Dziewczynka
TheIndianExpress (CC0 Domena publiczna)
Jessika Piechocka - 11 Stycznia 2021

Znany przysmak, który może powodować zablokowanie jelit u dzieci. Rodzice powinni na niego uważać

Małe dzieci uwielbiają słodycze, niestety bardzo często wiąże się to z negatywnymi skutkami na zdrowiu. Czy najmłodsi powinni żuć gumy? Podajemy plusy i minusy.

Wielu rodziców zastanawia się, czy powinni pozwolić dziecku żuć gumę. Opiekunowie martwią się, co się stanie jeżeli maluch ją połknie. Żucie gumy ma wiele zalet, lecz niestety posiada też wady.

Co się stanie jeżeli dziecko połknie gumę do żucia?

Na forum zdrowotnym Mayoclinic jedna z mam zadała pytanie dotyczące żucia gumy przez dzieci.

Moja sześcioletnia córka przypadkowo połknęła gumę do żucia. Czy powinnam się martwić? - napisała kobieta.

Wielu rodziców ma podobne obawy dotyczące gum do żucia. Jak jest na prawdę? Czy guma może zaszkodzić?

Przemysław Czarnek powiedział, kiedy starsze dzieci mogą wrócić do szkół. Zaskakująca dataPrzemysław Czarnek powiedział, kiedy starsze dzieci mogą wrócić do szkół. Zaskakująca dataCzytaj dalej

Chociaż guma do żucia jest przeznaczona do żucia, a nie połykania, na ogół nie jest szkodliwa. Jeśli połkniesz gumę, to prawda, że ​​twoje ciało nie może jej strawić. Ale guma nie pozostaje w żołądku. Porusza się przez układ pokarmowy i zostanie wydalona ze stolcem - odpowiedziała na pytanie doktor Elizabeth Rajan.

W bardzo rzadkich przypadkach duże ilości połkniętej gumy w połączeniu z zaparciami powodują zablokowanie jelit u dzieci. Z tego powodu należy odradzać częste połykanie gumy do żucia, zwłaszcza u dzieci - dodała Rajan.

Czy dziecko powinno żuć gumę?

Zacznijmy od korzyści wynikających z żucia gumy. Kiedy dziecko żuje gumę, ma świeży oddech, co dodaje pewności siebie. Żucie gum pomaga również w kontrolowaniu apetytu. Badanie opublikowane w 2011 roku wykazało, że żucie gumy przez co najmniej 45 minut lub 15 minut na godzinę przez trzy godziny zmniejszyło ilość spożywanych przekąsek.

Żucie gumy bez cukru po posiłkach pomaga stymulować produkcję śliny, co może zapobiegać próchnicy.Badanie z 2011 roku wykazało, że żucie gumy dwa razy dziennie pomaga zmniejszyć zmęczenie, niepokój i depresję.

Niestety istnieje ryzyko żucia gum, do którego należy m.in. zablokowanie układu pokarmowego. Żołądek nie jest w stanie rozłożyć połkniętej gumy tak jak jedzenia. Jednak układ pokarmowy przesunie połkniętą gumę i zostanie wydalona ze stolcem.

Połknięcie dużej ilości gum w bliskim od siebie czasie może prowadzić do zablokowania jelit. Najbardziej narażone są małe dzieci, ponieważ nie są one w stanie zrozumieć, że powinny żuć gumę, a nie połykać ją. Jeśli twoje dziecko podczas mycia zębów, potrafi trzymać pastę w ustach, a następnie wypluć ją do zlewu, prawdopodobnie jest gotowe, aby żuć gumę i nie połknąć jej.

Kolejną wadą jest to, że w większości gumy składają się przede wszystkim z cukru, co zwiększa ryzyko próchnicy u dzieci i przyrost masy ciała.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: Mayoclinic.org; ABC.net.au

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News