portalparentingowy.pl
Czerwone policzki u niemowląt

pixabay.com

Czerwone policzki u niemowląt

2 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Czerwone policzki u niemowląt zazwyczaj uznawane są za oznakę zdrowo rozwijającego się dziecka, jednak mogą świadczyć też o tym, że z jego skórą dzieje się coś niedobrego. Warto zwrócić uwagę na utrzymujące się objawy i towarzyszące im sympt

Czerwone policzki u niemowląt - skąd się biorą?

Jest wiele powodów, dla których mogą się pojawić czerwone policzki u niemowląt. Czasami takie zmiany są naturalne, na przykład gdy wrócimy z maluchem ze spaceru zimową porą. Jeśli jednak na ich przyczynę nie wskazuje nic tak oczywistego, może nią być coś poważniejszego i groźniejszego dla zdrowia. Mimo, że rumiane policzki często kojarzą się ze zdrowym dzieckiem, to bywają oznaką choroby.

Mogą one świadczyć o problemach z ząbkowaniem, alergią, jak również skazą białkową czy zapaleniem skóry.

Czerwone policzki u niemowląt wywołane ząbkowaniem

Ząbkowanie zazwyczaj nie jest przyjemne dla dzieci. Często odczuwają wtedy ból albo przynajmniej swędzenie. Poza czerwonymi policzkami maluch się wtedy ślini, wkłada paluszki do buzi płacze. Sam rumień zazwyczaj wywoływany jest wtedy przez podniesioną temperaturę, która również może się pojawić w czasie ząbkowania.

Czerwone policzki u niemowląt - skaza białkowa

Skaza białkowa to nic innego jak alergia układu pokarmowego na białko, które znajduje się w krowim mleku, albo jego przetworach, ale także rybach i jajach, oraz różnych mięsach. Zaczerwienienie może pojawić się nie tylko na policzkach, ale także innych częściach ciała, jak ręce, nogi albo szyja. Skóra jest wtedy sucha i mogą się też na niej pojawić wypryski. Dodatkowym objawem tej alergii jest reakcja układu pokarmowego, czyli biegunka i wzdęcia.

Czerwone policzki u niemowląt - problemy ze skórą

Atopowe zapalenie skóry sprawia, że u naszej pociechy pojawia się zaczerwienienie, łuszczenie, swędzenie i wysypka. Czerwone policzki u niemowląt są w tym przypadku bardzo wyraźne, a dziecko dodatkowo często je drapie, drażniąc przy tym skórę. Przyczyną są alergie na pyłki, środki czystości albo niewłaściwe składniki diety.

Czerwone policzki u niemowląt powodowane są też przez rumień nagły i rumień zakaźny. Rumień zakaźny wywołuje parowirus, nie ma przy nim jednak ostrych objawów, przechodzi się go łagodnie. Charakterystyczny jest wygląd policzków, na których oprócz zaczerwienienia pojawia się wysypka, a pozostała część twarzy jest blada. Choroba postępuje, przebarwienie przenosi się na ramiona i kończyny. Infekcja trwa do trzech tygodni.

Rumień nagły zaś jest problemem występującym u małych dzieci, mających od pół roku do trzech lat. Temperatura jest wtedy wysoka, sięgająca nawet czterdziestu stopni, ale nie trwa długo, do trzech dni. Gdy przechodzi, na skórze pojawia się wysypka. Plamki na policzkach przypominają zaczerwienienie, ale znikają szybko, często już po dwóch dniach.

Czerwone policzki u niemowląt - bakterie i grzyby

Skóra dzieci nie jest tak odporna na zakażenia jak skóra dorosłych. Jeśli pojawi się na niej liszaj albo grzybica, wystąpią czerwone plamy, które zazwyczaj są blade w środku i bardziej intensywne w kolorze na krańcach. Mimo, iż mogą pojawić się w każdym miejscu na ciele, często objawiają się w postaci czerwonych policzków. W tym wypadku stosuje się preparaty antybakteryjne lub przeciwgrzybiczne.

Tagi:

dziecko

Grzegorz PiórkowskiAutor

Grzegorz Piórkowski

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Niemowlę

Czy dziecko może być uczulone na mleko matki? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >

Niemowlę

Czy niemowlę może odczuwać żałobę? Lista objawów

Czytaj więcej >

Niemowlę

Niebezpieczne wydarzenie podczas chrztu dziecka

Czytaj więcej >
Imię dla dziewczynki

Niemowlę

Nadała córce niepolskie imię. Przykre, wyśmiali ją "oryginalnie, ale nadal żenująco"

Czytaj więcej >
Kiedy chrzcić dziecko

Niemowlę

Kiedy najlepiej ochrzcić dziecko?

Czytaj więcej >
Jak ubierać niemowlę latem?

Niemowlę

Jak ubierać niemowlę w upalne dni?

Czytaj więcej >