Dariusz Piontkowski: matura z religii
unsplash
Damian Witoń - 18 Lutego 2021

Dariusz Piontkowski poinformował o szczegółach ws. lekcji religii w szkołach. "Matura z religii będzie nawiązywać do podstaw programowych"

Dziś rano w studiu radia RMF FM zjawił się wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski. Polityk poruszył ważne kwestie związane z ewentualnym wprowadzeniem matury z religii w kraju. Niektórych rodziców mogły zaskoczyć jego słowa.

Dariusz Piontkowski wiceminister w MEN wystąpił gościnnie w radiu RMF FM. Podczas rozmowy, która odbyła się dziś rano, poruszył kwestię, będącą w ostatnim czasie obiektem wzmożonej dyskusji w całej Polsce. Polityk wypowiedział się na temat ewentualnego wprowadzenia religii do grona przedmiotów maturalnych.


Matura z religii wkrótce w polskich szkołach?


W ostatnich dniach toczy się zażarta dyskusja na temat wprowadzenia matury z religii w polskich szkołach. Rząd jest bliski zaakceptowania tego pomysłu, jednak zaznacza, iż należy podejść do sprawy odpowiedzialnie, uwzględniając też przedstawicieli mniejszości wyznaniowych.


Taki egzamin jednak wymaga wysiłku z obu stron: państwa i Kościołów, związków wyznaniowych. Bo proszę pamiętać, że jeśli maturę z religii lub teologii mógłby współorganizować Kościół katolicki, to to samo prawo miałyby inne wyzwania i związki wyznaniowe m.in. muzułmanie, grekokatolicy, prawosławni - powiedział Tomasz Rzymkowski, pełnomocnik rządu do spraw kształcenia.

Pyszne, zdrowe, kolorowe - pomysły na przekąski dla dzieci, które zastąpią słodyczePyszne, zdrowe, kolorowe - pomysły na przekąski dla dzieci, które zastąpią słodyczeCzytaj dalej


Wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski stwierdził, że nie widzi żadnego problemu, aby matury z innych związków religijnych również pojawiły się w Polsce. Zaznaczył jednak, że do tej pory, żaden z nich nie wyraził jeszcze takiej chęci.


Na razie nie było takich wniosków ze strony innych związków religijnych. Gdy pojawią się tego typu wnioski, będziemy je rozpatrywali - zapewnia Piontkowski


Podczas rozmowy na antenie radia RMF FM wiceminister edukacji zwrócił jeszcze uwagę na to, że w innych krajach Europy zdawanie matury z religii jest już możliwe.


Dodatkowo zapewnił, że sam egzamin będzie musiał być przygotowany w ścisłej współpracy kościoła z Centralną Komisją Egzaminacyjną. Ma to na celu zapewnienie najwyższych standardów i nawiązania do podstaw programowych.


Te zajęcia odbywają się w szkołach publicznych. Kościół może przygotowywać egzamin merytorycznie, ale konieczna będzie współpraca z Centralną Komisją Egzaminacyjną. Matura z religii będzie nawiązywać do podstaw programowych. Skoro Kościół je przygotowywał, to trudno go całkowicie od tego odcinać - dodał wiceminister edukacji


Oczywiście należy jeszcze wyraźnie zaznaczyć, że zdawanie matury z religii nie będzie obowiązkowe.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: parenting.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News