Oko dziecka
Libreshot.com/ (CC0 Domena publiczna)
Jessika Piechocka - 1 Stycznia 2021

Jaki kolor oczu będzie miało twoje dziecko? Zależy to od dwóch rzeczy

Wielu rodziców zastanawia się, jak będą wyglądały ich dzieci. Spośród wielu cech fizycznych, o których rozmyślają przyszli rodzice, kolor oczu ich dziecka jest prawdopodobnie jednym z najczęstszych. Czy można przewidzieć jaki kolor oczu będzie miało dziecko? Odpowiadamy.

Istnieje wiele metod do sprawdzenia koloru oczu dziecka takich jak np. generatory online, czy wykres koloru oczu. Sposoby na sprawdzenie, jak będą wyglądały oczy naszej pociechy, są intrygujące, niestety nie ma stuprocentowego sposobu, aby dowiedzieć się na pewno, jaki kolor oczu będzie miało dziecko.

Co decyduje o kolorze oczu dziecka?

Zrozumienie, w jaki sposób oczy nabierają koloru i roli, jaką odgrywają genetyka, może pomóc w zrozumieniu tego zjawiska. Naukowcy przez wiele lat byli pewni, iż kolor oczu określany jest przez jeden. Postępy w nauce udowodniły, iż na kolor oczu wpływa kilkanaście genów.

Tęczówka jest kolorową częścią oka. To, co postrzegamy jako kolor oczu, to połączenie pigmentów wytwarzanych w warstwie tęczówki zwanej zrębem. Istnieją trzy takie pigmenty:

  • melanina: żółto-brązowy pigment, który też decyduje o odcieniu skóry;
  • feomelanina: czerwono-pomarańczowy pigment odpowiedzialny za rude włosy, przeważający w zielonych i brązowych oczach;
  • eumelanina: czarno-brązowy pigment, który określa nasycenie odcienia i występuje w ciemnych oczach.
Dziecko ma ból w klatce piersiowej? Nie lekceważ tego objawuDziecko ma ból w klatce piersiowej? Nie lekceważ tego objawuCzytaj dalej

Między innymi to kombinacja pigmentów decyduje o tym, jakiego koloru będą oczy dziecka. Porównując: brązowe oczy będą miały gęstsze stężenie melaniny niż oczy zielone. Niebieskie oczy mają za to bardzo mało pigmentu i wydają się niebieskie z tego samego powodu, dla którego niebo i woda wydają się niebieskie (poprzez rozproszenie światła).

Oczy dziecka po urodzeniu się

W chwili urodzenia się dziecka pigment nie jest szeroko rozpowszechniony w tęczówce. Przez pierwsze sześć miesięcy życia komórki nabłonka barwnikowego zaczynają pompować melaninę, feomelaninę i eumelaninę do zrębu. Dopiero w pierwszym roku życia dziecko nabiera koloru oczu, który będzie miało przez całe życie.

Zapewne pamiętasz z lekcji biologi, że każdy gen ma dwa różne allele. Jeden odziedziczony po matce, a drugi po ojcu. Jeśli cecha jest recesywna, tak jak w przypadku niebieskich oczu, zazwyczaj pojawia się tylko wtedy, gdy allele są takie same, czyli homozygotyczne.

Nie wiedząc, jakie geny będzie miało dziecko po urodzeniu, nie można przewidzieć, jaki będzie miało dokładnie kolor oczu. Są sposoby, aby przewidzieć możliwości, ale nie będzie to w stu procentach pewne.

Przykładowo rodzic, który ma niebieskie oczy (jego rodzina też ma niebieskie oczy) i rodzic, który ma brązowe oczy (jego matka miała brązowe oczy, a ojciec niebieskie oczy, lub odwrotnie), ma 50/50 szans na niebieskookie lub brązowookie dziecko.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Żródło: Verywellhealth.com

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News