Co ile karmić noworodka?
pixabay.com
Jan Hylla - 1 Lutego 2021

Co ile karmić noworodka?

Pytanie mogłoby się wydawać trywialne, co nie zmienia faktu, że prawidłowa odpowiedź nie jest jednoznaczna. Zalecenia bowiem są zależne od kilku czynników. Chociażby od tego, czy dziecko jest ‘na piersi’ czy pije mleko modyfikowane? Jak brzmi poprawna odpowiedź na to pytanie?

Od czego zależy częstotliwość karmienia noworodka?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, co, ile karmić noworodka. Kiedyś uważało się, że dziecko powinno jeść – czy chce czy nie – co około 3godziny. Nie częściej, nie rzadziej. Do dziś można usłyszeć od babci czy mamy, że ‘za ich czasów…’. Owszem, być może nasze pokolenie było karmione z zegarkiem w ręku i ‘wszyscy żyjemy’, ale argument ‘kiedyś to było’ niejako traci moc, jeśli porównamy śmiertelność dzieci w tamtych latach do obecnej. Tym niemniej, częstotliwość karmienia uwarunkowana jest kilkoma czynnikami. Jednym z nich jest rodzaj pokarmu – w przypadku mleka modyfikowanego mamy do czynienia z pokarmem bardziej kalorycznym niż mleko mamy. Inną zmienną jest rozmiar żołądka malucha – ma on ograniczoną pojemność i zbyt częste napełnianie go, może powodować zwracanie jego treści w postaci ulewania.

Karmienie piersią – jak często karmić dziecko?

W przypadku noworodka, zaleca się, aby stosować metodę karmienia na żądanie. Oznacza to, że matka karmiąca piersią powinna reagować na każdą prośbę i sygnał dziecka, mogący świadczyć, że jest ono głodne i potrzebuje pokarmu. W pierwszych kilku dobach życia, noworodek może zgłaszać zapotrzebowanie na pokarm nawet kilkanaście razy w ciągu doby. Wynika to z dwóch rzeczy – po pierwsze ma naprawdę mały żołądek, po drugie – mleko mamy jest lekkostrawne. Co za tym idzie – po zjedzeniu brzuszek maluszka bardzo szybko opróżnia się i jest gotowy na dalsze jedzenie. Z czasem dojdzie do pewnej stabilizacji karmienia. Wraz z złapaniem przez dziecko pewnego określonego rytmu, pory spożywania pokarmu mogą się ustabilizować – pomoże w tym zaprowadzona przez rodziców rutyna dnia. Nawet jeśli maluch na początku nie będzie rozumieć, że pewne czynności dzieją się o określonych porach dnia, to z czasem do tego przywyknie. Tym niemniej jednak, karmienie na żądanie powinno być cały czas priorytetem w przypadku noworodków i dzieci starszych, będących tylko na piersi mamy. Obecna nauka pozwala nam na obserwacje, z których wynika, że dzieci karmione na żądanie, nawet jeśli ma to miejsce 12-15 razy na dobę lepiej się rozwija. Częste karmienia ma również bardzo dobry wpływ na laktację, ponieważ pobudza ono brodawki sutkowe, dzięki czemu dochodzi do produkcji hormonu, odpowiedzialnego za produkcję mleka.

Co istotne, w pierwszych kilku tygodniach życia, dziecko karmione na żądanie nie do końca będzie świadome pory dnia, co oznacza, że mama musi liczyć się z częstymi nocnymi pobudkami. To na szczęście z czasem mija.

Inną istotną kwestią jest przekarmienie dziecka – niektóre osoby (starsze pokolenia) twierdzą, że karmienie na żądanie może prowadzić do przekarmienia dziecka – krótko mówiąc – nie jest to możliwe. Dziecka na piersi przekarmić się nie da.

Mleko modyfikowane – jak często karmić noworodka

Nieco inaczej sprawy mają się w przypadku karmienia przy pomocy mleka modyfikowanego. Zdarza się, że kobieta, z różnych przyczyn nie jest w stanie karmić dziecka piersią, wówczas konieczne jest stosowanie preparatów zastępczych. Co istotne – mleko modyfikowane dostępne jest w aptekach, rodzice, którzy zmuszeni są do jego stosowania powinni dokonywać zakupu mając receptę na konkretny preparat – nie wszyscy są świadomi, ale w przypadku niektórych preparatów zakup jest w dużej mierze refundowany. Wszelkie wątpliwości w tym zakresie powinien rodzicom wyjaśnić pediatra. A co do samego karmienia – najlepiej stosować się do zaleceń producenta mleka. Karmienie mlekiem modyfikowanym tym różni się od karmienia piersią, że dużo łatwiej określić jaką ilość pokarmu przyjęło dziecko. W większości przypadków zaleca się karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym około 7 razy na dobę w odstępach około 3 godzinnych. Ważne jednak, aby zachować też zdrowy rozsądek – mało które dziecko, wypija butelkę do końca, a raz spreparowanego mleka nie powinno się odgrzewać. Niemniej jednak, nie zaleca się też dokarmiania pełnymi porcjami pomiędzy zalecanymi porami karmienia. W przypadku mleka modyfikowanego dużo łatwiej doprowadzić nawet niemowlę do problemów z wagą.

Jak dzieci sygnalizują, że są głodne?

Pytanie co, ile karmić noworodka, ma drugie dno – po czym poznam, że jest głodny? Cóż rozpoznanie potrzeb niemowlaka nie jest wcale takie trudne jakby się mogło wydawać. Głodne dziecko – krzyczy, cmoka, czasem próbuje umieścić ręce w buzi. Jeśli jednak mamy do czynienia z noworodkiem o niskim temperamencie – może być senne i apatyczne.

Bibliografia

https://www.smyk.com/porady/jak-czesto-karmic-noworodka,649.html

https://www.bebiprogram.pl/zywienie-dziecka/schemat-zywienia-dziecka/karmienie-piersia/jak-czesto-karmic-niemowle

https://www.medela.pl/dla-mam-karmiacych-piersia/doswiadczenia-matki/pomoc-noworodek

https://www.lactosan.pl/elementarz-karmiacej/jak-czesto-karmic-noworodka-i-niemowle

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News