Dziecko
Healthline (CC0 Domena publiczna)
Jessika Piechocka - 18 Stycznia 2021

Marlena Maląg o dodatkowym zasiłku opiekuńczym. " Ważna informacja dla rodziców"

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców został przedłużony. "Przywracamy dodatkowy zasiłek opiekuńczy na wcześniej obowiązujących zasadach" - poinformowała w środę minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Od poniedziałku 18 stycznia dzieci klas I-III szkół podstawowych wróciły do szkół. Wielu rodziców zastanawiało się, co w tym przypadku z zasiłkiem opiekuńczym. Minister rodziny Marlena Maląg poinformowała, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie zniknie i będzie wydłużony do 31 stycznia.

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Ważna informacja dla rodziców. W związku z aktualną wciąż trudną, sytuacją epidemiczną zdecydowaliśmy o wydłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego do końca miesiąca, czyli do 31 stycznia br. Zasiłek będzie przysługiwał na dotychczas obowiązujących zasadach, tutaj się nic nie zmienia, więc rodzice mogą być spokojni - poinformowała Marlena Moląg.

Analizowaliśmy sytuacje pod kątem powrotu najmłodszych dzieci do szkół, ale też biorąc pod uwagę testy nauczycieli na obecność COVID-19. Doszliśmy do wniosku, że w niektórych szkołach, nadal może być potrzeba wykorzystania tego zasiłku, że rodzice będą chcieli skorzystać z tej możliwości. Dotyczy to również młodszych dzieci przedszkolaków i maluchów uczęszczających do żłobków - dodała minister rodziny.

Według ustawy dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom, których dzieci zostają w domu z powodu pandemii koronawirusa.

Zasiłek mogą pobierać rodzice dzieci do ósmego roku życia oraz starszych dzieci, które posiadają odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności. Tak więc niezmiennie przysługuje ubezpieczonym opiekunom dzieci do 16 roku życia, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności; dzieciom do 18 roku życia, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i osobom do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Aktorka z serialu Rodzina zastępcza urodziła dziecko. Podobne do mamy?Aktorka z serialu Rodzina zastępcza urodziła dziecko. Podobne do mamy?Czytaj dalej

Według przepisów zasiłek ten należy się w sytuacji, kiedy rodzice stają przed niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów z powodu pandemii, jednak dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje także w przypadku ograniczonego otwarcia placówek takich jak żłobki; przedszkola i szkoły.

Co zrobić, aby dostać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Aby skorzystać ze świadczenia, należy złożyć u swojego płatnika składek do ZUS-u specjalne oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem.

Jeżeli rodzic prowadzi własną działalność i nie jest to działalność rolnicza, powinien złożyć oświadczenie do ZUS-u. Nie można zapomnieć, że złożenie oświadczenia jest bardzo ważne, gdyż bez niego ani ZUS, ani płatnik składek nie wpłacą zasiłku.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Świadczenie wypłacane jest za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka nad dzieckiem.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: Gov.pl; Money.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News