unsplash.com/Caleb Woods

CRP u dziecka

23 marca 2022

Co to jest CRP u dziecka?

CRP to skrót oznaczający białko C-reaktywne. Produkuje je wątroba w reakcji na pojawienie się stanu zapalnego w organizmie. Od momentu infekcji poziom CRP w krwi dziecka może wzrosnąć dość szybko, nawet w ciągu kilku godzin. Ilość tego białka zwiększa się w zależności od rodzaju choroby – jeśli infekcja jest silna lub w przypadku sepsy (która jest silną reakcją organizmu na zakażenie), to wynik może tysiąckrotnie przewyższać normę.

Mimo iż to badanie wskazuje na obecność stanu zapalnego, to nie daje bezpośredniej odpowiedzi na pytanie o to, co jest tego stanu przyczyną. Z tego powodu zawsze konsultujemy wyniki z lekarzem.

Prawidłowym wynikiem jest ilość rzędu poniżej 5 mg/l, a u nieco starszych dzieci jest to poniżej 10 mg/l. Taki stan nazywa się wtedy CRP ujemnym.

Samo badanie nie jest skomplikowane, wykonuje się je z próbki krwi obwodowej, tak samo jak u dorosłych. Nie trzeba dużo krwi, więc niechętne pobieraniu krwi dziecko zazwyczaj uniknie pobierania jej z żyły łokciowej. Wystarczy lekkie ukłucie w palec. Nie są potrzebne żadne dodatkowe ograniczenia, dziecko nie musi być na czczo, a więc do laboratorium można udać się o dowolnej porze dnia. Lekarz pediatra może wystawić skierowanie na to badanie, jest wtedy finansowane z NFZ. Jeśli wykonujemy je we własnym zakresie, kosztować będzie do kilkudziesięciu złotych.

CRP u dziecka – kiedy wykonać badanie?

Najczęściej powodem do wykonania badania jest wysoka, utrzymująca się przez kilka dni gorączka. Dzięki niemu można potwierdzić jaka jest przyczyna gorączki – czy infekcja o podłożu bakteryjnym, czy też może wirusowym. To kluczowa informacja potrzebna, by określić dalszy kierunek leczenia i zdecydować, czy użyć do terapii antybiotyków.

CRP u dziecka bada się też gdy podejrzewa się zmiany nowotworowe lub choroby autoimmunologiczne. Może być również wyznacznikiem tego, czy zastosowany przez lekarza sposób leczenia jest skuteczny, dlatego używane jest do monitorowania postępów.

Wysokie CRP u dziecka

Najczęstszą przyczyną wysokiego CRP u dziecka są stany zapalne. U niemowląt taki wynik często powoduje przedwczesny poród lub zbyt szybkie odejście wód płodowych. Zazwyczaj idzie w parze z niskim wynikiem w skali Apgar. Jeśli CRP się nie obniża, może zaistnieć konieczność stosowania antybiotyków.

Jeśli CRP u dziecka wynosi między 20 a 40 mg/l, to jest duża szansa, że zostało zainfekowane wirusem. Wynik między 40 a 200 mg/l to najprawdopodobniej infekcja bakteryjna, a między 200 a 300 mg/l mówi o ciężkim zatruciu toksynami albo wirusowym zapaleniu wątroby.

CRP u dziecka poniżej normy nie jest spotykane, niski wynik, nawet zbliżony do zera, również jest prawidłowy, a wskazuje na brak stanu zapalenia w organizmie.

U bardzo młodych dzieci najczęstszą przyczyną jest infekcja okołoporodowa, a jej źródłem nie zawsze jest też matka, dziecko może się zarazić od personelu medycznego i każdej osoby, z którą będzie miało styczność.

Obserwuj nas w
autor
Grzegorz Piórkowski

Grzegorz Piórkowski

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy