Niemowlę
Pixabay/ (CC0 Domena publiczna)
Jessika Piechocka - 30 Grudnia 2020

W 2021 roku poszerzy się lista obowiązkowych szczepień dla dzieci. Czy będą darmowe?

Rotawirus to infekcja wirusowa, która powoduje ciężką biegunkę u dzieci, w szczególności poniżej drugiego roku życia. Już od stycznia 2021 roku szczepienia przeciw rotawirusom dołączają do listy obowiązkowych szczepień ochronnych.

Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych. Dzieci urodzone po 31.12.2020 będą objęte bezpłatnymi szczepieniami przeciw rotawirusom.

Szczepienie dzieci przeciw rotawirusom

Obowiązkowymi szczepieniami przeciw rotawirusom objęte będą dzieci po ukończeniu szóstego tygodnia życia do ukończenia 32 tygodnia życia. Szczepieniami będą objęte dzieci urodzone po 31 grudnia 2020 roku.

Rotawirus to wirus wywołujący biegunkę, wymioty, gorączkę, ból brzucha i inne objawy jelitowe. Jest zaraźliwy i najczęściej występuje u niemowląt i małych dzieci. Rotawirusa powoduje stan zapalny w żołądku i jelitach.

Leki mogą pomóc w złagodzeniu objawów, ale nie ma lekarstwa na rotawirusa. Nawet dzieci, które zostały zaszczepione przeciwko tej chorobie, mogą zachorować więcej niż jeden raz. Dlaczego warto zaszczepić malucha? Zaszczepione dziecko, nawet jeśli przejdzie zakażenie, będzie chorowało łagodnie.

Ważna witamina potrzebna dzieciom i dorosłym. Jej niedobór może doprowadzić do krwotokuWażna witamina potrzebna dzieciom i dorosłym. Jej niedobór może doprowadzić do krwotokuCzytaj dalej

W ciągu pięciu ostatnich lat rocznie w Polsce odnotowywanych było od 20 do ponad 30 tys. zakażeń jelitowych wywołanych przez rotawirusy. Szczepionka przeciw rotawirusom podawana jest doustnie i zawiera żywe, lecz osłabione wirusy. Według specjalistów szczepienie chroni w 96 proc. przed ciężką postacią biegunki.

Badania kliniczne prowadzone w grupie niemowląt w różnych regionach świata wykazały dobrą tolerancję i wysoki profil bezpieczeństwa szczepionki. U dzieci szczepionych przeciw rotawirusom najczęściej nie obserwuje się w ogóle niepożądanych odczynów poszczepiennych. Odczyny, tj.: biegunka, wymioty, gorączka, brak ładnienia występują rzadko i mają łagodny przebieg - informują eksperci z NIZP-PZH.

Czym jest rotawirus?

Objawy rotawirusa pojawiają się zazwyczaj dwa do trzech dni po zakażeniu dziecka. Pierwsze objawy to gorączka, rozstrój żołądka i wymioty. Po tych objawach następują skurcze brzucha i wodnista biegunka. Biegunka może być łagodna do ciężkiej i może trwać od trzech do dziewięciu dni.

Niebezpieczeństwo ciężkiej biegunki u dzieci poniżej drugiego roku życia to odwodnienie, które nieleczone może prowadzić do śmierci.

Objawy łagodnego do umiarkowanego odwodnienia:

 • pragnienie;
 • zmęczenie lub niepokój;
 • drażliwość;
 • szybki oddech;
 • lekko zapadnięte oczy;
 • suchość w ustach i języku;
 • chłodna skóra na ramionach i nogach.

Objawy ciężkiego odwodnienia:

 • drażliwość
 • głębokie oddychanie
 • zapadnięte oczy
 • spieczone usta i język
 • zimna skóra na rękach i nogach

Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: Szczepienia.pzh.gov.pl; Webmd.com

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News