badanie DNA
EastNews -ARTUR BARBAROWSK
Jessika Piechocka - 4 Listopada 2020

Rzecznik praw dziecka napisał do Ziobry. Przedstawił problem związany z badaniami DNA

Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak poruszył istotny problem związany z badaniami DNA. Napisał o tym do Ziobry.

DNA, czyli kwas dezoksyrybonukleinowy, jest materiałem dziedzicznym. Prawie każda komórka w ciele człowieka ma to samo DNA. Większość DNA znajduje się w jądrze komórkowym. Zawiera cztery zasady chemiczne: adeninę, guaninę, cytozynę i tyminę.

Zasady DNA łączą się ze sobą, A z T i C z G, tworząc jednostki zwane parami zasad. Każda zasada jest również przyłączona do cząsteczki cukru i cząsteczki fosforanu. DNA u ludzi zawiera około 3 miliardy zasad i są one podobne u dwóch osób w około 99% wszystkich zasad. Te zasady są sekwencjonowane w różny sposób dla różnych informacji, które muszą być przesłane. Jest to podobne do sposobu, w jaki różne sekwencje liter tworzą słowa, a sekwencje słów tworzą zdania.

Rzecznik praw dziecka przedstawił problem

Test DNA polega na analizie materiału genetycznego. Celem jest odczytanie zawartej w nim informacji genetycznej. Badanie DNA wystarczy wykonać raz w życiu, ponieważ DNA nigdy się nie zmienia. Wynik będzie aktualny cały czas. Nie ma również żadnych przeciwwskazań medycznych na przeprowadzenie testu.

Parę dni temu rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak w wystąpieniu do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry poruszył temat związany z DNA.

"Obowiązujące w Polsce prawo rodzinne stoi na gruncie biologicznych podstaw pokrewieństwa. Dziecko ma prawo do pełnej wiedzy o swoim pochodzeniu, a badania genetyczne stały się standardowym środkiem dowodowym w procesie o ustalenie lub zaprzeczenie pochodzenia dziecka" - napisał rzecznik.

Pawlak podkreślił, że aktualne przepisy nie pozwalają na skorzystanie z takiego dowodu, jeśli mama dziecka lub domniemany ojciec nie wyrażą dobrowolnie zgody na wykonanie testu DNA. Aby dokładnie opisać skalę problemu, rzecznik poinformował, że do Biura RPD coraz częściej trafiają takie sprawy.

Takie sprawy ciągną się latami, ponieważ mama dziecka lub domniemany ojciec nie zgadzają się na wykonanie badania. Rzecznik wyjaśnił, iż zgodnie z art. 7 ust. 1 Konwencji o prawach dziecka prawo do poznania własnego pochodzenia jest jednym z fundamentalnych praw przysługujących dziecku. Podkreślił, że dowód z badań DNA nacechowany jest naukowym obiektywizmem i daje praktycznie całkowitą pewność, wpływa też na szybkość postępowania sądowego.

"Jeżeli jednym z przeprowadzonych dowodów w postępowaniu jest dowód z badań DNA, to wyrok zapada po jednej, najwyżej dwóch rozprawach" - dodał Pawlak. Napisał, że uważa, iż jest duża potrzeba stworzenia podstawy prawnej do przeprowadzania badań DNA w sprawach o pochodzenie dziecka.

Minister Ziobro ma 30 dni, by odpowiedzieć na pismo rzecznika praw dziecka.

Źródło: news-medical.net, onet.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News