portalparentingowy.pl
Dziecko płacze

fot. morrowlight, canva.com

Czy dziecko może być uczulone na mleko matki? Wyjaśniamy

12 Listopada 2021

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Czy dziecko może być uczulone na mleko matki? Brzmi to nieprawdopodobnie, jednak zdarza się, że po karmieniu piersią niemowlę manifestuje objawy alergii. Okazuje się, że jest to reakcja na alergeny znajdujące się w diecie kobiety! Trafiają one razem z mlekiem do organizmu malucha.

Matka, która zauważy reakcję alergiczną po karmieniu piersią, powinna jak najszybciej reagować. Prawdopodobnie przyczyną jest składnik znajdujący się w jej diecie. Podpowiadamy, jak sobie z tym radzić.

Czy dziecko może być uczulone na mleko matki?

Zdarza się, że niemowlę po karmieniu piersią zaczyna przejawiać objawy alergii pokarmowej. Charakteryzuje się to biegunką, wysypką czy katarem. Rodzice są wtedy bardzo zaniepokojeni. Jednak czy dziecko może być uczulone na mleko matki?

Mleko matki samo w sobie nie może uczulić dziecka. Przyczyna problemu tkwi znacznie głębiej. Jeśli kobieta zauważy objawy alergii na pokarm, powinna się zastanowić, co może je powodować. Zwykle jest to powiązane z jakimś składnik jej diety. Dostaje się on do organizmu dziecka razem z mlekiem i wywołuje reakcję alergiczną.

Na wielu stronach można przeczytać, że dieta matki nie ma wpływu na pokarm i zdrowie dziecka. Nie jest to niestety prawda. Pokarmy spożywane przez matkę mogą wywoływać reakcje u dziecka.

- Jest to wynik tego, że w mleku matki znajdują się białka pokarmów, które spożywa, a organizm dziecka wytwarza w ich kierunku przeciwciała — możemy przeczytać na stronie dietaeliminacyjna.pl

łza

Czy niemowlę może odczuwać żałobę? Lista objawów

CZYTAJ DALEJ

Jak rozpoznać alergię?

Ze względu na możliwość wystąpienia alergii, młoda mama powinna przyglądać się reakcjom dziecka na mleko i szybko interweniować. Najpopularniejszym objawem jest wysypka i zmiany skórne. Na twarzy oraz w zgięciach łokciowych i podkolanowych niemowlaka mogą pojawiać się czerwone krostki, a nawet sączące się grudki. Zdarzają się również biegunki, duszności i katar. Żadnego z tych objawów na należy ignorować. Problemy mogą się tylko nasilać.

Specjaliści radzą, aby karmiące matki rezygnowały z alergizujących pokarmów. Chodzi tu głównie o owoce (przede wszystkim cytrusowe) i nabiał. Ponadto jeśli kobieta zauważy niepokojące objawy u dziecka, powinna z niego zrezygnować z jakiegoś pożywienia i obserwować zmiany, jakie zachodzą u malucha.

Źródło: dietaeliminacyjna.pl, poradnikzdrowie.pl, mjakmama24.pl

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Uczniowie boją się włączać kamerki podczas lekcji. Czy są obowiązkowe podczas zajęć?

  • Zaczęła karmić dziecko w czasie zakupów. Reakcja klientów zaskoczyła kobietę

  • Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół? Ministerstwo Edukacji musiało zmienić swój plan

Jak dużo wiesz o ciąży? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 5

Czy zgaga może być objawem ciąży?

fot. Pawel Wodzynski/East News

Dorosłe dzieci polskich gwiazd. Czym się teraz zajmują?

Dzieci gwiazd często idą w ślady rodziców i wstępują do branży rozrywkowej. Niektóre z nich jednak wolą usunąć się w cień i prowadzić "normalne" życie. Z reguły celebryci uwielbiają zabierać swoje pociechy na salony i chwalić się nimi na Instagramie. Jesteście ciekawi, jak wygląda życie dorosłych dzieci gwiazd?

Zobacz galerię >Tagi:

Martyna KucharczykAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Niemowlę

Czy niemowlę może odczuwać żałobę? Lista objawów

Czytaj więcej >

Niemowlę

Niebezpieczne wydarzenie podczas chrztu dziecka

Czytaj więcej >
Imię dla dziewczynki

Niemowlę

Nadała córce niepolskie imię. Przykre, wyśmiali ją "oryginalnie, ale nadal żenująco"

Czytaj więcej >
Kiedy chrzcić dziecko

Niemowlę

Kiedy najlepiej ochrzcić dziecko?

Czytaj więcej >
Jak ubierać niemowlę latem?

Niemowlę

Jak ubierać niemowlę w upalne dni?

Czytaj więcej >
niemowlę

Niemowlę

Jak często kąpać noworodka? Skuteczne porady krok po kroku

Czytaj więcej >