Dzieci jedzą cukier
unsplash.com / Providence Doucet (CC0 Domena Publiczna)
Weronika Wasiak - 9 Stycznia 2021

Fatalne statystyki lekarzy. "Dzieci w Polsce jedzą najwięcej cukru w Europie"

Polskie dzieci zjadają najwięcej cukru w całej Europie. Fatalne statystyki lekarzy Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Dzieci poniżej 10. roku życia dziennie potrafią zjeść nawet 95 g cukru. Liczby są zatrważające, a do dopiero początek. Wielu rodziców nawet nie zdaje sobie sprawy ze skali problemu.

Polskie dzieci zjadają najwięcej cukru w Europie

Jak donosi Polsat News, lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia przypominają, że wraz z początkiem stycznia 2021 roku w życie wszedł tzw. podatek cukrowy, co z kolei przyczyniło się do wzrostu cen wszystkich produktów, do których cukier jest dodawany.

Ceny odstraszają, ale może tak właśnie miało być? - zastanawiają się eksperci, przypominając jednocześnie, że nadmierne spożycie cukru to problem nie tylko dorosłych Polaków.

Warto mieć na uwadze, że w dzisiejszych czasach cukier jest dodawany niemal do wszystkiego, szczególnie jeżeli mówić o przysmakach dla dzieci, choć nierzadko producent zarzeka się, że produkt jest zdrowy i odpowiedni dla kilkulatków. Niektórzy rodzice wpadają w te sidła, a inni świadomie kupują dla swoich pociech czekoladki i słodzone napoje.

Nasze dzieci jedzą najwięcej cukru w Europie. Te poniżej 10. roku życia aż 95 g dziennie, czyli 19 łyżeczek - wyjaśniają eksperci.

Skala problemu jest ogromna

Niestety, wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy, z jak ogromnym problemem mamy do czynienia. Cukier szkodzi bowiem zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

Bożena Janicka, prezes PPOZ, wyjaśniła, że "dieta bogata w cukier zwiększa ryzyko cukrzycy, a spożywanie cukru, podobnie jak alkohol, uzależnia". Co więcej, te białe, niepozorne drobinki, zaburzają pracę układu hormonalnego, zwiększają stres oksydacyjny oraz prowadzą do chorób metabolicznych.

Prawdą nie do podważenia jest też fakt, że cukier tuczy. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powinno się spożywać najwyżej 12 łyżeczek cukru dziennie – do 50 g; według Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego – kobiety 6 łyżeczek na dzień (do 25 g), mężczyźni – 9 (do 37 g). Tymczasem przeciętny Amerykanin zjada 22 łyżeczki cukru dziennie, a Polak – 24 - wyjaśniał Jarosław Król, członek Zarządu PPOZ, cytowany przez Polsat News.

Nie ulega więc wątpliwością, że konieczne jest podjęcie właściwych działań, nim będzie za późno.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: Polsat News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News