Dziecko: lekarze ostrzegają
fot. pixabay.com/Victoria_Borodinova
Karol Zaborowski - 13 Lutego 2021

Przedmioty, które dzieci połykają najczęściej. Lekarze ostrzegają, mogą być niebezpieczne dla zdrowia

Połknięcie przez dziecko ciała obcego może nieść ze sobą wiele niebezpieczeństw dla zdrowia malucha. Lekarze opublikowali zdjęcie, na którym pokazali, jakie przedmioty są najczęściej połykane przez dzieci. Warto zadbać, aby nie znalazły się w zasięgu dziecięcych rączek.

Każdy rodzic pewnie spotkał się nie raz z sytuacją, kiedy jego małe dziecko wsadziło jakiś dziwny przedmiot do buzi. W takiej sytuacji oczywiście trzeba szybko reagować, bo nigdy nie wiadomo, co akurat przykuło wzrok naszej pociechy.

Niestety z powodu połknięcia ciała obcego do szpitali trafia coraz więcej maluchów. Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach opublikowali w internecie zdjęcie przedmiotów, które są najczęściej połykane przez dzieci. Przy okazji ostrzegają też o popularnej zabawce, która może być bardzo niebezpieczna po połknięciu przez dziecko.

Przedmioty połykane przez dzieci

Na opublikowanym zdjęciu widać sporo monet o różnych nominałach. Widoczna jest także bateria, metalowa kulka, spinki do włosów, a nawet kawałek łyżki. Jak podaje dr Beata Gładysiewicz, kierująca Pododdziałem Gastroenterologicznym Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach od początku roku na jej oddział trafiło 10 dzieci.

W ostatnich tygodniach w mediach pojawiło się kilka historii o tym, jak dzieci trafiały do szpitali przez połknięcie baterii, jednak lekarze swoje ostrzeżenie skupili na innym przedmiocie. Chodzi dokładniej o małe kulki magnetyczne, które stały się całkiem popularne.

Doświadczone mamy radzą. Jak wybrać najlepszy wózek dla dziecka?Doświadczone mamy radzą. Jak wybrać najlepszy wózek dla dziecka?Czytaj dalej

Problem w tym, że po połknięciu przez dziecko mogą doprowadzić do poważnych szkód w organizmie. Niekiedy niezbędna jest skomplikowana operacja, aby móc pozbyć się ciała obcego z układu pokarmowego dziecka.

Niestety, modne do zabawy stały się obecnie kulki magnetyczne. Połknięte w większej liczbie są bardzo niebezpieczne, gdyż łączą się w przewodzie pokarmowym, a do tego wytwarzają pole magnetyczne, w którego konsekwencji może dojść do stanów zapalnych, poparzeń śluzówki. Gdy kulki się przyciągają, może dojść do perforacji przewodu pokarmowego, czy niedrożności - mówi dr Gładysiewicz.

Rodzice powinni pamiętać, że chcąc przygotować pokój do zabawy z dzieckiem, należy usunąć z niego wszystkie przedmioty, które dziecko mogłoby łatwo połknąć. O wiele łatwiej będzie nam dostrzec ewentualne zagrożenie, jeżeli przyjmiemy punkt widzenia dziecka. Patrząc z góry, możemy nie dostrzec wielu elementów, ale jeżeli nasz wzrok będzie na poziomie malucha, to łatwiej zobaczymy, co może przykuć jego uwagę.

Poważne powikłania, które mogą prowadzić nawet do zagrożenia życia, mogą spowodować ciała obce w przewodzie pokarmowym...

Opublikowany przez Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach Piątek, 12 lutego 2021

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: parenting.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News