
Nagła gorączka czy ból gardła występują nie tylko przy przeziębieniu. Te objawy mogą świadczyć też o innym schorzeniu
Gdy dziecko zaczyna skarżyć się na ból gardła, a do tego dopadła go wysoka gorączka, lepiej obserwuj je dokładnie. Pojawienie się kolejnych objawów może świadczyć o często występującym wśród maluchów schorzeniu.
Twoje dziecko odczuwa silny ból gardła i brzucha, do tego wymiotuje i nagle wzrosła u niego temperatura? Koniecznie przeczytaj, to może być szkarlatyna.
W jaki sposób dziecko zaraża się szkarlatyną?
Jak opisuje Wirtualna Polska, źródłem infekcji szkarlatyną u dzieci najczęściej jest zakażony paciorkowcami człowiek, nosiciel bakterii, która z kolei jest przenoszona drogą kropelkową i może wniknąć do organizmu przez błony śluzowe lub przez uszkodzoną skórę.
Dziecko może również zachorować na szkarlatynę wskutek kontaktu z osobą dorosłą, która choruje na anginę wywołaną zakażeniem paciorkowcem. Czas, w którym choroba się rozwija to zazwyczaj od 2 do 5 dni. Pierwsze objawy pojawiają się nagle.
W pierwszej fazie szkarlatyna może symptomami do złudzenia przypominać anginę, bowiem pojawić się może: stan zapalny gardła lub jamy nosowo-gardłowej, a także wyczuwalne jest powiększenie szyjnych węzłów chłonnych.
Objawy szkarlatyny
Najczęstszymi objawami szkarlatyny są jednak:
- silna gorączka,
- bóle brzucha,
- wymioty,
- ból gardła,
- charakterystyczna wysypka, która postać drobnych czerwonych plamek zlewających się na tułowiu, w zgięciach łokciowych i podkolanowych, a najbardziej widoczna jest na klatce piersiowej, brzuchu, pośladkach oraz w pachwinach.
W przypadku szkarlatyny u dzieci wysypka może utrzymać się od 24 godzin do nawet kilku dni. Na twarzy występuje wówczas tzw. trójkąt Fiłatowa, na policzkach - rumień, a wokół ust i nosa - blada skóra. Co więcej, na początku choroby na języku pojawia się biały nalot.
Pojawić mogą się również tzw. linie Pastii, czyli wybroczyny na fałdach skórnych – w pachach, pachwinach, na podbrzuszu, które powstają w wyniku wzmożonej łamliwości naczyń krwionośnych skóry. W przypadku zaobserwowania u dziecka podobnych objawów konieczna jest natychmiastowa konsultacja lekarska.
Leczenie szkarlatyny opiera się przede wszystkim na podawaniu antybiotyków z grupy penicylin przez około 10-14 dni. Nieleczona szkarlatyna może spowodować pojawienie się powikłań, takich jak:
- kłębkowe zapalenie nerek,
- zapalenie stawów,
- gorączka reumatyczna,
- zapalenie węzłów chłonnych,
- zapalenie ucha środkowego.
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
- Szpital pokazał w sieci zdjęcie noworodka. Wybuchła afera
- Ogromny pies zachwycił internautów. Jego relacja z dziećmi jest ponad przeciętna
- Rząd zniesie uciążliwe obostrzenie. Wielu długo na to czekało
Źródło: Wirtualna Polska
