portalparentingowy.pl
parmezan

fot. Fudio, canva.com

Czy w ciąży można jeść parmezan? Odpowiadamy

16 Lutego 2022

Autor tekstu:

Wioleta Piróg

W ciąży niewskazane jest spożywanie serów wyprodukowanych z niepasteryzowanego mleka, ponieważ mogą zawierać groźne dla płodu bakterie. Dlatego teoretycznie parmezan także nie powinien znajdować się w diecie przyszłej mamy, ale tylko teoretycznie. Czy zatem można w ciąży jeść parmezan?

Niektóre typy serów są zakazane w ciąży, ponieważ mogą namnażać się w nich bakterie, groźne dla płodu. Zjedzenie takiego pokarmu może wywołać rzadka, ale bardzo poważną chorobę zakaźną nazywaną listeriozą. Jednak dotyczy to głównie serów miękkich, które w swoim składzie zawierają dużo wody. Parmezan do nich nie należy.

Czy można jeść parmezan w ciąży?

Prawdziwy parmezan pochodzi z północnych Włoch a jego nazwa to Parmigiano Reggiano. Ser ten nazywany jest przez Włochów królem serów. Wyrabia się go wyłącznie z niepasteryzowanego mleka krów rasy Razza Regiana lub Vacca Rossa, pasących się na trawie lub sianie.

Chociaż parmezan wytwarzany jest z niepasteryzowanego mleka krowiego, nie znajduje się na liście produktów zakazanych w ciąży. A to za sprawą sposobu produkcji tego sera, który ostatecznie jest bardzo twardy i suchy, co utrudnia namnażanie bakterii.

Parmezan można jeść w ciąży. Jest bezpieczny dla przyszłych mam i ich dzieci także dlatego, że mleko, wykorzystywane do jego produkcji, jest poddawane wielokrotnym i rygorystycznym badaniom. Co więcej, parmezan jest serem, zawierającym wiele cennych składników, co sprawia, że jest nawet wskazany dla kobiet w ciąży.

dziewczynka

Dziewczynka wywiesiła kartkę na klatce. Zaapelowała o utrzymanie porządku

CZYTAJ DALEJ

Parmezan w ciąży


Parmezan jest jednym z najtwardszych żółtych serów i zawiera bogactwo wapnia, dlatego polecane jest dzieciom i kobietom w ciąży. Wapń ma pozytywny wpływ na kości, zęby, włosy i paznokcie. Parmigiano Reggiano zawiera również pełnowartościowe białko, będące podstawowym budulcem ludzkiego organizmu, a także niemałe ilości fosforu czy witamy D.

Ponadto jedzenie parmezanu korzystnie wpływa na wzrok, dzięki dużej zawartości witaminy A, a także na wzmocnienie flory bakteryjnej jelit. Parmezan jest źródłem także cennych mikroelementów i witamin: A, B2, B6, B12, E oraz D.

Należy jednak pamiętać, że mimo wielu korzyści zdrowotnych, jakie płyną z jedzenia parmezanu, ze względu na wysoką zawartość tłuszczu oraz sodu nie jest to ser, którego można spożywać w nieograniczonych ilościach.

Niemowlę: dlaczego płaczą

Jak przebiega prawidłowy rozwój niemowlęcia? Najważniejsze etapy

Każde dziecko rozwija się w swoim własnym, indywidualnym tempie. Jedne dochodzą do pewnych etapów wcześniej, a inne troszkę później. Nie należy się jednak zamartwiać. Zdrowy maluch w końcu zacznie raczkować, chodzić i siadać. Warto jednak zaznajomić się z pierwszymi fazami rozwoju dziecka. Jak zatem przebiega prawidłowy rozwój niemowlęcia?

Zobacz galerię >

Połóg - czy wiesz co dzieje się w ciele kobiety po porodzie?

Pytanie 1 z 5

Ile zazwyczaj trwa połóg?

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Nauka zdalna wróci po feriach? Minister Zdrowia odpowiada

  • Rodzina 500 plus - nabór wniosków w 2022

  • Objawy zakażenia Omikronem u dzieci. Podajemy listę

Źródło: mamotoja.pl, polki.pl, ekologia.pl

Tagi:

Wioleta PirógAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Ciąża i poród

Domowe sposoby na zgagę w ciąży. Jak pozbyć się problemu?

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy można jeść kiwi w ciąży?

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy kobiety czują moment zapłodnienia? Pierwsze objawy ciąży można łatwo pomylić

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy można jeść oscypek w ciąży? Lepiej uważać

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Fioletowy motyl przy łóżeczku noworodka. Ma bardzo smutną symbolikę

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Sesja zdjęciowa z porodu. Nietypowy trend zyskuje popularność

Czytaj więcej >