pieszczoty (jak ciągnięcie za uszy).

 • Cocker spaniel – psy, które mają opinię wiecznych szczeniąt ze względu na swój pogodny i żywiołowy charakter. Łagodne, niezwykle trudno je sprowokować. Chętne do rozrabiania i zabawy, co czyni je świetnymi kompanami dla dzieci (pomaga w tym też względnie niewielki rozmiar).

 • Labrador i Golden Retriever – jedne z najbardziej popularnych psów wśród rodzin z dziećmi. Ma to uzasadnienie w ich charakterze, który jest mieszanką przywiązania, potrzeby bliskości, łagodności i cierpliwości. Rzadko dają się wyprowadzić z równowagi, nawet najbardziej nachalnymi pieszczotami, jakie mogą uskuteczniać nieszczególnie delikatne dzieci.

 • Alaskan malmute – aktywne i cierpliwe psy, których wyprowadzenie z równowagi graniczy z cudem, co jest jednym z czynników, dlaczego szybko nawiązują przyjazne relacje z dziećmi. Właściwie prowadzone będą wdzięcznymi towarzyszami zabaw dla najmłodszych.

 • Samojed – rzadko spotykana rasa, która ze względu na swój towarzyski charakter i brak wrodzonej agresji, a także dużą podatność na naukę i cierpliwość jest nieocenionym towarzyszem rodziny. Cieszy go przebywanie wśród domowników, od których domaga się ciągłej uwagi.

 • Owczarek szkocki Collie – rasa psów, którą charakteryzuje duża opiekuńczość wobec swojego stada dzięki czemu można być spokojnym o jego kontakty z dziećmi. Ciężko wyprowadzić je z równowagi nawet nachalnymi próbami zwrócenia na siebie uwagi, jaką preferują najmłodsi.

 • Bokser – średniej wielkości molos w typie dogowatym, rasa obecnie wykorzystywana jako pies do towarzystwa. W stosunku do dzieci cierpliwy i delikatny, choć z racji swojej żywiołowości i skłonności do zabaw dobrze, aby zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu. Nie przepada za samotnością, najlepiej czuje się wśród domowników.

 • Buldog angielski – rasa dość leniwa, typ raczej kanapowca. Łagodna, nie wykazująca agresji. Lubi towarzystwo dzieci, nawet jeśli te dosłownie wchodzą im na głowę.

 • Bichon Frise – łagodne i przyjacielskie, niewielkie białe pieski, które uwielbiają towarzystwo zarówno dorosłych jak i dzieci. W kontaktach pozbawione agresji, lubiące natomiast pieszczoty i poświęcanie im uwagi. Same też mocno przywiązują się do właścicieli, nie odstępując ich na krok.

 • Border Collie – podobne jak Västgötaspets jest to świetny wybór dla nieco starszych dzieci, ze względu na swój żywiołowy charakter i brak subtelności właściwej dla wielu dużych psów. W odpowiednim towarzystwie będzie to opiekuńczy i skory do ciągłych zabaw pies.

 • Beagle – bardzo popularna rasa psa, która ową popularność zawdzięcza swojemu pozbawionemu agresji charakterowi. W kontaktach z ludźmi cierpliwy i łagodny, pozbawiony jednak instynktu opiekuńczego. Pozostawienie sam na sam z dzieckiem może skończyć się dezercją czworonoga.

Decydując się na zakup lub adopcję psa, należy zastanowić się nad tym, jaka rasa psa będzie odpowiednia zarówno dla nas jak i dla naszych dzieci. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co jesteśmy w stanie zagwarantować zwierzęciu i jakie mamy oczekiwania wobec niego. Pies, który zostanie przez nas wybrany w sposób odpowiedzialny, odwdzięczy się piękną i długoletnią przyjaźnią.

Bibliografia

 • https://www.mjakmama24.pl/dom/zwierzeta-domowe/pies-dla-dziecka-psa-jakiej-rasy-wybrac-dla-dziecka-aa-BSqx-5FVS-YEY7.html
 • https://dziecisawazne.pl/najbardziej-przyjazne-rasy-psow-idealne-dla-rodzin-z-dziecmi/
 • https://parenting.pl/najbardziej-cierpliwe-psy-dla-dzieci
 • https://www.pies.pl/ciekawostki/idealny-pies-dla-dziecka-jak-wybrac-rase/
 • https://wamiz.pl/pies/porady/19952/maly-pies-dla-dziecka-jaka-rase-wybrac
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News