Niemowlę
Portalmlodychrodzicow.pl (CC0 Domena publiczna)
Jessika Piechocka - 24 Grudnia 2020

Eksperci ostrzegają. Chodzi o niebezpieczeństwo podczas zawijania dzieci w powijaki

Młodzi rodzice często zastanawiają się, czy zawijanie dzieci w powijaki jest, aby bezpieczne. Eksperci apelują, że zawijanie niemowląt może zwiększyć ryzyko wystąpienia u nich SIDS.

Rodzice często uczą się, jak prawidłowo owinąć niemowlę w powijak, w szczególności, kiedy jest to ich pierwsza pociecha. Kocyk owinięty ciasno wokół ciała dziecka może przypominać łono matki i pomóc uspokoić noworodka.

Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) uważa, iż owijanie dziecka powinno być przede wszystkim wykonywane w prawidłowy sposób. Ważne jest, aby przestrzegać ważnych zasad i zapewnić maluchowi bezpieczeństwo.

Czym jest SIDS?

Aby zmniejszyć ryzyko SIDS, ważne jest, aby przed zaśnięciem dziecko leżało na plecach. Zapewne zastanawiasz się, czym jest SIDS? Jest to zespół nagłej śmierci niemowląt.

Większość zgonów ma miejsce w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia dziecka. Narażone są w szczególności maluchy o niskiej masie ciała. SIDS jest również bardziej powszechny o chłopców. Zazwyczaj występuje, kiedy dziecko śpi.

Szpital zrobił nietypowe prezenty dla dzieci z okazji świąt. Rodzice byli zachwyceniSzpital zrobił nietypowe prezenty dla dzieci z okazji świąt. Rodzice byli zachwyceniCzytaj dalej

Eksperci uważają, że SIDS występuje na określonym etapie rozwoju dziecka i wpływa na dzieci podatne na pewne stresy środowiskowe. Dokładna przyczyna występowania nagłej śmierci niemowląt nie jest znana.

Aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas snu, eksperci zalecają ćwiczenie "ABC" snu. Niemowlęta powinny spać same, na plecach i w łóżeczku. Jest to najlepszy sposób, aby zapobiec SIDS.

Owijanie dziecka w powijak

Niektóre badania wykazały zwiększone ryzyko SIDS i przypadkowego uduszenia, gdy niemowlęta są owinięte, jeśli kładzie się je na brzuchu do snu lub gdy przewracają się na brzuch.

Jeśli niemowlęta są owinięte, należy je kłaść tylko na plecach i monitorować, aby nie przewróciły się przypadkowo- mówi Rachel Moon, MD, FAAP

Rodzice powinni przestać owijać dziecko, kiedy tylko będzie wykazywało oznaki próby przewracania się na drugą stronę lub na brzuch. Wiele dzieci zaczyna nad tym pracować już około drugiego miesiąca życia.

W Polsce z powodu śmierci łóżeczkowej umiera prawie 200 niemowląt rocznie, a w Stanach Zjednoczonych niemal 3,5 tys.

Naukowcy wykonali szczegółowe badania, które obejmowały 2519 niemowląt. W 760 przypadkach śmierć przypisano zespołowi nagłej śmierci łóżeczkowej, a aż 133 z tych dzieci było zawijane w powijaki.

Rodzice powinni wiedzieć, że pieluszki wiążą się z pewnym ryzykiem, gdyż mogą zmniejszyć pobudzenie dziecka, przez co trudniej mu się obudzić. Z jednej strony rodzice lubią powijaki, ponieważ dzieci dłużej i spokojniej śpią, z drugiej zaś strony powinni pamiętać, że zmniejszone pobudzenie może stanowić problem. Może być główną przyczyną SIDS.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: Healthychildren.org; Megamamy.pl; Nhs.uk

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News