Dziecko - zasiłek opiekuńczy
EastNews/Arkadiusz Ziolek
Jessika Piechocka - 4 Listopada 2020

Dziecko na kwarantannie. Co zrobić, aby dostać zasiłek? Odpowiadamy

Twoje dziecko ma kwarantannę, przez co nie możesz iść do pracy? Możesz starać się o świadczenie za opiekę. Wystarczy jeden dokument.

Osób objętych kwarantanną i izolacją lub chorym na COVID-19 jest coraz więcej. Jeżeli twoje dziecko znajduje się w takiej sytuacji, oczywiste jest to, że musisz pozostać z nim w domu. W tym przypadku nie możesz wybrać się do pracy. Co ze świadczeniem opieki dla takich osób?

Dziecko na kwarantannie

Dnia 23 października 2020 r. wydane zostało rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W dokumencie wprowadzone zostały zmiany, które na celu mają ułatwienie funkcjonowania osobą, które miały styczność z zakażonym koronawirusem i ich rodzinom.

Uchylony został przepis, gdzie osoba poddana kwarantannie musiała odbywać ją ze wszystkimi domownikami. Oznacza to, że aktualnie osoby, które nie miały bezpośredniej styczności z zakażoną osobą, a jedynie mieszkają w jednym miejscu z osobami, które są objęte kwarantanną, mogą być jedynie pod nadzorem epidemicznym.

Co w takim przypadki z zasiłkiem opiekuńczym dla rodziców? Przez przepis, który miał ułatwić funkcjonowanie, pojawiła się masa pytań. W tej sprawie wypowiedziała się dr Katarzyna Trzpioła z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Problem w tym, że przepis, który miał ułatwić życie takim osobom, wywołał zamieszanie. Nie wiadomo było, czy w takim przypadku przysługuje rodzicom zasiłek opiekuńczy. W ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa kwarantanna nie jest wskazana jako podstawa do tego świadczenia - skomentowała dr Katarzyna Trzpioła.

Dziecko w domu. Co z zasiłkiem?

Organ rentowy uważa, że jeżeli na kwarantannie jest jedynie dziecko, a jego rodzice nie, to opiekun sprawujący opiekę może dostać zasiłek opiekuńczy. Katarzyna Trzpioła podkreśla, że nawet jeżeli zgodnie z intencją ZUS świadczenie dotychczas przysługiwało, niewiadome było, jak dalej ma wyglądać procedura dokumentowania prawa, aby je dostać.

Dnia 2 listopada 2020 r. przestawione zostało nowe rozporządzenie. Zgodnie z par. 1 pkt 4 rozporządzenia podstawą do wypłaty zasiłku opiekuńczego w przypadkach, o których mowa w art. 32 ust. 1 pkt 2, 2a i 3 ustawy zasiłkowej, jest złożone przez ubezpieczonego oświadczenie o konieczności opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny, którzy zostali poddani obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych.

W oświadczeniu rodzic musi podać dane dziecka odbywającego kwarantannę lub izolację w warunkach domowych oraz jej okres. Rzecznik ZUS podkreśla jednak, że osoba, która wypełnia zasiłek opiekuńczy, może wystąpić do sanepidu o potwierdzenie informacji zawartych w oświadczeniu.

Źródło: gov.pl, gazetaprawna.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News