Dzieci
EastNews
Jessika Piechocka - 27 Listopada 2020

Nie będzie zasiłku opiekuńczego dla starszych dzieci. Poinformował wiceminister rodziny

Wiceminister rodziny Stanisław Szwed w programie Money, wypowiedział się na temat dodatkowego zasiłku opiekuńczego. "Po przerwie świątecznej, jeśli zamknięcie szkół będziemy przedłużać, to zasiłek również będziemy wydłużać". Wiemy, iż bez zmian pozostaną warunki przyznawania dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Z powodu panującej pandemii koronawirusa do 24 grudnia przywrócony został dodatkowy zasiłek opiekuńczy. "Po przerwie świątecznej, jeśli zamknięcie szkół będziemy przedłużać, to zasiłek również będziemy wydłużać" - zapowiedział wiceminister rodziny Stanisław Szwed w programie Money. To się Liczy. Wiceminister poinformował, że nie będzie zmian, co do tego kto jest uprawniony do zasiłku.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

"Trudna sytuacja epidemiczna, duży wzrost zachorowań i wynikające z tego nowe obostrzenia oznaczają, że wiele dzieci, zamiast iść do szkoły czy przedszkola pozostanie w domach. Co w tej sytuacji mogą zrobić rodzice? - Przywracamy dodatkowy zasiłek opiekuńczy" - poinformowała niedawno minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom od początku pandemii koronawirusa:

  • w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały;
  • w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19;
  • w przypadku ograniczonego otwarcia powyżej wymienionych placówek.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje: rodzicom dzieci w wieku do lat 8, ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje również ubezpieczonym rodzicom dzieci:

  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności;
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
  • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Wiceminister rodziny Stanisław Szwed o dodatkowym zasiłku opiekuńczym

Ostatnio wiceminister rodziny Stanisław Szwed został zaproszony (online) do programu Money, gdzie odpowiedział na pytania dziennikarza w sprawie dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Dziennikarz zapytał, czy zasiłek opiekuńczy dla rodziców, którzy nie mają jak opiekować się dziećmi, będzie wydłużony.

"Mamy dodatkowy zasiłek poprzez rozporządzenie wydłużony w tej chwili wydłużony do 24 grudnia" - powiedział Szwed.

"Po przerwie świątecznej, jeśli zamknięcie szkół będziemy przedłużać, to zasiłek również będziemy wydłużać" - zapowiedział wiceminister rodziny.

Na temat zasiłku opiekuńczego wiceminister wypowiedział się, że nadal funkcjonuje.

"Mam najświeższe dane z zakładu ubezpieczeń społecznych, że w listopadzie ponad 100 tysięcy rodziców z takiej możliwości skorzystało" - powiedział wiceminister.

Prowadzący programu wspomniał, iż pojawiają się postulaty, aby taki zasiłek objął również starsze roczniki, nie tylko dzieci do ósmego roku życia.

"W tej chwili nie przewidujemy tego rozwiązania, bo mówimy o dodatkowym zasiłku opiekuńczym, czyli on jest do ósmego roku życia. Oczywiście te przepisy, które dotyczą starszych dzieci, funkcjonują" - powiedział Szwed.

Źródło: Gov.pl; Money.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News