portalparentingowy.pl
Co oznacza krwiak w ciąży? Przyczyny, leczenie, zagrożenia

pixabay.com

Co oznacza krwiak w ciąży? Przyczyny, leczenie, zagrożenia

21 Listopada 2020

Autor tekstu:

Martyna Trębacz

Udostępnij:

Nie da się ukryć, że krwiak w ciąży może budzić duży niepokój oraz lęk o zdrowie dziecka. Choć trudno się temu dziwić, to okazuje się, że wcale nie musi oznaczać najgorszego. Co prawda krwiak w ciąży może stanowić prawdziwe niebezpieczeństwo, ale n

Krwiak w ciąży – przyczyny

Krwiakiem nazywamy miejsce na ciele wypełnione krwią w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych. Łagodną odmianą krwiaka są siniaki, które tworzą się na wskutek uderzenia. Zdarzają się one każdemu i zazwyczaj samoczynnie znikają, bez pomocy farmakologii i domowych sposobów. W przeciwieństwie do siniaków, krwiaki w ciąży nie muszą powstawać w wyniku urazu i mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Przyczyn ich powstawania może być kilka, ale najczęściej na ich pojawienie się wpływają choroby układu krążenia oraz uwarunkowania genetyczne. Nie zawsze jednak można wskazać przyczynę ich powstawania.

Krwiak w ciąży – krwiak pozałożyskowy

Jednym z rodzajów krwiaka, który występuje w ciąży jest krwiak pozałożyskowy. Powstaje on na wskutek przedwczesnego odklejenia się łożyska i może stanowić poważne zagrożenie dla dziecka. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy krwiak utrudnia dostęp do tlenu, przez co istnieje poważne ryzyko, że dojdzie do niedotlenienia.

Krwiak w ciąży – krwiak podkosmówkowy

Jedną z najczęściej występujących patologii ciąży jest krwiak podkosmówkowy. Powstaje on pomiędzy zewnętrzną błoną płodową, nazywaną kosmówką, a błoną śluzową ściany macicy. W większości przypadków pojawia się pierwszym trymestrze ciąży, choć może pojawić się także w późniejszym czasie. Nie sposób jednoznacznie stwierdzić jakie zagrożenie może stanowić dla płodu, ponieważ jest to uzależnione od kilku czynników, w tym w największym stopniu od jego rozmiaru. Zazwyczaj krwiak podkosmówkowy pod wpływem ucisku naczynia, które uległo uszkodzeniu, wchłania się samoczynnie. Niestety istnieje ryzyko, że pod wpływem krwiaka dojdzie do oderwania się kosmówki od macicy i w efekcie dojdzie do poronienia.

Krwiak w ciąży – objawy

Pierwszym niepokojącym sygnałem, na który należy zwrócić uwagę jest plamienie lub krwawienie z dróg rodnych. Choć nie zawsze przyczyną jest krwiak, to istnieje taka możliwość. Dużym utrudnieniem dla rozpoznania krwiaka jest to, że nie zawsze daje on jasne sygnały. W takim przypadku jedyną szansą wykrycia krwiaka jest wykonanie badania USG. Dlatego tylko dzięki regularnym wizytom można w porę wykryć zagrożenie i podjąć odpowiednie leczenie.

Krwiak w ciąży – leczenie

Niestety, zazwyczaj leczenie krwiaka w ciąży nie jest łatwe i wiąże się z ryzykiem niepowodzenia. Dlatego aby zminimalizować zagrożenie najczęściej stosuje się metody nieinwazyjne, które są znacznie bezpieczniejsze zarówno dla matki jak i płodu. W praktyce leczenie krwiaka w ciąży polega na podawaniu pacjentce leków przeciwzakrzepowych, aby doprowadzić do wchłonięcia się krwiaka. Zaleca się również przyjmowanie witaminy C, która ma bardzo korzystny wpływ na naczynia krwionośne, dzięki czemu wzmacnia je. Metody inwazyjne, takie jak zabiegi chirurgiczne, są niewskazane z powodu zbyt dużego ryzyka. W przypadku krwiaka w ciąży ważne jest, aby jak najszybciej zgłosić się do lekarza, ponieważ tego typu dolegliwość musi być monitorowana i leczona.

Krwiak w ciąży – zagrożenia

Trudno jednoznacznie stwierdzić jak duże niebezpieczeństwo niesie za sobą pojawienie się krwiaka w ciąży. Wiele zależy od etapu ciąży, rodzaju oraz wielkości krwiaka i jego umiejscowienia. Najbardziej niebezpieczne dla ciąży jest pojawienie się krwiaka w pierwszym trymestrze, ponieważ wtedy krwiak może być większy od płodu, przez co jest dla niego zagrożeniem. Dużym niebezpieczeństwem dla płodu jest także jego nieodpowiednie umiejscowienie, które może doprowadzić do odklejenia się łożyska. Dodatkowo złe umiejscowienie krwiaka uniemożliwia transport tlenu i wartości odżywczych niezbędnych dla życia i właściwego rozwoju płodu.

Podobne artykuły

stopy

Ciąża i poród

Domowe sposoby na opuchnięte stopy podczas ciąży

Czytaj więcej >
bliźniaki

Ciąża i poród

Jakie mam szanse na posiadanie bliźniąt?

Czytaj więcej >
stajk kobiet - aborcja

Ciąża i poród

Ogólnopolski Strajk Kobiet opublikował nową mapę Protestu Kobiet. Chodzi o aborcję

Czytaj więcej >
niemowlę

Ciąża i poród

Czy będzie kolejny baby boom? Ekonomiści i epidemiolodzy odpowiadają

Czytaj więcej >
Szkoła rodzenia – co to jest i dlaczego warto do niej chodzić?

Ciąża i poród

Szkoła rodzenia – co to jest i dlaczego warto do niej chodzić?

Czytaj więcej >
Cysta w ciąży

Ciąża i poród

Cysta w ciąży

Czytaj więcej >